Sergi Bastidas (Şubat 1954, Barselona, ​​Katalonya’da doğdu) İspanyol tasarımcı ve oto didaktik mimar. Tarihi binaların bütüncül olarak ele alınması ve orijinal yapı maddelerinin korunmasıyla tanınır.

Okuldan sonra Sergi Bastidas, resmi eğitimini Escuela de Artes Y Oficios de Barcelona’da tamamladı. Daha sonra Enric Franch Miret’in stüdyosunda çalışmaya başladı. Ünlü endüstriyel tasarımcı ile yapılan işbirliği, Foment de les Arts i del Disseny, ADI-FAD’ın çeşitli yarışmalarına katılım sağladı. 1980’lerden itibaren Bastidas, özellikle Balear Adaları’nda kendini mimariye adadı.

Bu amaçla yerel zanaat işletmelerini çalışmalarına  dahil etti ve üretim tekniklerini kısmen canlandırıldı: Roma tuğlası üretimi, doğal kamış için dokuma teknikleri, kuru taş duvar inşaatı ve harçlı taş ocağı ve tarla taşından duvarcılık. Tarihi binaların yeniden inşası ve genişletilmesinde geleneksel unsurlar sadece eski maddenin orijinalliğini sağlamakla kalmaz. Modern tekniklerle birlikte, özellikle 18. yüzyıldan kalma Can Ferrereta oteli veya yine 18. yüzyıldan kalma Can O’Ryan şehir evi gibi tüm yıl boyunca kullanılan binalarda akustiği, termalleri ve performansı iyileştirir. Eski bir sinema tiyatrosuyla, eski Palma de Mallorca kasabasında şimdiki Rialto Living grubunu oluşturur.  Geleneksel Balear unsurları da yeni binaların gerçekleştirilmesinde yer alıyor: şehir evleri komşu eski stokla bütünleşiyor ve yalnız binalar manzara ile uyum içinde.

Sergi Bastidas, tarihi binaları, çevredeki bahçeleri ve parkları dikkatle ele alması nedeniyle 2021 yılında Richard H. Driehaus tarafından bağışlanan Rafael Manzano Yeni Geleneksel Mimari Ödülü ile onurlandırıldı. İber Yarımadası’nda verilen en prestijli mimarlık ödülünün sunumu, Madrid’deki San Fernando Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki yeri.  jürinin gerekçesi, alıntı alıntı: Tasarladığı binalar, yerel araziye, iklime, malzemelere ve yapı geleneklerine, mekanın geleneksel olarak kullanılma biçimlerine ve bitki örtüsüne ve peyzajına gösterdiği ilgi sayesinde, bulundukları ortamla bütünleşiyor gibi görünüyor. Bu nedenle, işine sıcaklık ve insanlık kazandıran daha doğal ve sürdürülebilir malzemelerin büyük bir savunucusudur: taş, kireç, ahşap, kamış vb. Övgü Léon Krier tarafından yapıldı.

SERGI BASTIDAS’IN MİMARLIĞI-ÇALIŞMA BİÇİMİ-OFİSİ

Sergi Bastidas, Uluslararası Geleneksel Yapı Mimarisi ve Şehircilik Ağı INTBAU’nun  fahri üyesidir ve Mallorca’da yaşamaktadır.

Kapsam                                                       

40 yılı aşkın bir süredir Bastidas mimarlık ekibi, Mallorca’da mimarlık, tasarım, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı, kentsel planlama danışmanlığı ve proje yönetimi gibi disiplinleri tutarlı bir şekilde bütünleştiren çok çeşitli profesyonel hizmetlerle benzersiz bir mimarlık vizyonu sunuyor.

Felsefe

Bastidas Architecture kapsamlı profesyonel yardım garantisidir: Mallorca’daki güvenilir mimarlık firmanız olacağız, projenin fikir aşamasından, geliştirme sırasında ve işin teslimine kadar size eşlik edeceğiz. Uyumlu bir tasarım sürdürmek ve yaratıcılığın, yeniliğin ve mükemmelliğin akmasına izin vermek için en ince ayrıntısına kadar planlamayı seviyoruz.

Müşterilerimiz tam olarak ihtiyaç duydukları hizmetleri alırlar: Mallorca’daki mimarlık ve iç mimarlık hizmetleri portföyümüze danışın ve ihtiyaç duyduğunuz hizmetleri seçin.

Fikrinizi hayata geçirmek için teknik uzmanlıkları, yaratıcılıkları ve her ayrıntıda mükemmellik tutkusu ile öne çıkan profesyonellerden oluşan bir ekibe sahibiz. Şüphesiz, tekliflerimiz benzersizdir, ihtiyaçlarınızı dinleyeceğiz ve bunları yaratıcı ve işlevsel bir projeye dönüştüreceğiz.

Müşterilerimizle ve projede yer alan işbirlikçilerle her zaman yakın temas halinde kalarak hedefimize ulaşıyoruz. Mallorca’daki mimarlar olarak sektördeki 40 yılı aşkın engin deneyimimiz sayesinde projenizi verimli bir şekilde yürütmek için geniş bir işbirlikçi ağına sahibiz.

Takım

Sergio Bastidas, Kurucu. tasarımcı

Gerard Bastidas Ortak. Mimar.

Boris Bastidas Ortak. Yönetim ve pazarlama.

Rocio Ruiz Yönetmen yardımcısı.

Yolanda Las teknik ressam

Tonya Sunucu Mimar. Teknik koordinatörü inceleyin.

Rocio Arriero Mimar

Bastidas Mimarisinin Akdeniz Tarzı

Editör: Helen Astorga

Sergi Bastidas tarafından kurulan bu Mallorca mimarlık stüdyosu, projelerinde adanın klasik mimari tarzından ilham alıyor.

Sergi Bastidas Katalonya’da doğdu ama neredeyse kırk yıldır Mallorca’da yaşıyor ve tüm bu disiplinlerle Akdeniz yaşam tarzını kutlamak için kendi mimari, iç tasarım ve peyzaj firmasını kurdu. Şirketin temel amacı, kendilerinin de belirttiği gibi, işlevsellik, gelenek, çevre ile bütünleşme ve estetiği birleştiren kişiselleştirilmiş tasarımlar yaratmaktır.

 Sergi Bastidas,  mimar Majorca

Loft 38,  Sergi Bastidas Mallorca

Stüdyo zaten 30 yıldan fazla deneyime sahip ve Barselona, ​​​​Paris, Marakeş, New York ve hepsinden önemlisi Mallorca’da yüzlerce proje biriktiriyor.

Bastidas Architecture’ın özel vizyonu ve duyarlılığı, her şeyden önce, bu adanın geleneksel yapılarından, hem eski Palma kasabasındaki tarihi binalardan hem de kırsal kesimdeki kırsal mülklerden ilham alıyor.

Sergi Bastides Majorca mimari reformu

Kır Evi Mallorca projesi

Peyzaj

1980 yılında Mallorca’nın küçük bir kasabası olan Artà’da, hevesli ve üstlenme arzusuyla dolu uluslararası bir mimar ekibi tarafından kurulan firma, adanın kuzeydoğusunda projeler geliştirmeye başladı ve daha sonra faaliyet alanını tüm Mallorca’yı kapsayacak şekilde genişletti.

Yarımada ve hatta yabancı şehirler. Restoranların, ofislerin veya mağazaların tasarımı, restorasyonu ve donatımı yoluyla renovasyondan yeni inşaatlara kadar çok çeşitli projelerde çalıştılar.

Reform rehabilitasyon evi

Bu stüdyonun merkezi, diğer profesyonellerle paylaştıkları Loft 38 alanında, Palma’nın merkezinde yaratıcı bir ortak çalışma ortamına dönüştürülmüş eski bir demirci dükkanında.

Ekip, sadece mimari, iç tasarım veya çevre düzenlemesi değil, aynı zamanda tavsiye ve yasal yönetim, bütçe kontrolü ve müteahhitlik olmak üzere projenin tüm aşamalarını kapsayan bir hizmet sunuyor.

Felsefesi çevreye saygı, çizgilerin sadeliği ve malzeme kalitesi üzerine kuruludur.

Dengeli ve uyumlu bir şekilde tasarlanan binaların entegrasyonu, Bastidas Mimarlık’ın Akdeniz kültürünün hissedilmeye devam ettiği bir mimari modelini korumak zorunda olduğu yoldur.

Mallorca’daki çok çeşitli manzaraların yanı sıra, tarihi ve bugün adada bir arada var olan kültürlerin çeşitliliği, stilini düz çizgiler, simetri, yüksek vurgu ile rafine olarak tanımlayan bu mimar için bir ilham kaynağıdır.

Kaynak: www.moovemag.com

 

Her gün denizle çevrili bir evde uyanmanın lüksü

Bb mimarları ve Sergi Bastidas stüdyosu, bu evi, ayrıcalıklı bakış açısından Akdeniz’e bakan üç kademeli seviyede tasarladı.

Editör: ANA BASUALDO

Bu, Meksikalı usta Luis Barragán’ın istediği gibi, duyumların ya da daha doğrusu “duyguların” mimarisidir. Birincisi, Akdeniz’in kalbi Mallorca’nın denizi ile yüz yüze gelme duygusu. Denizin üç uzun ön görünümü olan üç peyzaj seviyesi. Ancak bu, taş erişim rampasından kavisli bir çizgide inerken keşfettiğimiz evin yüzü değil. Bb Architects ve Sergi Bastidas’ın bir projesi olan yapı, ona yaklaşan veya uzaktan seyredenlere, duvarlarının toprak rengi tonlarından etkilenen iki farklı ve tamamlayıcı yüz sunuyor.

Arabayla yukarıdan, dalgalı rampadan geldiğimizde, sanki kübist bir tablonun sahnesine ya da İtalyan Giorgio de Chirico’nun fütürist ve metafizik aşamasındaki bir tablosuna giriyormuşuz gibi, eserin hacimsel kompozisyonunu derinden kavrayabiliriz. Hacimler, rengin dekoratif değil (ilgisiz veya tesadüfi olma anlamında) yapıcı bir rol oynadığı koyu sarı tonlarında varlıklardır, bedenlerdir.

Bir yanda duvar yok, diğer yanda şu ya da bu renkte bir tablo var. Derimizin pigmenti ya da ağaç kabuğu gibi o tonaliteyle “doğmuş” duvarlardır. Geleneksel Akdeniz mimarisini (Kuzey Afrika dahil) anımsatan ve doğayla (Meksika bahçeleri tarzında) “popüler” bir yakınlık jesti ile hem modern hem de zamansız alanlar yaratan aktif bir renk. ve pembe duvarların hacimlerinden çıkar.

Denize bakan cephe, dağın yamacına çıktıkça üç geniş, yatay teras oluşturarak gerileyen üç uzun seviyeden oluşur. Üst kısım (garaj ve giriş holü seviyesine tekabül eden) beyaz taştan yapılmıştır. Ara teras (oturma odası, yemek odası, mutfak, oturma odası ve yazlık yemek odası olarak iki revak ve yüzme havuzu) çim ile kaplıdır. Alt katta (banyolu ve giyinme odalı dört yatak odası) çam ağaçlarının uçuruma ve denize bakan sütunlu devasa revakları vardır. Bir soyutlama alıştırmasının ve aynı zamanda maddeyi somutlaştırmak için güçlü bir iradenin sonucu olan bir ev. Enerji ve dinginlik vericisi olarak madde (ve rengi).

El ocre tiñe las fachadas y el cemento de los suelos del interior; en las terrazas, el pavimento es de piedra caliza o grava de Montuiri, y en algunos cerramientos se ha optado por persianas mallorquinas.

Hardal, cepheleri ve iç mekan zeminlerinin çimentosunu boyar; teraslarda, kaldırım kireçtaşı veya Montuiri çakılından yapılmıştır ve bazı çevrelerde Mayorka kepenkleri seçilmiştir.

Denize bakan cephede, iki kat merdiven, giriş kapısı ve üst kattaki holün dışarıdan görülmesini sağlayan iki katlı bir açıklığa sahiptir.

Oturma odasındaki açıklıklardan birinin yanında, juncosa’da satın alınan Carl Hansen & Søn için Hans j. Wegner tarafından tasarlanan iki CH25 koltuk ile bir okuma köşesi oluşturuldu.

Bu ev, bir soyutlama alıştırmasının ve aynı zamanda, enerji ve dinginliği ileten unsurlar olarak madde ve renkte somutluk için güçlü bir arzunun sonucudur.

İç mekanların renk ve malzeme işlemesi, rafine ve çağdaş çizgilere sahip ortamlar yaratmayı amaçlıyor.

Merdiven beton olarak yapılmıştır; basamak ve yükseltici, eskitilmiş Capry beyaz kireçtaşı ile kaplanmıştır, kenarları honlanmıştır ve korkuluk paslanmaz çeliktir.

Banyoda benzer dokulu fakat farklı nitelikte malzemeler seçilmiştir: duvarlar ve raflar sıvalı, zemin lekeli çimento ve lavabo, tezgah ve küvet mat Capry kireçtaşıdır.

Bina uçuruma bakan bir şekilde inşa edilmiştir, bu nedenle denizin ayrıcalıklı manzarasına sahiptir ve Akdeniz çamları ile çevrilidir.

Kaynak: www.arquitecturaydiseno.es

 

SERFI BASTIDAS, RAFAEL MANZANO YENİ GELENEKSEL MİMARİ 2021 ÖDÜLÜNÜ  KAZANDI

El Premio Rafael Manzano de Nueva Arquitectura Geleneksel olarak İspanya’nın ulusal sınırları içinde geçerlidir.

Busca, anıtların ve tarihin en iyi ve en iyi bağlantılarını, tarihin ve tarihin en iyi ve en eski, en yeni, en yeni ve en yeni, en geleneksel ve en geleneksel yerel ayarları, bütünleşik donanımların bütünleşmesini sağlar.

El X Premio Rafael Manzano de Nueva Arquitectura Tradicional, Sergi Bastidas ve Sergi Bastidas’da, Mallorca’da, en yeni dönemde ve rehabilitasyonlarda, geleneksel materyallerde ve teknolojide gelenekseldir. En iyi düzenlemelere ilişkin özel bilgiler.

Dünyanın her yerinde, en iyi ve en iyi koşulların sağlanması, dünyanın en iyi topografyası, iklimi, geleneksel ve geleneksel yerel ayarlar, tarihin en iyi şekilde değerlendirilmesi ve değerlendirilmesi.

En büyük savunmanın en büyük ve en büyük savunucusu, doğal ve anlaşılır, doğal ve gerçekçi, son derece önemli ve insani bir nitelik taşımaktadır: la piedra, la cal, la madera, la caña, vb.

En iyi fotoğraflar Can Ferrereta – Premio Rafael Manzano. Image Cortesía de Premio Rafael ManzanoCan Ferrereta – Premio Rafael Manzano. Görüntü Cortesía de Premio Rafael Manzano

Sergi Bastidas nació en Barcelona, ​​fundó en 1979 su primer estudio de arquitectura, BB-Architects, origen de su estudio gerçek, Bastidas Architecture. Barselona’daki en iyi carrera profesyonelleri, Enric Franch Miret ile ilgili danışmanlar, danışmanlar, ADI-FAD’ın çeşitli concursos’larında con quien colaboró. Durante sus casi 40 gün içinde en las Islas Baleares, Barselona, ​​​​Paris, Nueva York y Marakeş. Gerard y Boris, Bastidas Architecture tarafından 2020’nin en büyük ve en büyük ortak işbirlikçisi.

En beğenilenlerSonGarrot – Premio Rafael Manzano. Image Cortesía de Premio Rafael ManzanoSONGarrot – Premio Rafael Manzano. Görüntü Cortesía de Premio Rafael Manzano

En iyi ve en önemli hizmetler, en son, en son ve en son gelişmeler, en güncel haberlerin bir parçası olarak, en son ve en son güncellemeler. y qué ha sido añadido. Yerel ayarların en iyi şekilde değerlendirilmesi.

En iyi favorilerSa Barralina – Rafael Manzano Ödülü. Görüntü Rafael Manzano Ödülü’nün izniyleSa Barralina – Rafael Manzano Ödülü.

Buna ek olarak, Miras Koruma Madalyasının bu üçüncü baskısında, ödül alan josé María Ballester oldu ve profesyonel mesleğinin tanınmasında öne çıktı ve bu alanda tek bir ülkeyi değil, bir ülkeyi tanıtarak ve pratik uygulamaya koyarak onu ayırdı. toprağından, kaynaklarının doğal ve ekonomik olmasından, kültüründen ve geleneksel bilgisinden. En iyi vizyonla en iyi şekilde, kırsal kesimde yaşayanların ortak noktası, buscan’ın genel özelliklerini ve yerel kültürleri en iyi şekilde değerlendiriyor.

Kaynak: Arch Daily

 

SERGI BASTIDAS’IN ÖDÜLÜ…

 

Rafael Manzano Yeni Geleneksel Mimari Ödülünü SERGI BASTIDAS Kazandı…

 

Bu ödülün kazananı, başta Mallorca’da olmak üzere hem yeni bina hem de renovasyonda çalışmış olan Sergi Bastidas oldu. Her zaman geleneksel malzeme ve teknikleri kullanmaya çalışan Sergi, bölgesel kimliği binalarına entegre etmede başarılı oldu.

İklime, araziye, malzemelere ve yapı geleneklerine çok dikkat eden Sergi’nin tasarımları, inşa edildikleri bağlamlara saygı duyuyor. Sergi aynı zamanda projelerinin her birinde doğal ve sürdürülebilir malzemelerin kullanılması konusunda da büyük bir savunucudur.

Biyografi:

Barselona’da doğan Sergi, daha sonra şu anki firması Bastidas Architecture’ı doğuran ilk mimarlık pratiği BB-Architects’i kurdu. Sergi, yaklaşık 40 yıllık kariyerinde Balear Adaları, Barselona, ​​Paris,

New York ve Marakeş’te çalıştı. Her projede, yerel peyzaj ve kültür, tasarımlarının her birinin merkezinde yer alır.

Mallorca’daki dikkate değer projeler şunlardır: Santanyí’deki Hotel Can Ferrereta, 18. yüzyıldan kalma bir çiftlik evinin yenilenmesi ve genişletilmesi; Palma de Mallorca’daki 18. yüzyıldan kalma Can O’Ryan konağının restorasyonu ve Rialto Living mağazasına dönüştürülmesi; ve tasarladığı, restore ettiği veya büyüttüğü, yerel Es Puig gibi çok sayıda kır evi. İspanya dışında en dikkate değer olanı, Fas’taki Ameskar okulunun yenilenmesi ve genişletilmesidir.

Kaynak: www.mimdap.org

 

3 Comments

  1. Bizden bu tür tarihi yerleri canlandıran mimarlardan aklımıza kimler geliyor bilmiyorum. Keşke daha çok olsa.

  2. Müthiş bir yaşayan profil. Aslında modern dönemde bütün mimarlar için de bir çıkış yolu: gelenekseli unutturmadan yeni tasarımlar yapmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir