Tasarım: Snøhetta

Le Monde Group, Le Monde, Courrier International, Télérama, La Vie ve HuffPost dahil olmak üzere Fransa’nın en ünlü yayınlarından bazılarını içermektedir ve yeni evleri, onları ortak bir çatı altında birleştirerek, yine sahibi olduğu l’Obs yayını ile birleştirmektedir grubun hissedarları.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha önce Paris’te farklı sitelere dağılmış olan altı haber odası artık Paris’in Rive Gauche’unda ortak bir evi paylaşırken, hepsi bağımsız kalarak ve binada kendi alanlarını koruyor.

 

 

Proje, Le Monde Group’un, diğer medya kuruluşlarının haber odalarının küçültüldüğü bir zamanda personeline yeniden yatırımını ve bilgiye ve fiziksel alana demokratik erişim yoluyla canlı bir kamusal alan yaratma konusundaki derin taahhütlerini temsil ediyor. Yarı saydam, dinamik bir cephe ve geniş bir kamu meydanı, binanın çevresindeki bağlama açıklığını ifade eder.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Le Monde Group’un yeni genel merkezi için Paris Rive Gauche bölgesinin kalbini seçtiğini ve bunu yaparak bölgenin dönüşümüne katkıda bulunduğunu söyledi. – Binanın muhteşem mimarisinin yanı sıra, projenin çevresine olan açıklığı, onu hem semt sakinleri hem de 13. bölge için günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline getirecek. Bilgi ve diyaloğun her zamankinden daha önemli olduğu bir zamanda, umarım 67-69 Avenue Pierre-Mendès-France, herkes için şeffaf ve erişilebilir bilgiyi teşvik ederek bu alışverişin kalbi haline gelir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nitekim projenin kendisi de bu önceliklerin sorgulandığı bir andan itibaren ortaya çıktı. Le Monde Group, Charlie Hebdo Magazine’in genel merkezine yapılan saldırılardan sadece birkaç gün sonra, 2015’in başlarında gelecekteki evleri için mimari öneriler üzerinde tartışırken, nihayetinde Snøhetta’yı ve yerel ortak SRA’nın tasarımını seçti ve şehirle açık diyalog halinde kalan bir binayı seçti. Paris ve sakinleri. – Le Monde Group Genel Merkezi, kuruluşundan bu yana, toplumlarımızın bugün karşı karşıya olduğu pek çok zorluğa mimari ve sembolik bir kontrpuan oluşturmuştur.

 

 

Bina, öncelikle korku ve belirsizliğin toplumlarımızı engelleri artırmaya ve güvenlik uygulamalarını güçlendirmeye zorladığı bir zamanda açılmakla ilgili. Bu anlamda proje bizi mimarinin hem kamusal hem de özel, dış ve iç, şeffaf veya opak olabilecek alanları nasıl yaratabileceği üzerine düşünmeye davet ediyor. Snøhetta’nın Kurucu Ortağı Kjetil Trædal Thorsen, diğer birçok projemiz gibi, mimarinin açıklıklarını araştıran ve halkın hizmetinde olması düşünülen hibrit bir bina, diyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tarihi Gare d’Austerlitz tren istasyonunun bitişiğinde yer alan proje, tarihi Latin Mahallesi’ne ve Jardin des Plantes’in yemyeşil bahçelerine yakın bir komşudur. Binanın içbükey formu, karmaşık bir çelik ağ tarafından bir arada tutulan iki yedi katlı konsol hacmiyle her iki tarafa da demirlenmiş, alt seviyedeki demiryolu üzerinde köprüler. Binanın kütlesini jestsel üç «kesik» şekillendirir: «gökyüzü kesiği» güneş paneli kaplı çatının eğik yüzeyini ortaya çıkarır; “şehir kesimi” binayı sokağa bakan cephesinden geri çekiyor; ve “zemin kesiği”, geniş kemerli formunun altında yeni halka açık plazayı saran köprü yapısının alt tarafını oyuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Le Monde Group CEO’su Louis Dreyfus, Le Monde Groupe Genel Merkezinin inşası, tüm yayınlarımız için tarihi bir kilometre taşını işaret ediyor. – Binamız hem editoryal hem de estetik hedeflerimizin yanı sıra haber odalarımızın çeşitliliğini de gözler önüne seriyor. Yüksek kaliteli bilgiye olan talebin yalnızca arttığı bir dünyada, yeni ortak evimiz 1.600 çalışanımıza en iyi olanaklar ve her bir haber odası için ayrılmış alanlarla aydınlık bir çalışma alanı sunuyor.
Bu da hem bugün hem de gelecekte tüm platformlarımızda ve yazılı veya görsel-işitsel olarak tüm formatlarda gazetecilik içeriği sunmaya devam etmemizi sağlar. Le Monde Group CEO’su Louis Dreyfus, Archimage ile birlikte geliştirilen ofis iç mekanlarının, ihtiyaç duyulduğunda mahremiyet sağlayan gözlerden uzak alanlarla haber odalarımıza sıcak ve rahatlatıcı bir atmosfer sunduğunu söylüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir