Mendes da Rocha, özel konutlardan toplu konutlara, kiliselerden müzelere, stadyumlardan kentsel meydanlara kadar geniş bir çeşitlilikte yapılar tasarlamıştır.

28 Ekim 1928 yılında Brezilya’da doğmuştur. Kariyerine 1950’de São Paulo’da başlayan Mendes da Rocha São Paulo Üniversitesi’nde eğitmenlik görevinin yanı sıra, Brezilya Mimarlar Enstitüsü’nün Başkanlığını da yapmış ve Güney Amerika ve Avrupa’da dersler vermiştir.

2006 yılında mimarlık alanındaki en prestijli ödüllerden birisi kabul edilen Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazandı.

Mendes da Rocha, özel konutlardan toplu konutlara, kiliselerden müzelere, stadyumlardan kentsel meydanlara kadar geniş bir çeşitlilikte yapılar tasarlamıştır.

28 Ekim 1928 yılında Brezilya’da doğmuştur. Kariyerine 1950’de São Paulo’da başlayan Mendes da Rocha São Paulo Üniversitesi’nde eğitmenlik görevinin yanı sıra, Brezilya Mimarlar Enstitüsü’nün Başkanlığını da yapmış ve Güney Amerika ve Avrupa’da dersler vermiştir.

2006 yılında mimarlık alanındaki en prestijli ödüllerden birisi kabul edilen Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazandı.

Patriarch Plaza, São Paulo, Brezilya, (1992)

Eserleri

 • Paulistano Atletik Kulübü (São Paulo, Brezilya, 1958)
 • Paulo Mendes da Rocha Evi (São Paulo, Brezilya,1960)
 • Guaimbê Konut Bloğu (São Paulo, Brezilya, 1964)
 • Expo’70 Brezilya Pavyonu (Osaka, Japonya 1969)
 • Serra Dourada Stadyumu (Goiânia, Brezilya 1973)
 • Saint Peter Şapeli (Campos de Jordão, Brezilya, 1987)
 • Forma Store (São Paulo, Brezilya, 1987)
 • Brezilya Heykel Müzesi (São Paulo, Brezilya, 1988)
 • Patriarch Plaza ve do Cha Viyadüğü (São Paulo, Brezilya, 1992)
 • São Paulo Devlet Müzesi (Brezilya, 1993)
 • Mario Masetti Evi (Cabreuva, Brezilya, 1995)
 • Devlet Hizmet Merkezi (Itaquera, São Paulo, Brezilya, 1998)
 • Paris 2008 Olimpiyat Adaylığı için Tesis Çalışmaları (Paris, 2000)
 • Vigo Üniversitesi (Vigo, İspanya, 2004)

 Paulo Mendes da Rocha

Editör: Rory Stott

 

 

 

Tüm alan bir değere, kamusal bir boyuta bağlanmalıdır. Özel alan yok. Hayal edebileceğiniz tek özel alan insan zihnidir.

– Paulo Mendes da Rocha, 26 Mayıs 2004

Paulo Mendes da Rocha, Brezilya’nın en büyük mimarlarından ve şehircilerinden biridir. 1928’de Vitória, Espírito Santo’da doğan Mendes da Rocha, 2006 Pritzker Ödülü’nü kazandı ve daha geometrik çizgiler, daha pürüzlü yüzeyler ve daha hacimli kütleler kullanan “Paulista Brutalizmi” olarak da bilinen Brezilya Paulista Okulu’nun en temsili mimarlarından biridir. Oscar Niemeyer gibi diğer Brezilyalı Modernistlerin en önemlilerinden biridir.

Mendes da Rocha’nın Latin Amerika Modernizmine ilgisi kariyerinin başlarında, Mackenzie Prysbyterian São Paulo Üniversitesi’nde okurken başladı. Mendes da Rocha’nın São Paulo Atletizm Kulübü, 1957’de, mezuniyetinden sadece üç yıl sonra tamamlandı, Pritzker Ödülü tarafından “erken başyapıt” olarak tanımlandı.

1961 ve 1969 yılları arasında São Paulo Üniversitesi Mimarlık ve Şehircilik Fakültesi’nde ders verdi, ancak daha sonra mimarların sahip olması gereken toplumsal role ilişkin görüşleri nedeniyle askeri hükümet tarafından görevinden men edildi. 1980 yılında Mimari Tasarım Profesörü olarak görevine geri döndü ve 1999 yılında öğretmenlikten emekli oldu.

2006 Pritzker Ödülü’ne ek olarak, 2001’de Mendes da Rocha, neoklasik Pinacoteca do Estado de São Paulo’yu dönüştürmesiyle Latin Amerika mimarisi için Mies van der Rohe Ödülü’nü kazandı.

2016’da Mendes da Rocha, Venedik Mimarlık Bienali’nde Yaşam Boyu Başarı için Altın Aslan, 2016 Premium Imperiale ve 2017 RIBA Altın Madalyası’nı kazanarak, mimarlığın en yüksek ödüllü ödüllerinin neredeyse temiz bir taramasını gerçekleştirdi. Ayrıca Brezilya Mimarlar Derneği’nin başkanı olarak görev yaptı.

Mendes da Rocha Evi, São Paulo

Tasarım: Paulo Mendes da Rocha

 • TİPOLOJİLER Konut Konut Prefabrikasyonu
 • MALZEME Beton
 • TARİH 1964 – 1967
 • ŞEHİR Sao Paulo
 • ÜLKE Brezilya
 • FOTOĞRAF: Leonardo Finotti Nelson Kon

Mendes da Rocha ve kız kardeşi için yerinde betonla inşa edilmiş ancak başlangıçta prefabrik olarak tasarlanan ikiz evler, São Paulo’daki Butantã yerleşim bölgesinde alçalan bir yamaçta yan yana duruyor. Evlerin yapısı kesinlikle modülerdir: Nervürlü bir levha ve her iki yönde konsollanan iki çapraz kirişten oluşan, arkaya yerleştirilmiş ve ana zemini destekleyen dört sütun. Bu asma hacim, erişim alanı haline gelen gölgeli bir alan yaratır ve yalnızca personel mahallelerini içeren bir silindir ve üst kata erişim sağlayan merdiven ile kesintiye uğrar.

Evin genel görünüşü

 

Üst katta yatak odaları cepheye bağlı değil, merkezi alanda yer alıyor ve üstten aydınlatmalı. Bu şekilde, çevre bantları, komşu sokağa akan ortak yaşam alanlarını barındırmak için serbesttir. Beş santimetrelik beton plakalarla inşa edilen bölme duvarlar, tavana ulaşmamakta ve bu nedenle bina genelinde havalandırmayı kolaylaştırmaktadır. Bu süreklilik, doğrudan güneş ışığını engelleyen ve aynı zamanda çatı için bir bağlantı kirişi işlevi gören bir duvarla nüanslanan doğu ve batı cepheleri boyunca dışa doğru uzanır.

Bir detay

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pencere havalandırmaları

 

 

Kat Planı

 

 

Pencere açılım detayı

 

Kaynak: https://arquitecturaviva.com

 

 

RIBA 2017 Kraliyet Altın Madalyası Paulo Mendes da Rocha’ya Verildi…

Editör: Rory Stott

Güncelleme: Paulo Mendes da Rocha bugün Londra’daki RIBA merkezinde düzenlenen bir törenle RIBA Kraliyet Altın Madalyası ile ödüllendirildi. Aşağıdaki makale, ödül 29 Eylül 2016’da açıklandığında orijinal olarak yayınlanmıştır.

Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü (RIBA), 2017 Kraliyet Altın Madalyasını Paulo Mendes da Rocha’ya verdi. Brezilya’nın en ünlü mimarları arasında yer alan 87 yaşındaki sanatçı, kendi ülkesinde, özellikle de São Paulo şehrinde dramatik bir etkisi olan Brezilya Brutalizmi’nin özel markasıyla tanınıyor. Ödül, Mayıs ayında 2016 Venedik Mimarlık Bienali’nde Yaşam Boyu Başarı Altın Aslan ödülünü kazanan ve sadece haftalar önce 2016 Premium Imperiale Laureate ilan edilen Mendes da Rocha için olağanüstü başarılı bir yılı sürdürüyor. Mendes da Rocha daha önce 2006’da Pritzker Ödülü’nü ve 2000’de Pinacoteca de São Paulo projesiyle Mies van der Rohe Ödülü’nü almıştı.

MuBE / Paulo Mendes da Rocha.

Mendes da Rocha, Oscar Niemeyer’in 1998’de aldığı ödülün ardından RIBA’nın Altın Madalyasını kazanan ikinci Brezilyalı oldu. Zaha Hadid (2016), Frank Gehry (2000), Norman Foster (1983) ve Frank Lloyd gibi diğer ünlü isimlere katıldı. Wright (1941).

Patrik Plaza / Paulo Mendes da Rocha.

1928’de Brezilya’nın Vitória kentinde doğan Mendes da Rocha, ilk olarak 1957’de São Paulo Atletizm Kulübü için beğeni topladı. O zamandan beri, Saint Peter Şapeli (1987), Brezilya Heykel Müzesi MuBE (1988), Patriach Plaza (1992-2002), Pinacoteca do Estado galerisi (1993) ve FIESP dahil olmak üzere bir dizi başka ufuk açıcı eser inşa etti. Kültür Merkezi (1997). São Paulo’nun dışındaki önemli binalar arasında Goiás’taki Serra Dourada futbol stadyumu (1973), Recife’deki Lady of the Conception Chapel (2006) ve Vitória’daki Cais das Artes sanat merkezi (2008) sayılabilir. Brezilya dışında, en dikkat çekici projeleri, Brezilya’nın Osaka, Japonya’daki Expo ’70’teki pavyonu ve 2015’te tamamlanan Lizbon’daki Museu dos Coches.

Capela de S.Pedro / Paulo Mendes da Rocha.

RIBA Başkanı Jane Duncan, “Paulo Mendes da Rocha’nın çalışması, dünyanın en ünlü mimarlarının çoğuna kıyasla oldukça sıra dışı” dedi. “İnanılmaz bir uluslararası üne sahip bir mimar, ancak neredeyse tüm başyapıtları yalnızca kendi ülkesinde inşa edildi. Devrim niteliğinde ve dönüştürücü olan Mendes da Rocha’nın çalışmaları, 1950’lerin Brezilya mimarisini simgeliyor – ham, tıknaz ve güzel “acımasız” beton.”

Pinacoteca Estado / Paulo Mendes da Rocha.

Ödüle yanıt veren Paulo Mendes da Rocha şunları söyledi: “Yıllarca süren çalışmalardan sonra, Royal Institute of British Architects’ten, hayatım boyunca çalışma ve deneylerimin ilerlemesine verdiği katkı için bu takdiri almak büyük bir mutluluk. Başta İngiliz mimarlar olmak üzere, tutkumu paylaşan herkese en içten dileklerimi iletiyorum ve bu anı projelerimde emeği geçen tüm mimar ve mühendislerle paylaşıyorum.”

Museu dos Coches / Paulo Mendes Rocha

RIBA Altın Madalya jürisi, RIBA Başkanı Jane Duncan, Sir Peter Cook, Neil Gillespie OBE, Victoria Thornton OBE ve 2015 Kraliyet Altın Madalya Sahibi Sheila O’Donnell’den oluşuyor. Mendes da Rocha, Neil Gillespie OBE tarafından aday gösterildi ve John McAslan CBE tarafından görevlendirildi. John McAslan’ın tam alıntısı için okumaya devam edin.

Pinacoteca Estado / Paulo Mendes da Rocha

2017 RIBA Kraliyet Altın Madalyası kazanan ünlü Brezilyalı mimar Paulo Mendes da Rocha’nın onuruna aşağıdaki alıntıyı hazırlamak üzere davet edildiğim için memnunum. Paulo’nun onlarca yıldır dikkate değer olan uluslararası itibarı, mimari özgünlük, sosyal kaygı ve eğitim çalışmalarının dikkate değer ve sürekli bir kombinasyonundan kaynaklanmaktadır.

2004’te “Bütün mekân bir değere, bir insan boyutuna bağlanmalıdır” dedi. “Özel alan yok. Hayal edebileceğiniz tek özel alan insan zihnidir.” Ayrıca şunları söyledi: “Her sorun, hazır çözümler değil, düşünmeyi gerektirir. Bilmediğini biliyorsun ama bir şeyler yapmak için aciliyet var. Bilgiyi keşfetmek zorundasın – bütün mesele bu.” Bu açıklama yalnızca mimari araştırmanın doğası için değil, Mendes da Rocha’nın on yıllar boyunca öğretime yaklaşma biçimi için de geçerlidir.

MuBE / Paulo Mendes da Rocha

Potansiyel büyüklüğü 1957’de, yükselen bir mimar olarak ilk büyük eseri olan Paulistano Athletic Club’ı tasarlayıp inşa ettiğinde hemen ortaya çıktı. Bina, onu uluslararası modernist avangart arasında orijinal bir güç olarak hemen onayladı ve Paulista Brutalism’i kurdu.

Çok farklı olmasına rağmen, onun mimari projeleri, Louis Kahn ve Kenzo Tange gibi ustaların yapıtlarıyla aynı derecede güçlü biçimsel ve yapısal varlığa sahiptir. Mendes da Rocha’nın mimarisi, Robert Hughes’un “yeninin şoku” olarak Modernizm tanımına uyuyor gibi görünse de, yapıları asla şok etmek için tasarlanmamıştır, bunun yerine sıradan insanlarla, sıradan hayatlarla ve sıradan ortamlarla olabildiğince doğrudan ilişki kurar.

MuBE / Paulo Mendes da Rocha

Mimarisini üretmeye devam eden fikirler hala uluslararası düzeyde etkili. Mendes da Rocha 2006’da Pritzker Ödülü’ne layık görüldüğünde, alıntı onun uzayın poetikası konusundaki ustalığından söz ediyordu. Ve bu yıl Venedik Bienali’nde Yaşam Boyu Başarı için Altın Aslan seçildiğinde, binalarının fiziksel ve üslupsal zamansızlığına ve “şaşırtıcı tutarlılığının” “ideolojik bütünlüğünün ve başarısının bir ürünü olduğu gerçeğine atıfta bulunuldu. yapısal deha.” Kraliyet İskoç Akademisi’nden bir Akademisyen olarak 2016 alıntısı da bu niteliklere atıfta bulunur ve Metzstein ve MacMillan ve diğerlerinin İskoçya’daki İkinci Dünya Savaşı sonrası çığır açan çalışmaları üzerindeki etkisini vurgularken, çalışmalarının alaka düzeyini daha da yakınlaştırır. ben mi.

Paulo’nun bir başka ve yakın tarihli ödülü, mimariye bu ömür boyu katkılarından dolayı Japonya Sanat Derneği tarafından bu yılki Praemium Imperiale Ödülü’dür.

Mimarisi özete direnir, ancak çoğu zaman masif beton biçimsel unsurları, nispeten hassas yapı geçiş noktalarıyla dengeler. Bu, kendi içinde, nadir değildir. Ancak da Rocha’nın yapılarının geometrisindeki parçaları birleştirme şekli benzersizliğini koruyor; mühendislik zekası her zaman resmi özgünlüğüne eşit olmuştur.

Örneğin, Japonya’daki Expo 70’teki Brezilya Pavyonu, tek bir arazi noktasında etkili bir şekilde dengelendi. Paulistano Athletic Club’ın spor salonunda, altı beton bıçak, ince, ön gerilimli beton dairesel çatıyı destekledi; kanatlar, çatıya merkezi bir başlık tutan 12 kabloyu sabitledi: modernist mimariye yeni bir şey ekleyen ağır elementlerin ve nispeten hassas yapısal detayların perçinleyici bir kombinasyonu.

Aynı biçim özgünlüğü ve sosyal bağlantı, 1970’lerde ve 80’lerde, 1975’te Estádio Serra Dourada ve São Paulo Üniversitesi’ndeki Çağdaş Sanat Müzesi’ni; ve 1987’de Forma Mobilya showroom’u ve Saint Peter Şapeli; ikincisi iki katlı cam cepheli beton bir yapı ve merkezi sabitleyen tek bir beton sütun.

1990’larda Mendes da Rocha, Mies van der Rohe Ödüllü planında, Sao Paulo’nun en eski güzel sanatlar müzesi olan neoklasik Pinacoteca do Estado’yu, iç köprüler, merkezi bir gölgelik ve muhteşem bir şekilde koruyan mimari bir dille dönüştürdü. , ham güzelliğin tazeliği ve kalitesi ve bence en iyi eserlerinden biri olmaya devam ediyor.

Diğer önemli eserleri arasında Cais das Artes, Vitoria; Brezilya Heykel Müzesi, Sao Paulo; ve Sao Paulo’daki Patrik Plaza’daki dramatik gölgelik yapısı. Casa Mendes da Rocha, Casa Masetti ve Casa King gibi ev mimarisi, ağır yapılar ve daha ince detaylar içeren çarpıcı netlikte kompozisyonların aynı keşiflerini yansıtıyor.

Son zamanlarda, Lizbon’daki 2015 Ulusal Araba Müzesi’nin ölçeği ve ifadesi, Mendes da Rocha’nın mimariye yaklaşımının insani bütünlüğünün ve yapısal cesaretinin kesinlikle bozulmamış olduğunun kanıtı olmaya devam ediyor.

Kişisel bir not olarak, Paulo’yu 2012’de ailesiyle birlikte Sao Paulo’da ilk tanıştığımda, onu mimarların insanların yaşamlarını nasıl iyileştirebileceğiyle ve mimarlık sanatına sarsılmaz bir bağlılıkla çok açık ve derinden ilgilendiğini gördüm. Kendisini kesinlikle ikonik mimari nesnelerin kahraman bir tasarımcısı olarak görmedi, bu da bu son derece ilgi çekici ve mütevazı yenilikçiyi bugün daha da ilgi çekici ve alakalı kılıyor.

Alıntımı da Rocha’nın 2003’te yazdığı bir şeyden alıntı yaparak bitirmek istiyorum: “Yoksulluktan korkan birçok insanın aksine, neden olduğunu bilmeden her zaman fakirliğe, basit şeylere ilgi duydum. Zorluk değil, basit şeylerin alçakgönüllülüğü. Gereksiz her şeyin rahatsız edici olduğunu düşünüyorum. Gereksiz olan her şey, özellikle zamanımızda grotesk hale geliyor.”

Mimarlık, tüketimcilik ve korporatizmin giderek daha sıkı bir şekilde birbirine bağlı olduğu dünyalarda, bu sözün yankısı zamanla arttı. Paulo Mendes da Rocha’nın özel dehası 1950’lerin ortalarında ortaya çıkmış olabilir, ancak o, kendi zamanımız için tartışmasız bir mimar – ve özellikle bir “yıldız mimar” değil. Bu kesinlikle onun büyüklüğünün temel işaretidir.

Kaynak: Arch Daily

 

Pritzker ödüllü Paulo Mendes da Rocha 92 yaşında aramızdan ayrıldı…

Mimarlık dünyası, Brezilyalı mimar ve eğitimci Paulo Mendes da Rocha’yı 92 yaşında kaybetti.

Oğlu Pedro Mendes da Rocha, Paulo’nun 23 Mayıs’ta São Paulo’da akciğer kanseri ile savaşırken vefat ettiğini açıkladı.

1928’de Brezilya’nın Espírito Santo eyaletinin başkenti Vitória’da doğan Mendes da Rocha, 1950’lerde São Paulo’ya taşındı ve hayatının geri kalanında burada yaşadı.  Mendes da Rocha, mimarlık derecesini 1954 yılında Mackenzie Presbiteryen Üniversitesi’nden (FAU Mackenzie) aldıktan sonra, 2006 Pritzker Ödülü jürisinde Mendes da Rocha mimarisinin en yüksek onurunu ödüllendirirken kendi stüdyosunu kurdu ve katılacaktı. “Paulist acımasız” avangart.

Mendes da Rocha’nın en yüksek profilli üyesi olduğu Paulista Okulunda, Rio Okulu’na ve onun pürüzsüz, akan yüzeylerine (ve Oscar Niemeyer’in çalışmalarına) karşı aktif olarak ilgi duymuştur.

Mendes da Rocha, Brezilya’daki Brutalist projeleri için beğeni toplayacak ve São Paulo’yu benzerlerinden daha hızlı ve daha ucuz bir şekilde inşa edilebilecek sağlam ve kullanışlı binalarla yardımcı olacaktı. 1958’de tamamlanan, kariyerinin başlarında, UFO benzeri Athletic Club, basit formların keskin kesişimlerini (konsollu perde duvarlarıyla dilimlenmiş bir halka) kullandı. Atletizm kulübü, Mendes da Rocha uluslararası beğeni kazandı ve Paris’teki Centre George Pompidou’yu tasarlamak için uluslararası tasarım yarışmasında finalist olmaya devam edecekti. Yurtiçinde üretkenliğini sürdürdü, São Paulo Üniversitesi’ndeki Çağdaş Sanat Müzesi’ni, 1987’de São Paulo’daki Saint Peter Şapeli’ni ve daha fazlasını yükseltti.

Mendes da Rocha aynı zamanda 1964 Brezilya darbesinin açık sözlü bir eleştirmeniydi ve ordunun seçilmiş solcu cumhurbaşkanını devirmesine ve ardından 1985 yılına kadar hüküm süren askeri diktatörlüğe karşı çıktı. Üniversitesi’nde mimarlık profesörü olarak öğretmenlik yapıyordu. 1961’den 1969’a kadar öğretim üyeliğini sürdüren São Paulo, sonunda 1980’de geri dönmesine izin verilmeden önce, hükümet tarafından görüşleri nedeniyle kara listeye alındı. 1999’da emekli olmadan önce 19 yıl daha öğretmenlik yapmaya devam edecekti.

Nadiren uluslararası bir yapıya sahip olmasına rağmen, Mendes da Rocha, çalışmalarını canlandıran hümanist Modernist ruhla tanındı ve 2006’da daha önce bahsedilen Pritzker Ödülü’nü aldı. Bundan önce, 2000 yılında Avrupa Birliği Çağdaş Mimari Ödülü – Mies van der Rohe’ye verildi. AB Ödülü 2000 yılında, 2016’da Venedik Mimarlık Bienali’nde Yaşam Boyu Başarı için Altın Aslan ve 2017’de Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü’nden (RIBA) Kraliyet Altın Madalyası aldı.

Kaynak: www.archpaper.com

 

4 Comments

 1. Değerini mutlaka dünyanın mimarlık merkezleri anlamıştır. Bizim eğitimimize pek giremedi. Post modernciler sonradan bütün alanı kapladı.

 2. Gerçek modernistlerin mimarlığa getirdiği kavramlar ve zenginlikler hakikaten mimarlığın etik kriterleri olarak asılı duruyor. Şimdi “her şeye uyan, her tarafa döndürülen” işler ise bence mimarlık değil.

 3. Brezilya’da aslında modernist mimari kültürün çok iyi oluşmuş bir mayası var. Mendes da Rocha bu simlerden en önemlilerinden biri sonuçta.

 4. Modernizmin son büyük isimlerinden biri aslında. Mütevazı, bilge, düşünür, hoca ve üstüne tasarımcı. Çok yeni kaybettik, tasarım dünyası onsuz şimdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir