Michel de Klerk (Amsterdam, 24 Kasım 1884 – Amsterdam, 24 Kasım 1923) Amsterdam Okulu hareketinin kurucularından biri olan Hollandalı bir mimardır.

Amsterdam Okulu, ekspresyonizmle bağlantılı ve “Wendingen” dergisi etrafında oluştu. Michel de Klerk  Amsterdam Endüstri Okulu’nun gece kurslarına katıldı ve profesyonel olarak hazırlandı. Büyük yetenekli karikatürist Michel De Klerk, 1898-1910 yılları arasında işbirliği yaptığı mimar Eduard Cuypers tarafından 14 yaşında işe alındı.

Öğretmeninin merakına ve işçi sınıfı için Endüstri Okulu kurslarına çok şey borçlu olan kültürü, eklektik ama esasen çağdaş. İngiliz Sanat ve Crafts hareketinin gerçeklemeleri, bölgesel ifadelerin yenilenmesi ve Kuzey Avrupa’nın verimli mimarilerinin yeniden keşfedilmesi ile uğraşıyor.

Olbrich’in çalışmaları ayrıca büyük bir etki bırakıyor ve Cuypers stüdyosunda gerçekleştirilen projelerinin bazıları – 1910’da Almanya, İngiltere ve İskandinavya’yı gezmek ve İskandinav romantik hareketinin gerçeklerini gözlemlemek için bırakıyor- markasını taşıyor.

De Bazel ve Lauweriks’in ezoterik tezlerinden esinlenerek bir mezarlık ve cenaze kilisesi için yapılan yarışma projesi (1910), büyük bir plastik gücün sembolik ve zoomorfik mimarisine yönelttiğinin kanıtıdır.

1910-1911 yılları arasında yapılan yolculuktan sonra Hille ve Kanphuis organizatörleri ile tanıştı, Amsterdam’da Hille House’u inşa edecek (1911-1912). 1914’te Hille, Amsterdam’daki ilk Spaarndammerplantsoen bloğunu (1913) ardından 1914-1916 ve 1917-1920’de Eigen Haaard (Bizim Evimiz) kooperatifi için tasarlaması için görevlendirildi. Merdivenler ön cephede silindirik tuğlalarla inşa edilen vurgularla işaretlenir ve uzun cephede ritmi sağlayan arklı şekiller.

Heykel olarak tasarlanan ve bir tür ev anıtsallığı ile donatılmış binalar, onları yaratırken onlara bir ruh veren mimar tarafından modellenmiştir. Elmanın iç ve dışında elde edilen hacimlerin ve görsel efektlerin kaotik montajı eski kırsal evlerin geleneksel mimarisini hatırlatıyor ve topluluk duygusunu tercüme ediyor.

Burada ve burada detaylar hayvanlar dünyasını ve kristal şekilleri hatırlatıyor ve zamanın dışında vahşi ve saf bir cennet arayışını hatırlatıyor. 1912-1914 yılları arasında Amsterdam Scheepvaarthuis’te (1911-1916) Johan van der Mey ve Pieter Lodewijk Kramer ile çalıştı; ardından kendi ofisini açtı. De Klerk Amsterdam Okulunun önde gelen bir temsilcisiydi. Ekspresyonist mimarisi fantezi dolu ve kişiselleştirilmiş tuğla cepheler ile karakterize.

Amsterdam’ın Het Schip konut bloğunda (1917-1921) uçta bitmiş bir arazi üzerine inşa edilmiş, binanın farklı bölümlerini fantezi ile öne çıkarma prensibi titizlikle uygulanmaktadır: cesurca giden kapak önünde kaldırılmış bir an avlu. Sivri ve yuvarlak köşelerin, çatılardan iki su ve çamurluk çatılarına ve kabarık balkonların ve suların üzerinde çıkan balkonların değişimi her durumda kentsel olarak öne çıkan açı durumlarda çözülür.

1919’da Klerk, De Dageraad emlak şirketi için konut projesi yapacak olan Piet Kramer ile ortak oldu. 1921’de Vrijheidslaan’da konut düzenliyorlar. Bu yıl Berlage onları şehir planları Zuid’in ana eksenini tasarlamaları için görevlendiriyor.

Son işi Adsmeer’deki Borendsen Villa’ydı. De Klerk ayrıca Amsterdam’ın güneyinde (1921-1923) ve De Hoop Yat Kulübü aynı şehirde (1922-1923) bir konut binası inşa etti ve Wassenaar Hollanda’da inşa edilmemiş bir villa projelendirdi (1923). Woonhuys şirketi için mobilya tasarladı ve dış cephelerinin aksine iç mekanları hüzünlü ve karanlık.

Otuz dokuz yaşında ölümüne rağmen, Weindingen dergisinin en önemli temsilcilerinden biri, Amsterdam Okulu (1912-1926) olarak adlandırılan ve teorileri Berlage’in öğretilerine dayanan Weindingen dergisinin en önemli temsilcilerinden biri.

 

 

 

 

 

Mobilya tasarımları…

 

Hollanda’nın modern mimarisi. Bu hareketin Alman tarzı ekspresyonist kesimi var. Klerk’in yeni konut stilleri, tipik cepheleriyle modern popüler evdeki gerçek yaşam sorunlarına büyük önem veriyor ve sonraki nesilleri etkiliyor, ulusal sınırları aşmak için ününü kazanıyor.

 

 

2 Comments

  1. Yaratıcılık için doğmuş biri. Bütün şekilleri, malzemeye getirdiği yorum harika. Yenilikçi bir mimar ve ufuk açıcı.

  2. Bir mimarlık virtüözü adeta, müthiş bir yetenek. Ekspresyonist akımı başlatmış olması bunu gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir