Binaları Bağdat’ın silüetini belirleyen, Irak ve Ortadoğu’daki yazıları modernizmi yeniden şekillendiren Iraklı mimar, yazar ve teorisyen Rıfat Çadırcı, 10 Nisan 2020’de Londra’da 94 yaşında hayata gözlerini yumdu.

 

 

 

Bağdat doğumlu mimar ve ödüllü mimarlık ve mühendislik pratiği Iraq Consult’un kurucu ortağı Rifat Chadirji, Irak’ın yapılı çevresi üzerinde inanılmaz bir etki bıraktı.

 

 

Bağdat Meçhul Asker Anıtı

 

 

 

İnşa edilmiş projelerin ötesine geçen etkisi ve önemi bugün büyük ölçüde hissedilmektedir. Rifat sadece Orta Doğu ve Arap dünyasındaki çalışmalarıyla tanınmakla kalmadı: 1982 ve 1987’de sırasıyla Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü ve Amerikan Mimarlık Enstitüsü’ne fahri üye seçildi; 1986’da Ağa Han Mimarlık Ödülü Başkanlık Ödülü’ne layık görüldü; ve 2015 yılında Coventry Üniversitesi’nden Fahri Doktora aldı ve Tamayouz’un Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü aldı.

 

 

 

 

 

 

1980’lerde Irak’tan ayrıldıktan sonra Boston’a taşındı. Sonra Harvard Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde yedi yıl felsefe dersleri verdi.

 

 

 

Rifat, Arapça ve İngilizce yazdığı yayınlarında içerik ve biçim arasındaki ilişkinin klasik ve güncel kavramlarına sürekli meydan okudu ve sanat ve mimaride var olan teorilerin bazı yönlerinin yeniden değerlendirilmesi çağrısında bulundu.

 

 

Rifat Chadirji – Villa Halat, Lübnan.

 

 

Rifat’ın eserleri konsept ve teknoloji bakımından uluslararası ancak karakterleri bakımından bölgeseldir.
En iyi mimariyi, en çok satan kitabı “Concepts and Influences: Towards a Regionalized International Architecture” ın konusu olan sosyal ihtiyaçlar ve sosyal teknoloji arasındaki bir etkileşim olarak gördü.

 

 

 

Mimarın Bağdat’taki evi

 

 

 

Rifat, en çok 1950’lerin sonlarından 80’lerin başlarına kadar Irak’taki sosyal hayatı belgeleyen 80.000 fotoğraflık fotoğraf arşiviyle gurur duyuyordu.

 

 

Fotoğrafa antropolojik yaklaşımı, koleksiyonunu geleneksel Irak mahallelerinin, el sanatlarının, dini törenlerin ve törenlerin en eşsiz belgelerinden biri haline getiriyor.

 

 

Fiziksel arşiv şimdi MIT’deki Ağa Han Dokümantasyon Merkezi’nde, dijital arşiv ise Tamayouz Mükemmellik Ödül merkezinde.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rifat Chadirji fotoğraf arşivinden örnek.

 

 

Rifat Chadirji’nin çalışmalarının bazıları şunlardır:

 

 

 

Meçhul Asker Anıtı (1959),
Bağdat’taki Tahrir Meydanı’ndaki “Özgürlük Anıtı” (1959) platformu,
Merkez Postaneler (1970),
Endüstri Federasyonu, Bakanlar Kabine (1975),
Ulusal Sigorta Şirketi Musul ve Rafidain Bankası (1969),
Veteriner Hastanesi (1964),
Bağdat Bilim Akademisi (1965),
Bağdat Veterinerlik Okulu (1965-1967)
Bağdat’taki Tütün Tekeli Şirketi binasında (1966)
Duhok ve Erbil’deki yetimhaneler (1969)
Sağır, Dilsiz ve Zihinsel Engelliler Enstitüsü (1970).

 

 

 

 

 

Rifat Chadirji’nin çalışmaları 1967’den beri diğer Arap devletlerine yayıldı.

 

 

 

 

 

 

Bunlar arasında Kuveyt’teki konut kompleksleri (1967-1968), Bahreyn’de bir sinema ve ofis binası (1968), Dharan Tıp Merkezi ve Diş Kliniği (1977) ve Abu Dabi’deki Ulusal Tiyatro (1977) bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rifat Chadirji tasarlamış olduğu sandalye ile…

 

 

 

 

 

 

 

 

Kabine (Başbakanlık)Binası, Bağdat

 

 

 

 

Hamood Evi, Bağdat.

 

 

 

 

 

 

 

Tahrir Meydanı’nın Özgürlük Anıtı,

 

 

 

Rafidain Bankası, Mansour Şubesi, Bağdat.

 

 

 

Endüstri Federasyonu Binası

 

 

Mimarların 90. doğum günü kutlanırken Tamayouz Mükemmellik Ödülü, yerel zorluklara ve fırsatlara yanıt veren tasarım önerilerine odaklanan tematik ve uluslararası bir yarışma olan Rifat Chadirji Mimarlık Ödülü’nü başlattı.

 

 

Birincil amaç, tasarım yoluyla sosyal zorluklara yanıt veren erişilebilir bir fikir kaynağı oluşturmaktır.

 

 

 

Rifat Chadirji Mimarlık Ödülü

 

Öğrenciler ve profesyoneller için yıllık açık fikirli mimari yarışması

 

ÖDÜL HAKKINDA

 

Rifat Chadirji Ödülü, Irak mimarisinin en iyilerini destekleyen ve kutlayan Tamayouz Mükemmellik Ödülü programının bir parçası olarak kurulan en yeni ödüldür.

 

Ödül, etkisi ve önemi inşa edilmiş işin çok ötesinde olan büyük Iraklı mimar Dr Rifat Chadirji’nin adını almıştır.

 

 

 

 

Ödül resmi olarak Ocak 2017’de büyük mimarın 90. Doğum Günü kutlamasıyla başlayacak.

 

 

Rifat Chadirji Ödülü, Irak’taki yerel zorluklara yanıt veren tasarımlar önermeye odaklanan tematik bir açık uluslararası ödüldür.

 

 

Bu ödül, Irak’ı ve zorluklarını dünyaya tanıtmayı ve onları fikirlerini sunmaya ve Irak’taki sosyal sorunları tasarım yoluyla ele alan uzlaşmaz bir açık fikir kaynağı oluşturmaya davet etmeyi amaçlamaktadır.

 

 

Kaynak: https://www.tamayouz-award.com

 

 

Iraklı Mimar Rifat Chadirji, Coronavirüsten yaşamını yitirdi

 

 

14 Nisan 2020

 

 

Iraklı Mimar Rifat Chadirji, Coronavirüse yakalanarak 94 Yaşında Öldü

 

 

 

 

 

 

Irak mimarisinin babası Rifat Chadirji, coronavirüse yakalanmasından sonra 10 Nisan’da 93 yaşında vefat etti. 1926 yılında Bağdat’ta doğdu. Irak’ta 100’den fazla binayı tasarladı.

 

 

 

 

 

 

 

En ikonik eserlerinden bazıları Tahrir Meydanı’nın Özgürlük Anıtı, 1965’teki Tütün Tekel Merkezi, 1975’te Bağdat’taki Merkez Postanesi ve 1959’da tasarlanan en kültürel açıdan önemli müdahalelerinden biri olan Meçhul Asker Anıtıydı ve 1982’de yıkılıp 2003 yılında Saddam Hüseyin’in bir heykeliyle değiştirilmişti.

 

 

 

 

Mimari eğitimini bitirdikten sonra Chadirji, Bağdat’taki “mimari denemesine” başladı. Bölgesel Irak mimarisinin temel özelliklerini ve çağdaş özelliklerini birleştiren Chadirji’nin çalışmaları genellikle gelenek ve modern zamanları uzlaştırmaya çalıştı. “Uluslararası bölgecilik” olarak adlandırılan mimarın yaklaşımı tüm Arap bölgesinin gelişimini etkiledi.

 

 

Bazıları ona modernist diyebilirken, eserleri geleneksel binaların unsurlarını kavramsallaştırmak ve onları çağdaş bir ortamda yeniden üretmekti. Genellikle yeni bir forma ekleyerek yerel temelleri seçti.

 

 

 

 

 

Etkili bir aileden gelen babası Kamil Chadirji, Ulusal Demokrat Parti başkanıydı. 1950’ler ve 1970’ler arasında önemli bir kültürel figür, sanatın bir üyesi olan Modern Bağdat Grubu, aynı zamanda başarılı bir fotoğrafçı olan Chadirji, babası Irak yaşamının yanı sıra bölgesel mimari ve bölgenin modernizasyonu ile belgelendi.

 

“Uygulamamın başlangıcından itibaren, Irak’ın er ya da geç, kendisi için şu anki uluslararası avangard tarzın bir parçası olan, aynı zamanda modern, aynı zamanda modern bir mimari yaratmasının zorunlu olduğunu düşündüm.” demişti Rıfat Chadirji

Meçhul Asker Anıtının yapımı 1959

 

Bağdat Meçhul Asker Anıtı

 

Bağdat’ta Meçhul Askerin Mezarı ve Al Wya Camii   1968 deki resim

 

 

1986’da Aga Khan Büyük Ödülü’nü kazanan Chadirji’nin çalışmaları dünya çapında beğeni topladı ve bu da İngiliz Mimarlar Kraliyet Enstitüsü ve Amerikan Mimarlar Enstitüsü’nün onursal bursuyla sonuçlandı. 2017 yılında “Tamayouz Mükemmellik Ödülü” onuruna bir ödül verdi. Rifat Chadirji ödülü, “Irak’taki toplulukların karşılaştığı mevcut zorlukları vurgulayan ve yerel topluluk ihtiyaçlarına cevap veren” projelerin başarısının önünü açıyor.

 

 

 

Kaynak: Mimdap

 

2 Comments

  1. Modernizmin babalarındanmış açıkçası. Ne yazık ki yeterince bilmiyoruz. Neden, mimarlık yayınları daha çok batı kökenli mimarlara ulaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir