Svetlana Kana Radević, 21 Kasım 1937’de  ilkokula gittiği Yugoslavya’nın Cetinje kentinde doğdu ve liseyi Titograd’daki (şimdi Podgorica) Slobodan Škerović School’da tamamladı.  Belgrad Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu ve ardından Pennsylvania Üniversitesi’nde yüksek lisans derecesi aldı.  Daha sonraki çalışmalarını güçlü bir şekilde etkileyen Japonya’daki çalışmalarına devam etti. 

Doclean Bilim ve Sanat Akademisi’nin tam üyesi ve Matica crnogorska’nın ilk başkan yardımcılığının yanı sıra Rusya Mimarlık ve İnşaat Bilimleri Akademisi’nin yabancı bir üyesiydi.  Kullandığı malzeme seçimi, yapıları dış ortamları ve tasarımlarının önemli boyutu ve gücü ile harmanlayarak üslubu farklıydı.

En dikkat çeken eseri, 1967’de Federal Borba Mimarlık Ödülü’nü kazandığı Hotel Podgorica  idi.  Bina, geleneksel olmayan bir şekilde cepheden dışarı çıkan benzersiz şekillerle oynamak için geleneksel bir yapı malzemesi olan taşı kullandığı için onun tarzını simgeliyor. Aynı zamanda bina, beton kütlesi her zaman çevrenin bir parçasıymış gibi manzaraya uyar.  Barutana’daki Lješanska nahija’daki “Düşmüş Askerler Anıtı” da 1975’te ulusal bir yarışma kazandı.

Kruševac İş Merkezi ve otobüs durağı

Hotel Podgorica 

Hotel Podgorica

 

Hotel Mojkovac 

Hotel Mojkovac

 

Hotel Zlatibor, Užice (Sırbistan)


Lješanska nahija, Barutana’nın Şehit Askerleri Anıtı

 

Shopping centre Kruševac, Podgorica (1991)

Svetlana Kana Radević (1937-2000), Karadağ’daki ilk kadın mimardı. Belgrad Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı anda iki fakültede okuyarak Felsefe Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nde son sınıfa ulaştı. Pennsylvania Üniversitesi’nde Louis I Kahn sınıfında Fulbright bursiyeri olarak yüksek lisans derecesi aldı. Mesleki deneyimi Paris, Moskova ve Japonya’da Kisho Kurokawa atölyesinde edinildi. Mimarisi, Karadağ’daki Modern hareketi işaretledi ve mimaride çok az kişinin başarabileceği bir standart tanımladı. En genç kazanan, tek kadın ve mimarlık dalında federal Borba ödülünü kazanan tek Karadağlı mimardır (1968). Doclean Bilim ve Sanat Akademisi’nin düzenli bir üyesi ve Kenzo Tange ile aynı zamanda 1994’te kabul edildiği Rusya Mimarlık ve İnşaat Akademisi’nin yabancı bir üyesiydi. Aynı zamanda Karadağ PEN Merkezi ve UNESCO (AIA) üyesiydi.

 

 

Kana’nın Mimari Dili

Kendi stüdyosunun üretken baş tasarımcısı ve sahibi olan Svetlana Kana Radević, genellikle isimsiz işbirlikçiler olarak kalan kadın tasarımcılar normunun nadir istisnasıydı. Radević, Karadağ’ın başkentinde Hotel Podgorica (1964–67) için yapılan yarışmayı kazandı. Bina, üzerinde durduğu Morača Nehri’nin dalgalı kıyısını takip ederek plan ve alan arasında simbiyotik bir ilişki sağlar.

 

Yerel nehir çakılları ile emprenye edilmiş üç katlı kesilmiş duvarlar, konut alanlarını ve ortak tesisleri çerçeveliyor ve bunların maddi özellikleri peyzaj ve binayı daha da uzlaştırıyor. Proje, Radević’in yalnızca çağdaş Brütalizm’den biçimsel eğilimleri özümsemekle kalmayıp, 1972’de Pennsylvania Üniversitesi’nde Louis Kahn ile çalışmak üzere Fulbright bursunu kazandıktan sonra geliştirmeye devam ettiği kendine özgü bir biçimsel sözlük icat ettiğinin altını çiziyor. Yugoslav mimarlar, bazı durumlarda Kahn ve Le Corbusier gibi uygulayıcıların yanı sıra Batı’da geçici olarak okumak veya çalışmak için. Yugoslavya’ya döndükten sonra, başta Sırbistan’ın batısındaki Užice kentinde yekpare beton bir kule olan Hotel Zlatibor (1975–81) olmak üzere çok sayıda proje tasarladı. Küresel mimari ağlarda aktif bir ajan olarak Tokyo’da Metabolist mimar Kisho Kurokawa ile çalıştı ve 1994’te Rusya Mimarlık ve İnşaat Akademisi’ne yabancı üye seçildi.

Kana’nın Stili

Kullandığı malzeme seçimi, yapıları dış ortamları ve tasarımlarının önemli boyutu ve gücü ile harmanlayarak üslubu farklıydı. En çok dikkat çeken eseri, 1967’de Federal Borba Mimarlık Ödülü’nü kazandığı Hotel Podgorica’ydı. Bina, kendi tarzını, geleneksel bir yapı malzemesi olan taşı kullanarak cepheden dışarıya doğru uzanan benzersiz şekillerle oynamasıyla tanımlıyor. geleneksel olmayan bir şekilde.

Aynı zamanda bina, beton kütlesi her zaman çevrenin bir parçasıymış gibi manzaraya uyar. Diğer önemli işler Podgorica’daki otobüs durağı ve iş merkezi Krusevac, Zlatibor’daki otel ve Mojkovac’tır. Barutana’daki Lješanska nahija’nın Düşmüş Askerleri Anıtı, 1975’te ulusal bir yarışma kazandı. Bir röportajda Radevic, “örümceğin dünyanın en büyük inşaatçılarından biri olduğunu. Ağı, yapılabilecek en iyi yapıdır” diye açıklıyor.

Podgorica

Çalışma hayatı, Podgorica’da tasarım için Invest-Engineering girişiminde, kendi tasarım atölyesinde ve bağımsız bir sanatçı olarak geçti. Kariyerinin en başından beri tasarım yarışmalarında dikkate değer bir başarı elde etti. Karadağ’daki önemli eserleri Hotel Podgorica (1967), Podgorica Otobüs Terminali (1968), Hotel Mojkovac (1968-1974), Lješanska nahija’nın Düşmüş Askerleri Anıtı (1975), Užice, Sırbistan’daki Hotel Zlatibor (1981)). Eserlerinin çoğu, aynı zamanda bir mimar olan kız kardeşi Ljiljana Radević ile işbirliğinin sonucuydu.

Arşivler

Anna Kats, Mimari İnceleme için, sosyalist Yugoslavya’da bir ulusal öneme sahip birkaç kadın mimardan biri olan Svetlana Kana Radević’in bir araya getirilmiş evraklarının, Karadağ’ın Petrovac-na-Moru kentindeki bir kuzeninin yedek odasında göze çarpmadan saklandığını yazıyor. . Kelimenin en basit anlamıyla bir araya getirilmişlerdir: hiçbir arşivci veya kütüphaneci rengarenk içeriklerini sipariş etmemiştir veya yazışma, fotoğraf, slayt, vize formları, diğer bürokratik evrak işleri ve düzenli bir şekilde bir araya getirilmiş çeşitli efemeraların bolluğu için bir organizasyon mantığı geliştirmemiştir. Yugoslav mimarisinin geçmişe dönük tarihlerinde bile marjinalleşen Radević, küresel mimarlık tarihinde neredeyse tamamen belirsizliğe sürüklendi.

 

Radević’in çizimleri, projeye ve temsil amacına göre çeşitli boyutlarda rulolar halinde gruplandırılmıştır, çoğu orijinal bandı hala yarı bozulmadan kapalı tutmak için yapıştırmıştır. Başka bir yerde daha fazla çizim saklanıyor: Podgorica’daki Karadağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi kütüphanesinde daha küçük bir kopya seçkisi ve geri kalanı, kuzeninin depolama alanının bol olduğu kır evinde. Bu kuzen, kendisi de pratisyen bir mimar, Kana’nın 2000 yılında öldüğünde şahsen sahip olduğu belgeleri elinden geldiğince en iyi şekilde korumaya kararlı. Yine de gazetelerin çıkmazı, Karadağ’daki kurumsal mimari arşivlerin yetersizliğini ve Radević’in küresel mirasını neredeyse tamamen bilinmeyen ve memleketi dışında erişilemez durumda oluşu elbette bir dez avantaj. ”

Kaynak: http://architectuul.com/

 

Svetlana Kana Radević (1937-2000)

 

İlk kadın Karadağlı mimarla ilgili anlayışımızı açıklığa kavuşturmak istiyorsak, Radević’in maksatlı eseri dikkatli çalışmayı hak ediyor.

Çizim: Angus Vasili

Sosyalist Yugoslavya’da bir ulusal öneme sahip olan az sayıdaki kadın mimarlardan biri olan Svetlana Kana Radević’in toplanan kağıtları, Karadağ’ın Petrovac-na-Moru kentinde bir kuzeninin yedek yatak odasında göze çarpmadan saklanıyor. Kelimenin en basit anlamıyla bir araya getirilmişlerdir: hiçbir arşivci veya kütüphaneci, rengarenk içeriklerini sipariş etmemiş veya yazışmaların, fotoğrafların, slaytların, vize formlarının, diğer bürokratik evrakların ve düzgün bir şekilde paketlenmiş çeşitli efemeraların bolluğu için bir organizasyon mantığı geliştirmemiştir.

“Geriye dönük Yugoslav mimarisinin geçmişinde bile marjinalleşen Radević, küresel mimarlık tarihinde neredeyse tamamen belirsizliğe sürüklendi”

Radević’in çizimleri, projeye ve temsil amacına göre çeşitli boyutlarda rulolar halinde gruplandırılmıştır; bunların çoğunda, yarı bozulmadan kapalı kalmalarını sağlamak için orijinal bant yapıştırılmıştır. Başka bir yerde daha fazla çizim saklanıyor: Podgorica’daki Karadağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi kütüphanesinde daha küçük bir nüsha seçkisi ve geri kalanı, kuzeninin depolama alanının bol olduğu kır evinde. Bu kuzen, 2000 yılında 63 yaşında öldüğünde Kana’nın (Radević’in Karadağ’da olduğu gibi) şahsen sahip olduğu belgeleri elinden geldiğince en iyi şekilde korumaya kararlı bir şekilde uygulamalı bir mimar. Yine de gazetelerin çıkmazı. Karadağ’daki kurumsal mimari arşivlerin eksikliğini dile getiriyor ve Radević’in küresel mirası, neredeyse tamamen bilinmeyen ve kendi ülkesi dışında erişilemez durumda.

Kaynak: Svetlana Kana Radević’in Kişisel Arşivi

Belgeler, tamamlanmamış olsa da, Radević’in yapıtında ve onun yaşanmış örneğinde somutlaşan maddilik ve biçim üzerine yer, kimlik, cinsiyet ve mimari söylemlerin karmaşık müzakerelerini doğruluyor. Radević, hem yapılı çalışmasında hem de profesyonel yaşamının jeopolitik koşullarında, mimarı toplumsal kayıtlar arasında arabulucu bir güç olarak somutlaştırdı: bölgesel olarak, yerel yapı geleneği ile geç Modernizmin küreselleşme eğilimleri arasında müzakere; ulusal olarak, Yugoslav sosyalist devleti ile vatandaşları arasında ilerici bir kamusal alanı kolaylaştıran ünlü sivil alanlar ve sosyal yoğunlaştırıcılar tasarlamak; ve uluslararası alanda, Karadağlı mimarın Philadelphia, Tokyo ve Podgorica arasında çalıştığı, zaman zaman üç ortamın hepsiyle aynı anda meşgul olduğu, merkezi olmayan, post-kolonyal bir ekseni ifade ederek.

Radević’in önemi tam da bu ağları nasıl yönettiğinde yatıyor: Philadelphia ve Tokyo’nun mimari kültürlerine gömülü iken Karadağ’ı pratiğinin merkezi olarak tutmayı seçmesi, mimarlık tarihinin kanonunu bilgilendiren merkez ve çevre ikilemleriyle çelişiyor. Çalışmaları, yaşamı boyunca gezdiği uluslararası bağlamlara göre hala incelenmektedir: Karadağ’daki gençliği, 1955 ile 1963 yılları arasında Belgrad’daki lisans eğitimi ve sonraki on yıl boyunca Yugoslavya’daki erken kariyeri; Louis Kahn’ın Pennsylvania Üniversitesi’nde 1972-73’te Master Class’daki çalışmaları ve 1973’den 1977’ye kadar okulun doktora programına kaydı; ve Japonya’daki çalışmaları, Kishō Kurokawa’nın Tokyo atölyesinde ve 1970’lerin sonlarından itibaren başka yerlerde.

Radević, bu dönem boyunca Yugoslavya’da inşaat yapmaya devam etti: Sosyalist Yugoslavya bağlamında bile taşra ve ataerkil olarak kalıplaşmış Karadağ’da, Radević kendi adı altında başarılı bir uygulama yürüttü ve bir dereceye kadar otorite özerkliği ve kamuoyunda öne çıkan kadın mimarların gözünden kaçtı. 1960’larda ve 1970’lerde hem kapitalist Batı hem de komünist etki alanı.

Kaynak: Svetlana Kana Radević’in Kişisel Arşivi

Bazı Užice yerlileri tarafından “roket” olarak adlandırılan Hotel Zlatibor, 1981 yılında yıkılan eski, savaş sonrası bir otelin yerini almak üzere tamamlandı.

1937’de ortaçağ Karadağ’ın başkenti Cetinje’de doğan Radević, lise için Podgorica’ya taşındı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında şehrin üçte ikisinin Mihver bombardımanıyla yıkılmasının ardından başkentin yeniden yapılanmasına tanık oldu. 1955’te Belgrad Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ne gitti, lisans tezi programatik bileşenleri düşük hacimli ve bitişik bir ofis kulesine ayıran bir kongre merkezi için tipolojik bir çalışma yaptı. Proje, çağdaş Amerikan ve Brezilya mimarisine geniş bir aşinalık gösterdi: kuledeki şeffaflık, levha binalar ve perde duvarlar için bir tercih, salonun iddialı kentsel ölçeği ve Brasília’yı yeniden canlandıran eğrisel ifade gücüyle yan yana geliyor.

Bu arada, genel bir peyzajın oluşturulmasına gösterilen özen, Radević’in ilk binası olan Hotel Podgorica’nın bulunduğu yere olan hassasiyeti önceden gösteriyor. Hotel Podgorica projesi, sadece tezinin Uluslararası Stil yakınlığından hızlı ve belirgin bir ayrılma anlamına geldiği için değil, aynı zamanda Mimarlık Fakültesi’nden mezun olduktan sadece bir yıl sonra, 1964’teki yarışmada projeyi kazandı. Radević, eski kurumsal eğilimlerini terk ederek, bunun yerine Karadağ bağlamı ile çağdaş Brütalizm arasında bir simbiyoz elde etmek için sitenin özgünlüğünden yararlanan kendine özgü bir biçimsel sözlük geliştirdi. Bina, üzerinde durduğu Morača Nehri’nin dalgalı kıyısını ve alttan akan nehirden çekilen çakıllarla emprenye edilmiş üç katlı kesik duvarların maddi şiirselliğini takip ediyor, konut alanlarını ve ortak tesisleri çerçeveleyerek manzarayı daha da uzlaştırıyor.

Kaynak: Svetlana Kana Radević’in Kişisel Arşivi

Bina virajı takip ederken Hotel Podgorica’nın balkonları nehre bakıyordu.

Kaynak: Svetlana Kana Radević’in Kişisel Arşivi

Hotel Podgorica, 1967’de bina halka açılmadan önce bile sosyalist Yugoslavya’nın önde gelen profesyonel dergilerinden Arhitektura Urbanizam’ın kapağını süsleyerek beğeni topladı. İki yıl sonra, Radević tek kadın oldu ve 29 yaşında, sosyalist Yugoslavya’nın en prestijli mimari ödülü olan Federal Borba Mimarlık Ödülü’nün en genç ödülü oldu. Yugoslavya Sosyalist İşçi İttifakı gazetesi tarafından kurulan ve her yıl ülkenin en iyi yeni binasına verilen ödül, sivil önemi konusunda kamusal tartışmayı teşvik ederek ve bireysel mimarları anonimlikten çıkararak mimariyi bir medya gösterisine dönüştürdü. Yugoslav mimarisinin Nobel Ödülü olarak kabul edilen Borba, hem mimarlar hem de halk arasında o kadar popülerdi ki, Yugoslavya’da mimari bir yıldız sistemi yarattı.

Radević onun tek kadın üyesiydi. Arşivinde, ödülü kabul ettiği, siyah kadife bir elbise giymiş, süslü bir dantel yakalı ve tamamı erkek jüri ile el sıkışırken büyük, kendinden emin bir gülümsemesinin bir fotoğrafı var – Radević’in şunları gösteren kağıtları arasında yer alan birçok portreden sadece biri. zarif bir kozmopolitin göz alıcı, feminen kamu imajını geliştirmesi. Radević’in kendisiyle ilgili sakladığı birçok fotoğraf arasında, sık sık konuşurken izleyen, proje kurullarında otoriter bir şekilde jest yapan veya başka türlü dikkat ve aşikar hayranlık uyandıran bir grup erkek meslektaşının merkezinde resmedilir.

Kaynak: Belgrad Mimarlar Derneği

Hotel Podgorica, Arhitektura Urbanizam’ın kapağında yer aldı.

Yugoslav mimarisinin seçkin saflarına girerken bile, Radević kararlı bir devlet memuru olarak kaldı. Podgorica’daki Cumhuriyet Şehircilik ve Planlama Enstitüsü’nde 1963’ten 1972’de yurtdışına taşınmasına kadar çalışan sayısız projesi, 1960’ların sonlarında kapsamlı Güney Adriyatik Bölgesel Planı üzerine yaptığı çalışmaların bir parçası olarak Karadağ’ın bir sahil kasabası olan Jaz’ı ana planlamayı içeriyordu. . Karadağ bölgesel planlama ajansında çalışırken, aynı zamanda kendi atölyesini işletiyor, kamu ve özel muayenehaneler arasında, kentsel ve mimari etkileşim biçimleri arasında ustaca geziniyor. Radević, ikinci kapasitede, Petrovac-na-Moru’daki kompakt bir apartman bloğu için 1968 tasarımında yüzey süsleme ve yapısal eklemlenmenin heykelsi niteliklerini daha da denedi. Binanın nispeten mütevazı ölçeği, dikkatleri dışarıdaki eklemli yapı elemanlarına çekiyor: her bir özdeş cephe, yapının üç katlı yüksekliğini kapsayan üç sütunla noktalandı. Üçüncü kat kasasının yarısında, zayıflatılmış dikdörtgen sütunlar, binanın açık beton çerçevesinin ağırlığını taşıyor gibi görünen üçgen direklere doğru genişler ve bunun üzerinde beton bir çatı hacmi yüzer. Bütünsel görsel efekt esrarengiz bir hafifliktir – sanki çatının kütlesi belirgin derecede ince yapısal desteklerle ve yerçekimi kanunlarına aykırı görünen gözenekli bir zemin katıyla kaldırılmış gibi.

Kaynak: Svetlana Kana Radević’in Kişisel Arşivi

1968’de Radević, henüz 29 yaşındayken Federal Borba Mimarlık Ödülü’nü kabul etti.

Kaynak: Svetlana Kana Radević’in Kişisel Arşivi

Hotel Podgorica gibi, Petrovac’taki bir apartman bloğu tasarımı betonuna yerel çakıl taşını dahil etti.

Radević, 1972 yılının Ağustos ayında Fulbright Bursu ile Pennsylvania Üniversitesi’ne geldi, Kahn’s Master’s Class’taki 22 kişilik kohortundaki tek kadın ve 19 yıllık süresi içinde Master’s Class’tan mezun olan yalnızca 16 kadından biri. Radević, 1973’te MArch’ını bitirdikten hemen sonra PhD programına kaydolan, Philadelphia’da başarılı olmuş gibi görünse de, o yılki ödevlerinin hiçbiri hayatta kalmadı. asla tez yazmadım.

Graduate Architecture Group başkanının 1977 tarihli bir mektubu, fonunun kesildiğini belirtiyor. 1977 ile 1988 yılları arasındaki seyahatlerinin belirli ayrıntıları kapsamlı bir şekilde belgelenmemiştir, ancak Philadelphia’dan ayrılışı, 1981 yılında tamamlanan Sırbistan’ın Užice kentindeki Hotel Zlatibor’da inşaatın başlamasından kısa bir süre önce gerçekleşir. Proje, tarihi bir Osmanlı olan kentsel çevreye yanıt verir. modern bir şehirle çevrili eski çağın eski kenti – son derece dokulu betondaki ikinci kat kamusal alanların monolitik ifadesinden özel bir heykelsi eklemlenme ölçeğini ayırt ederek. Kahn’ın etkisi, üst ve alt sicillerinin yinelemeli geometrilerinde ihanete uğramıştır, pedagojisi, Podgorica’nın dışındaki tepelerde anti-faşist bir anıt olan Lješanska Nahija’nın Düşmüş Askerler Anıtı’nda da açıkça görülmektedir – Bogdan Bogdanović’in kalıcı etkisi gibi. Yugoslavya’daki anti-faşist anıtların üretken sürrealist mimarı ve Radević’in Belgrad’daki tez danışmanı. Radević, farklı referansların, ancak bağlam ve yerin kendine özgü özellikleri ile çok değerlikli programatik ihtiyaçların uzlaştırılmasında, akıl hocalarının öne çıkmasından ziyade, yapıtlarının hassasiyeti açısından dikkate değer bir biçimsel dil geliştirdi.

 

Kaynak: Ivan Botica

Lješanska Nahija’nın Şehit Askerleri Anıtı bir ‘spomenik’tir. Spomeniks, vahşet eylemlerinden kahramanlıklara kadar çeşitli olayları anıyor

Anooradha Iyer Siddiqi, ‘Arşiv açığı’ diye yazıyor, ‘kadın tarihlerinde, hatta sanat ve mimari tarihlerinde tanıdık bir kriz.’ Radević gazetelerinin ilk incelemesinden sonra, hayatı ve çalışmaları hakkında çok fazla belirsizlik ve açık sorular var. ve seyahatler.

Neden 1977’den sonra Philadelphia’dan ayrıldı? Onu Japonya’ya ne götürdü, Kishō Kurokawa’nın ofisinde tam olarak ne zaman çalıştı ve oradayken hangi projelerinde çalıştı? Görünüşte basit olan bu soruların cevapları bile makalelerinde hemen bulunamıyor, bu da soyun izini sürme ve nüfuz atama çabasını zorlaştırıyor. Yugoslav mimarisinin geçmişe dönük tarihlerinde bile marjinalleştirilmiş – en azından cinsiyeti ve Karadağ’dan çıkarması nedeniyle – Radević, küresel mimarlık tarihinde neredeyse tamamen belirsizliğe sürüklendi. Mirasını geri kazanma işi hala başlangıç ​​aşamasındadır ve tarihin yazıldığı bakış açısını tersine çevirmek için çalışmalarının kalıcı ilgisini kutlamak meselesidir.

Barutana (Барутана)

Adı: Lješanska Nahija Bölgesi Düşmüş Anıtı (споменик погинулим љешњанима)

Yer: Barutana, Karadağ

Tamamlanan yıl: 1980 (inşa etmek için 5 yıl)

Tasarımcı: Svetlana Kana Radević [profil sayfası]

Boyutlar: ~ 12m yüksekliğinde kule

Kullanılan malzemeler: Dökülmüş beton ve inşaat demiri

 

Podgorica Otel

 

Podgorica, Karadağ. 1967

Mimar: Svetlana Kana Radevic

Bu makale, Biljana Janjušević’in küratörlüğünü yaptığı ve Yugoslav sosyalist modernizminin yerel yorumuna vurgu yaparak Balkanlar bölgesinin mimari mirasını konu alan kişisel bir proje olan Obscured by Clouds’un bir parçasıdır. Konsept, eyalete bağlı olarak mini dizilere bölünmüştür – Akdeniz bölgesinin daha az bilinen mimarisi hakkında farkındalık yaratmak amacıyla her ülke için üç makale.

Clouds tarafından gizlenen bir parçadır, bu kişisel komisaryada bir projedir. La serie se fragmenta en mini’series, dependiendo del estado: tres artículos por páis, con el objetivo de crear conciencia sobre la arquitectura menos conocida de esta región mediterránea.

Tarih boyunca Karadağ toprakları, çoğunlukla coğrafi konumu itibariyle sınır bölgesi olarak tanımlanmıştır. Küçük ülke, en az iki imparatorluğun sınırlarında sürekli olarak varlığını sürdürdü – Batı Roma ve Bizans İmparatorluğu, Osmanlı ve Avusturya-Macaristan, Venedik Cumhuriyeti … Bu nedenle, bugünün kültürünün bölgenin eski fatihlerinin etkilerini göstermesi şaşırtıcı değildir, her zaman bir tür dünya görüşüne hakim – “batı teknik veya doğu romantik”. 1 Bununla birlikte, kentsel dokunun her zaman içinde geliştiği çevresel koşullara uyması gerektiğini kanıtlayan, gömülü dahi lokuslara sahip, tamamen otantik mimari parçaları vardır. Bu örneklerden biri kesinlikle Hotel Podgorica.

Karadağ, bir través de la historia como una zona fronteriza, principalmente debido a su posición geográfica tanımlıyor. Este pequeño país siempre ha mantenido su existencia en las fronteras de al menos dos imperios masalları Occidental Romano ve Bizantino, El imperio Otomano ve Austro Húngaro ve República Veneciana. Por tanto, no parece sorprendente que la cultura real esté influenciada por los antiguos conquistadores, prevaleciendo una de las dos visiones del mundo – “una Visión occidental más técnica o una oriental más romántica”. 1 Sin ambargo, saman algunas piezas de arquitectura puramente Genius loci, que demuestran que el tejido urbano debe con las condiciones del entorno en el cual se desarrolla. Otel Podgorica’da bir çok otel var.

 

 

20. yüzyılın ikinci yarısında, Karadağ mimarlık sahnesi, iki zıtlığı (teknik ve romantik) çevresel sınırlamalara istisnai bir şekilde uyum sağlayan benzersiz bir otel konseptinde uzlaştırmayı başaran genç mimar Svetlana Kana Radevic ile canlandı. Söz konusu konum, doğal faktörler ve tarihi miras açısından çok hassas bir bölgedir.

 

Bir yanda, Moraca nehrinin ve onun kendine özgü, dik nehir yatağının el değmemiş bir manzarası ve diğer yanda – Podgorica’nın en eski yerleşim yerinin kalıntıları – Nemanja Kasabası var. Yine de, genç bir mimar Svetlana Kana Radevic, doğaya o kadar iyi harmanlanmış olan konsepti, oyulmuş mimariden neredeyse ayırt edilemeyecek kadar somutlaştırmayı başardı. Yani mimar binayı içten dışa doğru oluşturmuştur. Site için yapı seçiminin tüm sürecinin mimari rekabet yoluyla geliştirildiği dikkate alındığında, projenin değeri daha da büyüktür. Kazanan eser olarak Svetlana Kana Radevic’in önerisine projeyi yürütme ve gerçekleştirme hakkı verildi. Bina hemen, hükümet kültürüne katkıda bulunan harika bir mimari ve eser olarak kabul edildi. En prestijli Yugoslav mimari ödülü olan Borba Mimarlık Ödülü – 1967’ye layık görülmesine şaşmamalı

Hotel Podgorica, nehir kıyısına ve arazi morfolojisine dikkat çekici bir şekilde uyum sağlar. Otel kanadının sakin formu, kontur çizgilerini takip eder ve sonunda bir “kule”, yani dik arazide akma eğiliminde olan çok farklı bir duvar dizisi inşa eder. Dahası, formun iki bileşeni iç, işlevsel bölgeleri yansıtır – sakin, samimi oda birimleri ve restoranlar ve barlar gibi daha dramatik kamusal alanlar. Formun brütalist ifadesi, Moraca’nın karşı kıyısında yer alan tarihi kalıntı olan Eski Kent’i yeniden anımsatıyor. İki katlı bina, Moraca’nın zümrüt suyunun üzerinde havada asılı duran iki önemli kattan (üst ve alt zemin kat ve alt kat), kalın çıkma teraslardan oluşmaktadır. Spesifik özellik, otantik yerel malzemenin kullanılmasıdır – doğrudan nehir yatağından kazılan çakıl taşı. Maalesef, orijinal iç mekanlar 2000’li yıllarda restorasyondan geçti ve bu da çakıl taş duvarların mermerle kaplanmasına yol açtı.

Karadağ mimarisinin ilk hanımefendisi (ilk kadın mimar) – Svetlana Kana Radevic’in yeteneği sorgulanamaz. Belgrad Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Pennsylvania Üniversitesi’nde Louis Kahn sınıfında yüksek lisans derecesi aldı. Mimari değerine ve Hotel Podgorica projesinin Borba Mimarlık ödülüne layık görülmesine ek olarak, bina, temsil ettiği vizyon açısından daha önemli bir nedenden ötürü dikkate değerdir. Komünist şehir planlamasının başkent Podgorica’yı kurma yolunda ilerlediği bir zamanda, bu liberal, açık fikirli proje gelecek nesiller için umut sağlamıştı. Ne tür bir umut? Bugün ihtiyacımız olanın aynısı – ilerici fikrin bir atılım yapacağına ve günlük kültür standartlarının ötesine geçeceğine dair bir inanç. Maalesef şu ana kadar Hotel Podgorica, güçlü nehre, doğal manzaraya ve tarihi kalıntılara saygı gösteren çok az binadan biri olmaya devam ediyor.

Kaynak: http://hiddenarchitecture.net/obscured-by-clouds-montenegro-hote/

2 Comments

  1. Çizgiye ve kararlılığa bakar mısınız? Tamamen toplumsal saiklerle üretilmiş imrenilesi bir mimarlık serüveni.

  2. Be güçlü bir kalem. Modernist çizgisi ve o dönemin toplumculuğu mimarlığının temelini teşkil etmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir