10 Haziran 1938 de doğdu, Kasım 2023 de öldü.

Münih’te eğitim görmüş ve 1964 yılında Technische Hochschule’den mezun olmuş Lüksemburglu bir mimar, şehir plancısı, heykeltıraş ve teorisyendir.

Avusturya Viyana Teknoloji Üniversitesi’nde mimarlık profesörüydü. 1993’ten 2010’ların ortalarına kadar mimar Christoph Kohl ile ortaklaşa Almanya’nın Berlin kentinde bulunan ortak bir ofiste çalıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1965-1966 yılları arasında Oswlad Matthias Ungers ve 1967-1970 yılları arasında Berlin’de Frei Otto ile çalıştı ve Stuttgart ve Lozan’da profesör olarak zaman geçirdi. Bu süre zarfında Warmbronn, Stuttgart’ta Siemer House’u (1968-1970) ve Bridel, Lüksemburg’da Dickes House’u (1974-1975) inşa etti, her ikisi de modern bir karaktere sahipti, ikincisi sokak cephesinin yarısı kesilmiş ve tepesinde üçgen bir pencere bulunan basit bir küp şeklindeydi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1975’te, kentsel mekanların bütünleştirici bir tipolojisinin yaratılmasına katkıda bulunan Stadtraum in Theorie und Praxis’i yayınladı ve bu da ona kentsel üzerine rasyonalist polemiklerde etkili bir konum kazandırdı. Viyana Teknoloji Üniversitesi’nde profesörlüğe atandı ve 1976’da stüdyosunu kurdu ve 1979’da Mimarlık ve İç Mimarlık Dekanı oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rob Krier’in rasyonalizmi, Camillo Sitte’nin önerdiği görsel hiyerarşilere dayanıyor ve aynı zamanda, neredeyse tamamen Berlin ve Viyana’daki sosyal konutlardan oluşan, yürüttüğü çalışmalarının giderek artan bir hacminde geliştirdiği insan ölçeğindeki binalarla da ilgili.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Berlin’de 1979’da başlayan Internationale Bauaustellung (IBA) için çeşitli gelişmelerde yer aldı. Krier’in projeleri arasında, mimarlar Aldo RossiGiorgio Grassi ve Hans Hollein tarafından ayrı ayrı blokların yapıldığı Rauchstrasse (1980-1985), Tiergarten’deki IBA’nın kentsel gelişimine ve kemerli giriş binasının planlanması yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krier ayrıca, Karl Friedrich Schinkel’in kemerli cepheleri sınırlayan ve iki kuzey konut bloğundan oluşan bir projenin merkezinde yarı kamusal bir meydan olması amaçlanan Schinkelplatz’daki Feilnerhaus’un (1828-1829) beyaz, Neoklasik cephesini yeniden inşa ettiği Ritterstrasse Nord, Friedrichstadt’taki IBA sitesini planladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1985’te, işlev ve yapının yanı sıra biçim ve orantı ile ilgili didaktik bir çalışma olan Mimari Kompozisyon’u yayınladı.

 

 

 

 

 

 

Léon Krier’in ağabeyidir.

 

 

 

 

 

 

Kariyeri

 

 

 

 

 

 

Artklass Binası – Bilbao, İspanya  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brandevoort, Helmond, Hollanda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krier, 1959’dan 1964’e kadar Münih Teknik Üniversitesi’nde mimarlık okudu. Mezun olduktan sonra Köln ve Berlin’de Oswald Mathias Ungers (1965-1966) ve Berlin ve Stuttgart’ta (1967-1970) Frei Otto ile çalıştı. 1973-1975 yılları arasında Stuttgart Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde asistanlık yaptı. 1975’te İsviçre’deki École Polytechnique Fédérale de Lausanne’da misafir profesör olarak bulundu. 1976’dan 1998’e kadar Viyana Teknoloji Üniversitesi’nde mimarlık profesörü olarak görev yaptı. Ayrıca 1996 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Yale Üniversitesi’nde misafir profesör olarak bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1976’dan 1994’e kadar Krier’in Viyana’da kendi mimarlık ofisi vardı. 1992’den 2004’e kadar Fransa’nın Montpellier kentinde Nicolas Lebunetel ile ortak bir ofis yönetti. 1993 yılında Berlin’de Christoph Kohl ile ortak bir ofis kurdu.  en son “Krier ∙ Kohl Gesellschaft von Architekten mbH” olarak kuruldu. Haziran 2010’dan bu yana, KK Gesellschaft von Architekten mbH olarak yeniden adlandırıldı, kıdemli danışman olarak Rob Krier tarafından desteklendi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krier, ilk olarak 1979’da Urban Space adıyla İngilizce’ye çevrilen[1] 2005’te Stadtraum / Urban Space olarak yeniden basılan 1975 tarihli Stadtraum adlı kitabıyla uluslararası ilgi gördü[2] Krier, Berlin’de Ritterstrasse (1977–80) ve Rauchstrasse (1980), Viyana’da Breitenfurterstrasse (1981–87) ve Potsdam’da Kirchsteigfeld (1992–97) dahil olmak üzere birçok önemli projeye teorik ve pratik olarak katkıda bulundu.

 

 

 

 

 

Krier, Kasım 2023’te 85 yaşında öldü.

 

 

 

 

 

Yayınlar

 

 

 

 

 

 • Stadtraum in Theorie und Praxis(1975), Karl Krämer, Stuttgart. İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca’ya çevrildi. İngilizce çevirisi: Urban Space (1979), Academy Editions, Londra
 • Kentsel Projeler 1968-1982 (1982), Rizzoli International
 • Mimarlık Üzerine(1982), Academy Editions, Londra
 • Mimari Kompozisyon(1988), Akademi Yayınları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Bir Kasabanın Oluşumu. Potsdam – Kirchsteigfeld(1997), Christoph Kohl ile birlikte, Papadakis Publishers
 • Kasaba Alanları. Geleneksel Şehircilikte Çağdaş Yorumlar(2003), Krier Kohl Architects, Basel/Berlin/Boston

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Resimli Bir Dergi(2005), Papadakis Yayınevi, Londra 
 • Stadtraum / Kentsel Mekân (2005), “Stadtraumin Theorie und Praxis” (1975) / “Kentsel Mekân” (1979), Umbau-Verlag Solingen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Cité Judiciaire Lüksemburg 1991-2008 (2010), Edition Axel Menges, Stuttgart/Londra 

   

Ödüller

 

 

 

 

 

 

 

 • Yeni Şehircilik Kongresi’ndenAthena Madalyası, 2009 

   

 • Driehaus Mimarlık Ödülü, 2022

 

 

 

 

 

 

 

 

Rob Krier’e Saygı Duruşu

 

 

 

 

 

 

 

Editör:  Lucien Steil

 

 

 

 

 

 

 

Rob Krier muhtemelen en üretken ve yetenekli çağdaş mimarlardan biridir. Ressam ve heykeltıraştır ve çok sayıda bina, kentsel ve mimari tasarım ve sonsuz sayıda eskiz, çizim ve heykel üretmiştir. Mimari tasarımları, kentsel alana ve evin, şehrin, anıtın ve meydanın güzel ve şiirsel diyalektiğine tutkuyla adanmıştır. Öte yandan heykellerinin tümü, güzelliği ve canlılığı, neşesi ve gücü, aynı zamanda kırılganlığı ve ıstırabı ile insan figürüne adanmıştır. Aynı dinç, karizmatik ve çoğu zaman eziyet çeken figürler, Rob’un tüm tasarım çalışmalarında ortaya çıkıyor. Tek başlarına veya daha sık olarak çiftler ve çiftler, gruplar veya kalabalıklar halinde, insanlığın ve insanlık durumunun temel bir bileşeni olarak, genellikle projenin anlatısına aktif olarak dahil olan vatandaşlar ve sakinler olarak görünürler. Şehirlere ve binalara, meydanlara ve sokaklara vb. ölçü, oran, ölçek ve hayat verirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Royal Mint Square, London, 1974, by Rob Krier

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rob Krier, yaratımın bütünlüğünü ve dolaysızlığını daha iyi kucaklamak için neredeyse içgüdüsel olarak ve zorunlu olarak ressam olarak tasarlayan ve mimar olarak resim yapan nadir mimarlardan biridir. Bir tasarım çabasını çeşitli ölçek aşamalarına ve kronolojik süreç aşamalarına bölmek ve yapıbozuma uğratmak yerine, bütünlüğü korur. Bir tasarım fikrinin dehasını ve ömrünü tam olarak yakalamak veya projeyi kapsamlı bir şekilde oluşturmak için Rob, capriccio’yu şaşırtıcı bir virtüözlükle cömertçe kullanıyor ve ustalaşıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Royal Mint Square, London, 1974, by Rob Krier

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kentsel Proje Plessis Robinson, Fransa, Rob Krier

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projeleri, kentsel master planlardan iç görünümlere, pencere, kapı, baca detayları, renkler ve dokular, anıt ve süsleme vb. gibi her tür ve ölçekte yoğun eskiz ve boyama aşamalarından beslenir ve hepsi tasarım sürecinin hayati akışına enerji verir. Bununla birlikte, capriccio’nun dinamikleri ve canlılığı inşa sürecinden ayrı değildir ve Rob’un çalışmaları düşünme, çizme, tasarlama, inşa etme ve yaşama arasındaki yaratıcı diyalektiği tamamen kucaklar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Manzarası, Urban Proposal Bussum, Hollanda, 2001, Rob Krier

 

 

 

 

 

 

 

 

Place de l’Etoile, Lüksemburg, 1982, Rob Krier

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projeler, hafızanın, araştırmanın, çalışmanın ve bilginin unsurlarını yeniden oluşturur. Yeni bir site, bir müşteri veya işlevsel bir programla temas, karmaşık bir anlatının başlangıcı ve sadece formların ve mekanların değil, aynı zamanda anlamların ve ilişkilerin de düzenlenmesi, bestelenmesi, yapılması ve işlenmesinden oluşan büyüleyici bir diyalektiğin başlangıcıdır. Sonsuz diyagramatik, soyut ve duyusal, görsel ve figürsel yineleme katmanları ile son derece eklemli, düşündürücü, yaratıcı ve şiirsel bir mimari buluş sürecidir. Bu süreç, rastgele biriktirilmiş, acımasızca seçilmiş, çılgınca veya akıllıca işlenmiş, çılgınca kolajlanmış, permütasyona uğramış veya zengin bir görsel sentez içinde bir araya getirilmiş yoğun ve karmaşık bir imge ve kavramsal anlatılar, soyut şemalar, mevcut bina ve mekanların referansları, perspektifler, ayrıntılar vb. ile dinamik bir şekilde çerçevelenir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piazza, Arnhem, Hollanda, 2007–9, Rob Krier

 

 

 

 

 

 

 

 

Capriccio ve mimari projeler arasında ilgi çekici bir paralellik var. ‘Disegno’ veya ‘Invenzione’ stratejisi benzer olmasa da en azından benzerdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arnhem’de Kentsel Gelişim, 2007–9, Hollanda, Rob Krier

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Den Haag Rivierenbuurt, Towers, 2001, Hollanda, Rob Krier

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurgu, öneri, atmosfer, gerçeküstü ışık ve gölge koşulları, idealize edilmiş ve yüceltilmiş mimari imgelerin unsurlarının, resmi tasarım prosedürlerinin rasyonelliği ve nesnelliğinden çok şiirsel ve mitsel alana ait olduğu birçok mimari sunumda ortaya çıkar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yerleşim Alanı, Almere, Olympia Mahallesi, Hollanda, 2006, Rob Krier

 

 

 

 

 

 

 

Bununla birlikte, rasyonellik ve nesnelliğin ve aynı zamanda gerçeğin capriccio’nun doğasında olduğu, ancak sanat ve mimariye uygun bir şekilde ve indirgeyici tasarım mühendisliğinden ve profesyonel sözde ‘gerçeklik’ uzlaşmalarından farklı bir şekilde vurgulanmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

Tasarım capriccio’nun abartılması ve yoğunlaştırılması, bütünsel, dolaysız, görsel, entelektüel ve ruhsal bir bütünlüğü iletmeyi amaçlar. Duygusal ve duyusal boyutları, projenin analitik, finansal ve teknik değerlendirmeleri için pitoresk bir ön çerçeve oluşturur. Bu idealize edilmiş ve şiirsel olarak dönüştürülmüş metamorfik imgeler, İdeal ve Gerçek arasındaki dramatik gerilimi kutluyor. Mimarın kusurlu bir dünyada mükemmellik için verdiği sürekli mücadeleyi gösteriyorlar. Sonsuz bir hayal gücü alanı ile saha koşullarının, müşteri kişiliklerinin, bina kodlarının, bütçe kısıtlamalarının ve program düzenlemelerinin beklenmedik durumları tarafından yönetilen sonlu bir dünya arasında köprü kurarlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tren İstasyonu Meydanı, Almere Olympia Mahallesi, Hollanda, 2006, Rob Krier

 

 

 

 

 

 

 

Mimari kaprikler, anlam potansiyelleri ve kalıcı bir ideallik, inşa edilmiş bir mutluluk ve daha iyi bir dünya sunar. Uyum, güzellik ve sanatsal virtüözlük görüntülerinde bir öykünme önerirler. Tasvir ettikleri mutluluk ve zevk nadiren yüzeysel ve önemsizdir. Onlar derin, doğru ve iyidir. Çizimler, tasarımlar ve resimler olarak var olmalarıyla, dünyadaki bir boşluğu hayal gücü ve vizyonun iyileştirici gücüyle doldururlar. Görsel dualar ve umut büyüleri gibidirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilbao’daki yeni bir yapı taşının detayı, 2005-2011, Rob Krier, Berlin, Nada ve Marc

 

 

 

 

 

 

Breitman, Paris ve Inaki Aurrekoetxea, Bilbao. Rob Krier, bu evler için 9’u bronz, geri kalanı sıva olmak üzere 40 figür heykeli yaptı. Fotoğraf: Rob Krier

 

 

 

 

 

 

“Neden ‘Capriccio’yu mimarların yaratıcı kapasitelerini ve bu gerçekleşmemiş icatların gerçek binalar üzerindeki etkisini serbest bırakmanın bir yolu olarak düşünmüyorsunuz?”Samir Younes

 

 

 

 

 

 

Klasik kültürler sanatı memnun etmek için ama her şeyden önce eğitmek ve taklit edebilmek için düşündüler. Zarif heykeller ve sanat eserleriyle süslenmiş geleneksel şehirler, binalar ve anıtlar, geçmiş kültürler ve tarihi hafıza ile canlı bir diyaloğu bütünleştirdi, erdemli eylemlere ve asil düşüncelere ilham verdi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Den Haag Rivierenbuurt, Towers, 2001, Hollanda, Rob Krier

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu bağlamda, Rob Krier’in çalışması, capriccio’nun ilham verici bir yöntem ve zamansız örüntü ve bina türlerinin, kamu binalarının, evlerin ve sürdürülebilir, dayanıklı ve değerli şehirlerin, manzaraların ve anıtların uygunluğunu keşfetmek, ifade etmek ve detaylandırmak için mükemmel bir araç ve teknik olduğunu göstermektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Capriccio, mimarın dünyayı olması gerektiği gibi ya da olabileceği gibi hayal etmesine izin veriyor.”Samir Younes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Crossroads, Almere Olympia Mahallesi, Hollanda, 2006, Rob Krier

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Almere Olympia Mahallesi, Bulvarlar, Hollanda, 2006, Rob Krier

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilbao’daki yeni bir yapı taşının detayı, 2005-2011, Rob Krier, Berlin, Nada ve Marc

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Breitman, Paris ve Inaki Aurrekoetxea, Bilbao. Rob Krier, bu evler için 9’u bronz, geri kalanı sıva olmak üzere 40 figür heykeli yaptı. Fotoğraf: Rob Krier

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Comments

 1. Bir de kardeş Leon Krier var tabi, ikis de mimarlığa kuramsal olarak yaklaşmış önemli isimler.

 2. Tam bir mimarlık teorisyeni, mimarlık tarihçisi. Bence üretimlerini aşan bir bilgi depeosuydu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir