Marina Tabassum bir mimar, Ağa Han Mimarlık Ödülü 2016 sahibi ve MTA’nın kurucusu.

Marina Tabassum, Bangladeş Mühendislik ve Teknoloji Üniversitesi’nden (BUET) 1995 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Kashef Mahboob Chowdhury ile Dhaka merkezli bir mimarlık ofisi olan URBANA’yı kurdu. Uygulamaya başladığı ikinci yıl olan 1997’de rm, Bangladeş Bağımsızlık Anıtı ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni tasarlamak için prestijli bir ulusal yarışmayı kazandı.

2005 yılında Tabassum, MTA’yı (Marina Tabassum Architects) kurmak için URBANA’daki on yıllık ortaklığını sonlandırdı. MTA, dünyayla çağdaş ama yerele kök salmış bir mimarlık dili oluşturma arayışıyla yolculuğuna başladı. Uygulama bilinçli olarak optimum boyutta tutulmakta ve sürdürülmekte, üstlenilen projeler özenle seçilmekte ve yıl bazında sınırlandırılmaktadır.

Marina Tabassum, 2015’ten beri Bengal Mimarlık, Peyzaj ve Yerleşimler Enstitüsü’nün eski Akademik Program Direktörüdür. 2005’ten beri BRAC Üniversitesi’nde tasarım stüdyoları yönetmektedir. Teksas Üniversitesi’nde misafir profesör olarak Gelişmiş Tasarım Stüdyosu’nda ders vermiştir.

Tabassum, mimarlık üzerine çalışmalarını ve fikirlerini çeşitli prestijli uluslararası mimarlık etkinliklerinde ders verdi ve sundu. Bangladeş Dhaka’da sergilerin küratörlüğünü yaptı ve mimarlık sempozyumlarını yönetti. Dakka’daki Pavilion Apartment projesi, 2004 yılında Aga Khan Ödülü için kısa listeye alındı. Tabassum, 2004 yılında Bangladeş’in en iyi on kadınını belirleyen Ananya Shirshwa Dash ödülünü aldı.

Gehry Kürsüsü Dersi: Geçiş Mimarisi Üzerine Marina Tabassum

Dhaka merkezli Marina Tabassum Architects’in (MTA) çalışmaları genellikle, refahı özellikle COVID-19 salgını sırasında tehdit edilen marjinalleştirilmiş toplulukların ihtiyaçlarını ele alıyor. 2020 ve 2021’de firma yerinden edilme, savunmasız nüfus ve insani zorluklarla ilgilenen çeşitli projeler üstlendi. Bu ders ve sunum sırasında, Daniels Fakültesi’nin 2022-2023 Frank Gehry Uluslararası Mimari Tasarım Ziyaretçi Kürsüsü olan MTA’nın kurucusu Marina Tabassum, bu projeler, Güney Asya’da ve başka yerlerde bir mimar olarak yaşadığı deneyim ve değişen rol hakkında konuşacak. Değişim ajanları olarak mimarların

 

Tabassum, MTA’yı 2005 yılında kurdu. Bangladeşli mimar ve eğitimci, çalışmalarında, her zaman iklim, bağlam, kültür ve tarihi içeren ekolojik bir değerlendirmeye karşı, çağdaş ama köklü bir mimari dil oluşturmaya çalışıyor. Ödüllü Bait Ur Rouf Camii, popüler cami ikonografisinden yoksun olması, mekana ve ışığa vurgu yapması ve sadece bir ibadet yeri olarak değil, aynı zamanda Dakka’nın çevresindeki yoğun nüfuslu bir mahalle için bir sığınak işlevi görme kapasitesiyle öne çıkıyor. . İşinin kapsamına rağmen, Tabassum’un pratiği, her yıl sınırlı sayıda proje üstlenerek bilinçli olarak büyüklüğünü koruyor.

Tabassum’un ders verdiği okullar arasında Harvard Üniversitesi Tasarım Enstitüsü, TU Delft, Teksas Üniversitesi ve Bengal Enstitüsü bulunmaktadır. Münih Teknik Üniversitesi’nden Fahri Doktora ve Ağa Han Mimarlık Ödülü aldı. Diğer ödüller arasında Soane Madalyası, Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisi’nden Arnold W. Brunner Anma Ödülü ve Fransız Mimarlık Akademisi’nin Altın Madalyası yer alıyor.

Tabassum, Mimarlık ve Topluluk Eşitliği Vakfı’na (FACE) ve adil ticaret organizasyonu Prokritee’ye başkanlık ediyor. Aynı zamanda Ağa Han Mimarlık Ödülleri’nin Yürütme Kurulu üyesidir.

Bangladeşli kadın cami mimarı cam tavanı kırdı

DHAKA: Kadınların nadiren camilere bile girdiği bir ülkedeki tek kadın mimarlardan biri olan Marina Tabassum, prestijli bir uluslararası ödül kazanan Bangladeş’in yeni Baitur Rouf Camii’ni tasarlamak için alışılmadık bir seçimdi.

Ancak 45 yaşındaki Tabassum’da veya geleneksel minare ve kubbelerden kaçınarak, ışıkla dolup taşan ve kavurucu yaz aylarında bile serin kalan tek katlı terakota tuğla yapıyı tercih eden tasarımında geleneksel olandan çok az şey var.

 

Bu fotoğraf, Dakka’da Bangladeşli mimar Marina Tabassum tarafından tasarlanan bir caminin dış cephesinden genel bir görünümü gösteriyor.— AFP

Son derece muhafazakar Bangladeş’teki çoğu kadın gibi, Tabassum da 2005 yılında büyükannesi bir arazi bağışladıktan sonra binayı tasarlamakla görevlendirildiğinde camiye yeni ayak basmıştı.

Bangladeş’teki camilerin çok azında ibadet eden kadınlara ayrılmış bölümler var ve kadınların çoğu evde namaz kılıyor.

Ancak Tabassum, dünyanın en kalabalık şehirlerinden birinin fakir bir mahallesinde bir barış cenneti yaratmaya odaklanarak kuzey Dakka’daki Baitur Rouf Camii için kaleme almadan önce 100’den fazla ziyaret etti.

“Hint Yarımadası’nda kadınların camilere gidip namaz kılma geleneğimiz olmayabilir ama gerçekten çok güzel ruhani mekanlar deneyimledim. Bu benim için her zaman büyük bir ilham kaynağı olmuştur, ”dedi AFP’ye yakın tarihli bir röportajda.

“Tasarımda bir unsur olarak maneviyat fikri her zaman çok ilgi çekici olmuştur ve ben manevi alanlarla çalışmayı seviyorum.”

Bangladeşli mimar Marina Tabassum tarafından tasarlanan camide bir adam namaz kılıyor.— AFP

Dakka Bağımsızlık Müzesi’ni tasarladıktan sonra Bangladeş’in en iyi mimarlarından biri olarak ortaya çıkan 45 yaşındaki, cinsiyetinin kariyerini kısıtlamadığını söylüyor. “Kendimi bir profesyonel olarak görüyorum. Kadın olmama dair tüm bu fikir gerçekten aklımda yok. Sadece mevcut değil ”dedi.

Doğal klima

Ağa Han Mimarlık Ödülü her üç yılda bir verilir ve Müslüman topluluklara hizmet eden mimaride mükemmelliği ödüllendirir. Bu yıl 1 milyon dolarlık ödül dünya çapında altı proje arasında paylaştırıldı.

Bu fotoğraf, Dakka’da Bangladeşli mimar Marina Tabassum tarafından tasarlanan bir caminin içinin genel bir görünümünü gösteriyor.— AFP

jüri, Dakka camisinin “statükoya meydan okuduğunu” söyledi ve “dua ederken derin düşünmeye ve tefekküre izin veren sağlam sadeliğini” övdü.

Resmi olarak laik ama çoğunluğu Müslüman olan Bangladeş, geçmişi 13. yüzyıldaki Türk işgaline kadar uzanan zengin bir cami inşa etme tarihine sahiptir. İlki, kendi tasarımlarını tuğla ve çatıyı kaplayan küçük kubbeler gibi yerel geleneklerde bulunan unsurlarla birleştirerek benzersiz bir tarz yarattı.

Tabassum, cami tasarımının bu “şanlı kayıp geleneklerini” çağdaş mimari uygulamalarla birleştirmeye çalıştığını söyledi.

Baitur Rouf Camii, 2012 yılında tamamlandığından beri, imam Deen Islam’ın bariz zevkine göre ülkenin dört bir yanından ziyaretçi çekmiştir.

“Ülkedeki diğer camilerin aksine minaresi, kubbesi, cuma namazı kılmak için kürsüsü yok. Yine de bu ziyaretçiler için ülkenin en güzel camilerinden biri” dedi. “Camiye giren hafif ışık çok rahatlatıcı. Sıcak bir yaz gününde bile içerideki sıcaklık hafif kalır. Kendinizi doğal klimanın içindeymiş gibi hissediyorsunuz.”

Çatı ve duvarlardaki düzinelerce küçük pencere, gün boyunca güneş binanın üzerinden geçerken değişen yumuşak bir ışık oluştururken, geleneksel pişmiş toprak tuğlalar iç mekanı serin tutuyor.

Tabassum ayrıca mimarlık öğrencilerine ders veriyor ve üstlendiği projeler konusunda oldukça seçici olduğunu ve her birinin bir toplumsal değeri olması gerektiğini söylüyor. “Biz çok genç bir milletiz ve bir mimarın sorumluluğu sadece güzel binalar tasarlamanın ötesindedir” dedi.

“Frank Gehry’nin tasarladığı gibi binalar tasarlayabiliriz. Ama Bangladeş gibi ekonomisi henüz gelişmemiş bir ülkede bunun yapılacak doğru şey olup olmadığını sorgularım.”

“Bangladeş bağlamında, bu yapılacak çirkin bir şey olurdu.”

 Kaynak: www.dawn.com

Küresel Güney’de Mimari Prototipler Nasıl Bir Rol Oynamalı?

Editör: Matthew Maganga

Mekansal fikirlerin inşa edilmiş forma, yani prototip tasarımına dönüştürüldüğü tasarım sürecinin önemli bir bileşenidir. Tarih boyunca ve çağdaş uygulamada mimari projeler, tasarımın bütünlüğüne dair daha fazla kavrayış elde edilen hem teknik hem de estetik testleri gerçekleştirmek için prototip haline getirilmiştir. Deneysel ve pratik arasındaki bulanık çizgidir.

Khudi Bari / Marina Tabassum Architects. Resim © Asıf Salman

Antoni Gaudí’nin Sagrada Família’nın 1:25 ve 1:10 ölçekli alçı maketleri, Filippo Brunelleschi’nin Floransa Katedrali kubbesinin ahşap maketi de mimari prototip olarak tanımlanabilir. Ancak bunlar daha küçük ölçekte yürütülen soruşturmalar. Mimari prototiplerin, prototipe dayalı diğer mimari müdahalelerin, bitmiş ürünün küçültülmüş bir versiyonu olmayan bir tasarım girişiminin güvenliğine sahip olduğu, 1:1 oluşturulduğunda en etkili olduğu tartışılabilir.

Ancak bu prototiplerin yapımı, gelecekte benzer tasarımlara nasıl yaklaşılması gerektiğine ilişkin temelleri atmayı amaçlayan bir yapı için kaynakların, emeğin ve sermayenin karmaşık manevralarını gerektiren uzun soluklu bir çabadır.

Küresel Güney’in perspektifinden incelendiğinde, bu diyalog daha da karmaşık hale geliyor – tarihsel olarak aşırı sömürülmüş ve şu anda yetersiz kaynaklara sahip ülkelerde, tam ölçekli mimari prototipler, hemen çalışan bir bina olarak işlev görmezlerse müsriftir. ? Bu prototiplerin, başlangıcından itibaren sürekli kullanımda olacak bir yapı olarak hizmet etmeden, yeni malzemelerin keşfedilmesi gibi basitçe var olması doğru mu?

 jean Prouvé’nin Maison Tropicale’i Londra’daki Tate Modern’de sergilendi. Görüntü © Steve Cadman

Sömürge Afrika’da, Batı Afrika’daki Fry ve Drew’dan Libya’daki Guido Ferrazza’ya kadar mimari deneyler olağandı. Bu deney, 1949’da Maison Tropicales’i geliştiren Fransız endüstriyel tasarımcı ve mimar jean Prouvé’nin deneylerini içeriyordu – kolayca taşınacak, monte edilecek ve sökülecek şekilde tasarlanmış, alüminyumdan yapılmış prefabrike, modüler konut prototipleri.

Maison Tropicales’in çözmesi gereken tasarım sorunu iklimseldi – Fransa’nın Afrika kolonileri konut ve sivil bina kıtlığıyla karşı karşıya kaldı. Prototip, ayarlanabilir alüminyum güneş perdeli bir veranda da dahil olmak üzere ekvator iklimi için tasarlandı. Dahili olarak, duvarlar kayan ve sabit metal panellerin bir kombinasyonundan yapılmıştır – cam lumbozlar UV ışınlarına karşı koruma sağladığından.

Khudi Bari / Marina Tabassum Mimarlar. Resim © Asıf Salman

 Khudi Bari / Marina Tabassum Mimarlar. Resim © Asıf Salman

Khudi Bari projesinin gerçek başarısı ancak konut modülleri inşa edildikten sonra olanlarla ölçülebilir. Marina Tabassum Architects’e bağlı kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından özel ve devlet bağışçılarıyla birlikte başlatılan bir pilot proje, Mayıs 2023’e kadar Bangladeş’in sele eğilimli topluluklarında en az 80 ila 100 “Khudi Bari” modülü kurmayı hedefliyor.

Daha da önemlisi, Mart 2021’de ailelerle işbirliği içinde inşa edilen ilk üç ev görüldü ve bazıları modüllerini uyarladı; gelecek vizyonu, bu pilot projede yer alan kişilerin modüller başlatılırken eğitim kolektifinin bir parçası olacağı yönündeydi. diğer alanlar.

Khudi Bari / Marina Tabassum Mimarlar. Resim © Asıf Salman

Belki de Küresel Güney’de inşa edilen mimari prototipler bu şekilde işlev görmelidir – yalnızca gözlem ve sergileme için değil, bunun yerine dinamik, kullanımda ve yaşayan mimari örnekleri olan cesur, yaratıcı asamblajlar olarak.

Kaynak: Arch Daily

 

Dhaka’daki Bait Ur Rouf camisi için Ağa Han Ödüllü tasarımı üzerine mimar Marina Tabassum

Bangladeş’te Dhaka’nın kenar mahallelerinde yer alan ve 150.000$’a mal olan cami, tamamen özel bağışlarla finanse edildi ve esnek tasarımı, binanın okul, toplantı odası ve gayri resmi oyun alanı olmasının yanı sıra ibadet yeri olarak da işlev görmesini sağlıyor. topluluk tesislerinin yokluğuyla dikkat çeken bir alan.

Derakhshani, “Tefekkür ve Tanrı’ya daha yakın, daha serin, daha sakin ve daha rahat bir alan olan bir cemaat camisi ve konumu da ilginç,” diye açıklıyor Derakhshani. “Şehir merkezinde değil, çeperde ve bu alanların – bazen bilindikleri şekliyle kentsel köylerin – rolü ve önemi yeni yeni anlaşılmaya başlıyor.”

Kubbesi, minaresi veya mihrabı olmayan bina, aynı zamanda caminin nasıl olması gerektiğine dair yaygın görüşlere de zıt duruyor.

Caminin mimarı Marina Tabassum, “Tasarım sürecimin başında İslam’ın zengin mimari mirasına daha derinlemesine bakmak istedim” diyor.

“Kubbeler ve minareler sembolik jestlerdir [ve] semboller, bağlılığın veya inancın özü değildir. Zaman zaman, her yerde var olan tek bir Tanrı’ya tam teslimiyetle ilgili olan İslam’ın ana özünden uzaklaşabilirler.

“Tanrı ile tam bir birlik içinde olmak için kişinin maneviyat duygusu uyandıran bir alana, insanların ilahi olanla bağlantı kurabileceği bir alana ihtiyacı var. Sembolleri dikkat dağıtıcı buluyorum ve bunun yerine maneviyat duygusuna odaklanmak istedim.”

12 yıllık bir proje olan Bait Ur Rouf camii veya Merhametliler Evi, Tabassum için başka bir komisyondan daha fazlasıydı. Müşteri sadece mimarın büyükannesi Sufia Khatun değil, aynı zamanda Khatun’un caminin gelişimi için arazi ve para bağışlama kararı, tüm aileyi etkileyen bir trajediden doğdu.

Tabassum, “Annem 2002’de vefat etti, büyükannemin en büyük çocuğuydu ve ertesi yıl başka bir çocuğunu, teyzemi kaybetti, bu yüzden iki çocuğunun iki yıl içinde vefat ettiğini yaşadı” diyor Tabassum. “Mimar olduğum ve acımı da hissedebildiği için tasarlamamı istedi. Camiyi tasarlamak bir bakıma ikimiz için de bir tür şifa süreci oldu.”

2005 yılına gelindiğinde Tabassum’un büyükannesi çok hastalandı, bu nedenle mimar, yalnızca temellerini inşa etmeye yetecek kadar para olmasına rağmen proje için bir temel atma töreni düzenlemeye karar verdi.

Etkinlik Eylül 2006’da gerçekleşti, ancak o yılın sonunda Khatun öldü ve projenin tamamlanmasını sağlayacak fonları toplamak için tek sorumluluk Tabassum’a bırakıldı, bu süreç altı yıl daha sürdü.

Mimar, “Yeterli miktarda paramız olduğunda ve örneğin beş kamyon tuğla veya birkaç torba çimento alabildiğimizde, inşaatı yapmaya başladık” diyor.

“Ama devam etmesi için ne zaman bir fon bulacağınızı tam olarak tahmin edemezsiniz. Bu nedenle, bazen inşa etmeye devam edecek malzeme olmadığı için inşaatı birkaç ay durdurmak zorunda kaldık.”

Yerel, el yapımı tuğlaları kullanmayı tercih eden Tabassum, Bengal mimarisinin altın çağına, 14. ila 16. bu da ekstra katlar ve klima gibi maliyetli özelliklerin tasarımdan çıkarılmasına yol açtı.

Kaynak: https://architexturez.net/

3 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir