Константин Степанович Мельников ) (3 Ağustos 1890, Moskova – 28 Kasım 1974, id.) Rus mimar ve 20. yüzyılın Konstrüktivizmin en büyük figürüydü .

 

 

 

 

Tek bir on yıla (1923-33) sıkıştırılmış mimari çalışması, Melnikov’u 1920’lerin avangart mimarisinin ön ucuna yerleştirdi . Her ne kadar Konstrüktivistlerle ilişkili olsa da Melnikov bağımsız bir sanatçıydı, [1] belirli bir stilin veya sanatsal grubun kurallarına bağlı değildi. 1930’lu yıllarda yükselen Stalinist mimariye n çekilerek hayatının sonuna kadar portreci ve öğretmen olarak çalıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konstantin Melnikov Moskova’da doğdu ve öldü. Ailenin dördüncü çocuğuydu. Aslen Nizhny Novgorod bölgesinden olan babası Stepan Illarionovich Melnikov, Moskova Tarım Akademisi’nde çalışan bir yol bakım ustabaşıydı. Anne Yelena Grigorievna (kızlık soyadı Repkina), Zvenigorod bölgesinin köylülerinden geliyordu . Bütün aile, o zamanlar Moskova’nın kuzeydeki sakin bir banliyösü olan Hay Lodge’da (Соломенная сторожка) [2] , devlet tarafından yönetilen bir işçi sınıfı kışlasının tek bir odasını işgal ediyordu. Melnikov’lar şiddetli yoksulluğun üstesinden gelmek, çiftçiliğe geri dönmek için çok çabaladılar ve sonunda kendi küçük evlerine taşınıp kendi mandıra çiftliğini kurdular. Konstantin Melnikov daha sonra küçük çocuğun çizime olan bağımlılığını fark eden ve ona akademiden çizim yapması için düzenli olarak hurda kağıt getiren babasını övdü. Ancak, karşılayabildikleri eğitimin tamamı iki yıllık bir kilise okuluydu (1903’te tamamlandı).

 

 

 

 

 

 

Eğitim 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Profesör Vladimir Mihayloviç Chaplin (soldan ikinci), ailesi ve öğrencisi Kostya Melnikov (sağdan ikinci) ile birlikte. Moskova, 1904.

 

 

 

 

 

 

 

 

Konstantin “hayatın altın gününü” (“это был золотой день в моей жизни”) [4] zengin bir mühendis olan Vladimir Chaplin’in ailesine hizmet eden bir süt dağıtımcısı kadın aracılığıyla karşıladı. Konstantin’in çizimlerini Chaplin’e tavsiye etti; Chaplin o kadar etkilendi ki, Chaplin genci kendi firmasına kiraladı ve sanat çalışmalarının parasını ödedi. Chaplin, Melnikov’un temel eğitimini abarttı ve Konstantin, 1904’te Moskova Resim, Heykel ve Mimarlık Okulu’ndaki dilbilgisi sınavında başarısız oldu . Bir yıl sonra, 270 başvurandan 11’inin seçildiği sınıfı belirleyen kabulleri geçti. Melnikov, okulda 12 yıl okudu, önce Genel Eğitimi tamamladı (1910), ardından sanat (1914) ve Mimarlık (1917) bölümlerinden mezun oldu. [5] Chaplin’in mimariye yoğunlaşma çağrılarına rağmen Melnikov resme yöneldi; Mimarlık derslerine katıldığında zaten tanınmış bir portre ressamıydı. Daha sonra Konstantin Korovin , Sergey Malyutin ve Abram Arkhipov’u sanattaki akıl hocaları olarak hatırladı ; mimariye gelince, yalnızca 1917-1918’de profesörü olan Ivan Zholtovsky’ye selamlarını iletti .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Melnikov, 1912’de Anna Yablokova ile evlendi; 1913 ve 1915 doğumlu iki çocukları vardı.

 

 

 

 

 

 

 

Erken kariyer

 

 

 

 

 

 

 

Birinci Dünya Savaşı sırasında ve 1917 Rus Devrimi’nden sonraki ilk yıllarda Melnikov, Neoklasik gelenek içinde çalıştı. Devrimden önce AMO Kamyon Fabrikası projesinde yer aldı. 1918-1920’de Zholtovsky ve Alexey Shchusev başkanlığındaki Yeni Moskova planlama atölyesinde şehrin Khodynka ve Butyrsky Bölgesi sektörlerini tasarladı . Bu arada Rus eğitim sistemi çöktü; yeni sanat okulu VKhUTEMAS 1920’de kuruldu. Mimarlık fakültesi üç gruba bölünmüştü: Akademik Atölye (Ivan Zholtovsky), sol görüşlü Birleşik Atölyeler ( Nikolai Ladovsky ) ve Melnikov ile Ilya Golosov’un ortak atölyesi. Yeni Akademi ve Atölye No.2 olarak. Melnikov ve Golosov hem akademik hem de sol kamplara direndiler; 1924’te yönetim Yeni Akademi ile Akademik Atölye’yi birleştirdiğinde Melnikov VKhUTEMAS’tan ayrıldı. [7] 1923-1924’te Melnikov kendisini geçici olarak ASNOVA ve LEF sanat gruplarıyla ilişkilendirdi, ancak kamuya açık tartışmalara karışmadı ve kamuya hiçbir açıklama yapmadı. Özellikle Moisei Ginzburg ve Alexander Vesnin liderliğindeki Konstrüktivist gruptan açıkça uzaklaştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimarlıktaki ilk başarısı 1922’de işçi konut yarışmasına katılmasıydı. Kod adı Atom olan Melnikov’un tasarımı, daha sonraki çalışmalarında alametifarikası haline gelen birimlerin testere dişi düzenlemesini kullanıyordu. Diğer “devrimci” projelerin aksine Atom , geleneksel tek aileli şehir evi ve apartman birimlerine dayanıyordu .

 

 

 

 

 

 

 

Melnikov, Moskova yakınlarındaki bir banliyö mahallesi olan Hay Lodge’da işçi sınıfı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi . 1910-1914 yılları arasında Moskova Resim, Heykel ve Mimarlık Okulu’nda resim eğitimi aldı. 1914 yılında aynı okulda mimarlık öğrenimine başladı ve 1917 yılında mezun oldu. Bu andan itibaren yaptığı ilk iş Moskova’nın imar planını hazırlamak oldu ve 1921-1923 yılları arasında Moskova’da yarı zamanlı öğretmen olarak çalıştı. okuduğu okulun adı Vkhutemas olarak değiştirildi . O dönemde işinin ana kısmı tamamen Moskova dışındaki işçi kulüplerini tasarlamaktan ibaretti. Ekim Devrimi’nde çalıştığı Moskova’daki AMO Araba Fabrikası’nın siparişi üzerine yaptığı ilk çalışması klasik, muhafazakar ve akademiktir.

 

 

 

 

 

 

 

1923 yılında Moskova Devlet Okulu’nda çalıştıktan sonra çalışmalarında köklü ve radikal bir değişim görülür ve zamanının çoğunu mimarlık alanında yenilik çalışmalarına adadı.

 

 

 

 

 

 

 

Tüm Rusya Tarım ve El Sanatları Sergisi (1923) için bir pavyonla başlayan Melnikov, bir dizi yenilik ve üst düzey siparişlere girişti: 1924’te Lenin’in Mozolesi’ndeki lahit ve Uluslararası Modern Dekoratif ve Endüstriyel Sergideki Sovyet Pavyonu Paris’te Sanat (1925); Bu çalışma, herhangi bir dekorasyondan yoksun olması ve yeni kurulan SSCB’nin en avangard vizyonunu yansıtması nedeniyle uluslararası alanda büyük ilgi gördü.Yarışma kuralları zaten “inşaatın yaklaşık 325 m2’lik bir yüzey üzerinde ahşaptan yapılması gerektiğini” belirlemişti. , iki seviyeye ayrılmıştır. Alt kat, Birliği oluşturan ulusların etnik-kültürel çeşitliliğine adanmalı, üst kat ise dört önemli mekanın içini göstermeliydi: bir işçi kulübü, bir işçi evi, bir okuma odası ve bir okuma odası. yeni toplumun bir tezahürü olarak çocuk evi.”

 

 

 

 

 

 

 

Pavyonun inşaat işlerini yönetmek için gittiği Paris’te, Orta Avrupa avangard mimarisinin bazı yazarlarıyla temas kurma fırsatı buldu. İsviçreli mimarın arabasında ona bazı eserlerini gösteren Le Corbusier ile tanıştı . Ve Mallet Stevens’la arkadaş oldu . Eşi ve iki çocuğu, 25 yazında Paris’te ona katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paris belediye meclisi tarafından 1.000 araçlık park önerisi yapılması için görevlendirildi. Mélnikov’un ilk versiyonunu Seine Nehri’nde yaptığı ve ailesiyle birlikte San Juan de Luz’da geçirdiği tatil sırasında geliştirdiği ikinci versiyonu, her iki tarafı 50 metre olan düzenli bir prizma içinde yer alıyordu. Son olarak hiçbiri belediye yetkililerinin ilgisini çekmedi. Her ne kadar bu park çalışmalarına dayanarak 1927’de Vladimir Shukhov ile birlikte Moskova’da Bakhmetevsky Otobüs Garajını inşa etmeyi başardı . Bina, avangart mimariye uygulanan endüstriyel sistemlerin kullanımının açık bir örneğidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1927’de, Melnikov’un kendisinin “altın çağı” olarak adlandırdığı dönem başladı ve işçiler için çeşitli kulüp projeleri geliştirdi; bunların arasında Moskova tramvay işçileri sendikası tarafından Melnikov’a görevlendirilen Rusakov Kulübü’nün de bulunduğu toplam yedi kulüp projesi vardı. hizmetlerin en üst noktası belediye büyükşehir ulaşım deposudur. Tasarımın temeli olan kama şekli, projeye yeni heykelsi ve sembolik olanaklar sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

Bu dönemde ayrıca dikkat çekici olan , 1929’da tamamlanan ve Rus hükümetinin dini gösterileri zamanın komünist vizyonuna daha uygun eğlenceyle değiştirmeye çalıştığı bir dönemde Melnikov tarafından yaptırılan Kauchuk Fabrika Kulübü’dür . Kulübün kat planı çeyrek silindir şeklindedir ve 800 kişilik bir tiyatroya ev sahipliği yapmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Melnikov’un tarzını kategorize etmek zordur. İşlevselliğe dayalı malzeme ve formların deneysel kullanımında, Birinci Dünya Savaşı öncesinde, o dönemde Rusya’da kısa süre çalışmış Alman Eric Mendelsohn ve Bruno Taut gibi kendini Ekspresyonist ilan edenlerle ortak noktalara sahiptir. Vladimir Tatlin’den aldığı etki nedeniyle sıklıkla Konstrüktivist olarak anılır ve Melnikov’un arzusu, binalarının devrimci Sovyet sosyal değerlerini ifade edebilmesiydi, ancak aynı zamanda birçok kez kişisel mülkiyet hakkını ve ihtiyacını alenen savundu. Hassas tasarımın tek kaynağı olduğunu iddia ettiği ifade.

 

 

 

 

 

 

Melnikov’un çalışmalarının günümüze ulaşan en iyi örneklerinden biri, altıgen pencere deseniyle süslenmiş iki silindirik kuleden oluşan, 1929’dan kalma Moskova’daki kendi evidir. Bu kuleler tuğladan yapılmış kafes benzeri bir kabuktan yapılmıştır. Ev Moskova’nın kalbinde yer alıyor ve başlangıçta işçi evleri için bir model olarak inşa edildi.

 

 

 

 

 

 

1933’te Moskova’da Mossovet adlı kolektif atölyelerde kendi stüdyosunu kurdu. Aynı yıl, Dekoratif Sanatlar ve Mimarlık Trienali çerçevesinde Milano’da, aralarında Melnikov’un tek Rus olduğu 11 tanınmış mimarın eserlerinin sunulduğu bir sergi düzenlendi.

 

 

 

 

 

 

Melnikov, 1937’de Sovyet Mimarlar Birliği tarafından “biçimci” bir mimar (zamanında yaygın olarak kullanılan zararlı bir sıfat) olarak tanımlanıp öğretmenlik ve mesleki uygulamalardan uzaklaştırıldığında politikacıların güvenini kaybetti. Stalinist tasfiyelerden sağ kurtuldu ama asılsız suçlamaları kabul etmeyi reddettiği için hiçbir zaman itibarı iade edilmedi.

 

 

 

 

 

 

1954’te çeşitli yarışmalara tekrar katılmaya başladı; Rusya tarihinin önde gelen isimlerine adanmış ve Rusya-Ukrayna birliğinin 300. yılını kutlayan bir Pantheon tasarlayan ilk kişiydi, ancak içinde bulunduğu hayal kırıklığı onu yakaladı. Neredeyse klasik formlara geri döndü ve tek bir söz bile almadı, sadece 1967’de Montreal Expo için tek bir pavyon yarattı.

 

 

 

 

 

 

1974’teki ölümüne kadar portre ressamı olarak çalıştığı evinde inzivaya çekildi. Babası gibi ressam olan Melnikov’un oğlu Viktor da o evde yaşadı, çalıştı ve onu korumak için mücadele etti. Şubat 2006’daki ölümüne kadar müze olarak kaldı. Evde hala Konstantin S. Melnikov’un arşivinin önemli bir kısmı bulunuyor. İki varisi tarafından yıllardır tartışılan bir arşiv; bunların arasında fotoğrafçı Igor Palmín’in 60’larda çektiği fotoğraflar da var.

 

 

 

 

 

 

proje ve çalışmalar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tüm Rusya Tarım ve El Sanatları Sergisi için Makhorka Pavyonu , Moskova. (1923)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sukhareva Pazarı , Moskova, Rusya (1924)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leningrad Pravda gazetesinin Moskova ofisi için yarışma. (1924-1925)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uluslararası Modern Dekoratif ve Endüstriyel Sanatlar Sergisi’ndeki Sovyet pavyonu , Paris (1925)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gostorg’un büfeleri , Paris (1925)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Otopark (ilk versiyon), Paris, Fransa (1925)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Otopark (ikinci versiyon), Paris, Fransa (1925)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sukhareva Pazar Ofisleri, Moskova, Rusya (1925-1926)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leyland Otobüs Garajı , Moskova, Rusya (1926)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Novo-Ryazanskaya’daki kamyon garajı , Moskova, Rusya (1927)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zuev İşçi Kulübü, Moskova, Rusya (1927)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frunze İşçi Kulübü , Moskova (1927)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svoboda İşçi Kulübü , Moskova (1927-1929)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kauchuk Fabrika Kulübü , Moskova. (1927-1931)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burevestnik Fabrika Kulübü , Moskova. (1927-1931)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rusakov İşçi Kulübü , Moskova. (1928)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dulevo Lomonosov Kulübü, Moskova (1928-1930)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Columbus Anıtı Önerisi, Santo Domingo (1929)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gosplan Garajı , Moskova, Rusya (1929)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Melnikov Evi , Moskova. (1929)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Taşkent Kültür Sarayı (1. öneri), Taşkent, Rusya (1933)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Taşkent Kültür Sarayı (2. öneri), Taşkent, Rusya (1933)

 

 

 

 

 

 

 

 

Intourist Otoparkı , Moskova, Rusya (1934)

 

 

 

 

 

 

Mimarisindeki özellikler:

 

 

 

 

 

 

Melnikov’un ilk hayata geçirdiği çalışmaları kısa ömürlü, geçici binalardı. Tüm Rusya Tarım ve El Sanatları Sergisi için 1923’te yapılan ilk pavyonda daha fazla Melnikov ticari markası yer alıyordu:

 

 

 

 

 

 

 • Yükseltilmiş kübik şekiller, destekleyici sütunlardan dengelenmiştir 

   

 • Tek eğimli çatıların kombinasyonu 

   

 • Camlı köşeler 

   

İkinci özellik Yapılandırmacılarla paylaşılmaktadır; Tek eğimli, açılı çatı konstrüktivist kanona aykırıydı ancak mevcut teknolojilerle iyi bir uyum sağlıyordu: 1920’lerin Sovyet endüstrisi güvenilir düz çatı kaplama teknolojisine sahip değildi.

 

 

 

 

 

 

Melnikov Garajı 

 

 

 

 

 

 

Melnikov’un konsept kat planı, Bakhmetevsky Garajı

 

 

 

 

 

 

 

 

1925’te Melnikov, Paris Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes’teki Sovyet pavyonunu tasarladı ve inşa etti . Farklı büyüklükteki tek eğimli çatıların birleşiminden oluşan ahşap pavyon, fuarın en ilerici yapılarından biri olarak değerlendirildi. Diğer Paris pavyonlarının aksine, bir aydan kısa sürede tamamlandı ve en fazla 10 işçi çalıştırıldı. [11]

 

 

 

 

 

 

 

 

Hâlâ Paris’te olan Melnikov, kavramsal çizim aşamasını asla geçemeyen rampalı bir garajın özel olarak sipariş edilen iki versiyonunu tasarladı. Bu projenin ikinci versiyonunda Melnikov, arabaların geri vites kullanmadan park edip çıkabileceği bir garaja araba yerleştirmenin yararlı bir modelini (yine testere dişi deseni) buldu. İkincisi Melnikov, Moskova’da Zamoskvorechye’deki bir bahçede Leyland otobüslerinden oluşan yeni bir filonun istiflendiğini gördü ve konseptini hemen şehre önerdi. Sonuç olarak, Bakhmetevsky Otobüs Garajı , Vladimir Shukhov’un çatı sistemine sahip, alışılmadık, paralelkenar şekilli bir kat planına sahip 8500 metrekarelik bir alanda 104 otobüse ev sahipliği yaptı .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Intourist Garage, bugüne kadar kalan tek cephe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Melnikov daha sonra bu projeyi “Altın Sezonumun başlangıcı” olarak nitelendirdi. Bazen yanlış bir şekilde yapılandırmacı bir dönüm noktası olarak adlandırılan Bakhmetevsky Garajı, belirsiz bir “endüstriyel” kırmızı tuğlayla çok mütevazı bir şekilde tasarlandı. Melnikov’un daha sonraki garaj binaları ise tam tersine, açık bir avangard dış stile sahipti (zamanla ağır hasar görmüş):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • 1926-1929: At nalı şeklindeki kamyon garajı, Novo-Ryazanskaya Caddesi ( Vladimir Shukhov ile birlikte ) 

   

   

   

   

 • 1933-1936: Intouristaraba garajı, Suschevsky Val Caddesi (Andrey Kurochkin ile birlikte) 

   

   

   

   

 • 1934-1936: Gosplanaraba garajı, Aviamotornaya Caddesi 

   

   

   

   

Melnikov Kulüpleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1927’nin “altın sezonu” işçi kulüpleri için bir dizi sendika komisyonuyla devam etti. “1927’den başlayarak, nüfuzum tekelci bir devralmaya dönüştü… eğer aşk seni gerçekten seviyorsa sana böyle davranır” (“Начиная с 1927, мой авторитет вырос в монопольный захват… вот так поступит любовь) ve Вами, если она Вас полюбит”).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ülke çapında işçi kulüpleri için yeni, özel binaların inşaatı (propaganda, eğitim ve toplum merkezi işlevlerini birleştiren) 1926’da başlatıldı ve sendikaların Moskova bölgesinde 30 kulüp (Moskova şehrinde 10 kulüp) hizmete sokmasıyla 1927’de zirveye ulaştı. Melnikov bu on projeden beşini kazandı (altıncı kulübü Likino-Dulyovo’da bulunuyor ). Bu binalar için halka açık yarışmaların olmaması, tasarımın karmaşıklığına veya politik ve sanatsal eğilimlerine bakılmaksızın coşkulu sendika komisyon üyeleri tarafından terfi ettirilen Melnikov’un lehine oldu. Müşterinin yaptığı çok az değişiklikle (özellikle yüzme havuzlarının atlanmasıyla) neredeyse tam olarak planlandığı gibi inşa etme şansı buldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu döneme ait altı işçi kulübünün tamamı şekil, büyüklük ve işlevsellik bakımından farklılık göstermektedir. Melnikov’un müşterileri (sendikalar) bu binaların tam işlevleri konusunda yetkin değildi, dolayısıyla her Melnikov taslağı aynı zamanda ana salon ve diğer alanlar arasında farklı dengeye sahip işlevsel bir programdır. Melnikov’a göre kulüp, tek bir sabit tiyatro salonu değil, gerektiğinde tek, büyük bir hacimde birleştirilebilen farklı salonlardan oluşan esnek bir sistemdir. Daha büyük ana salonları üç ( Rusakov Kulübü ) veya iki (Svoboda Kulübü) bağımsız salona bölünebilir .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kulüplerinin ortak özelliği – dış merdivenlerin cesur kullanımı – aslında 1920’lerin yangın tahliyesi için geniş iç merdiven gerektiren bina yönetmeliklerinin bir sonucudur. Melnikov, iç mekandan tasarruf etmek amacıyla ana salonları, kanunla düzenlenmeyen dış galerilere bağladı. [17]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuzey Moskova’daki Svoboda Kulübü, Melnikov’un çocukluğunun geçtiği ülkeye saygı duruşu niteliğindeydi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1920’lerden fotoğraf: Konstantin Melnikov, Kauchuk Kulübü’nün önünde

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rusakov Kulübü , 1927-1929

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Melnikov Evi 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krivoarbatsky Caddesi’nden görülen Melnikov Evi

 

 

 

 

 

 

 

 

Melnikov’un çalışmalarının mevcut en iyi örneği, 1927-1929’da tamamlanan ve altıgen pencere deseniyle süslenmiş iki kesişen silindirik kuleden oluşan, Moskova’daki kendi Krivoarbatsky Lane konutudur . 1926-1927’deki komisyon akışı, hayallerindeki üç katlı evi finanse etmeye yetecek parayı sağladı. O sıralarda pek çok varlıklı Rus, kendi şehir evlerini inşa etme peşindeydi; Melnikov , Yeni Ekonomi Politikası’nın çöküşünden sonra mülkünü elinde tutmayı başaran birkaç kişiden biriydi . Arsa talebinin (790 metrekare) bölge komisyonundan geçme şansı çok azdı; Bir işçi sınıfı komiseri onu şaşırtarak “her zaman ve her yerde kamu binaları inşa edebiliriz, ancak Melnikov’u reddedersek bu alışılmadık evin tamamlandığını asla göremeyebiliriz” diyerek onu destekledi. [18] Belediye, Melnikov’un taslağını deneysel ve türünün tek örneği bir proje olarak onayladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Melnikov Evi’nin arkası

 

 

 

 

 

 

 

Melnikov evde çalışmayı tercih ediyordu ve her zaman ailesini, mimarlık ve resim atölyelerini barındırabilecek geniş bir konut istiyordu. Rus deyimiyle evi “ocaktan” başlayarak tasarladı; Oturma odasındaki mevcut beyaz fırının tarihi 1920 tarihli çizimlerine kadar uzanıyor. Kat planı, dış yüzeylere fazla dikkat edilmeden, düz bir kareden daire ve yumurta şekline doğru gelişti. Melnikov, 1925-1926’da Zuev İşçi Kulübü taslağı için kesişen silindirler konseptini geliştirdi (yarışmayı Ilya Golosov’a kaybetti ). İkiz silindirli kat planı Haziran 1927’de şehir tarafından onaylandı ve inşaat sırasında revize edildi.

 

 

 

 

 

 

 

Kuleler, yukarıdan aşağıya, tuğladan yapılmış petek şeklinde bir kafestir . 200’den fazla hücrenin 60’ı pencerelerle (üç farklı çerçeve tasarımında) camlanmıştı, geri kalanı kil ve hurdayla doldurulmuştu. Bu alışılmışın dışında tasarım, devlet tarafından malzeme dağıtımının doğrudan bir sonucuydu ; Melnikov tuğla ve ahşapla sınırlıydı ve bunlar bile yetersizdi. Ahşap tavanlarda destekleyici sütunlar veya yatay kirişler yoktur . Bir tür ortotropik güvertede , düz tahtalardan oluşan dikdörtgen bir ızgaradan oluşturulmuşlardı . Üçüncü kattaki 50 metrekarelik bir atölye olan en büyük oda, 38 adet altıgen pencereyle aydınlatılıyor; eşit büyüklükteki oturma odasının ana girişin üzerinde tek bir geniş penceresi vardır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1929’da Melnikov, altıgen hücreli tuğlalardan yapılmış petek kafesli bir kabuk olan aynı kesişen silindirik yapı sistemini önerdi. Metalden yapılmış benzer kafes kabuklar 1896’da Vladimir Shukhov tarafından patentlendi ve inşa edildi . Melnikov evini 1927-1929’da inşa etti ve o zamana kadar Rusya’da baş üstü kapaklar olarak yaklaşık 200 Shukhov çelik kafes kabuğu inşa edilmişti. Moskova’daki ünlü 160 metrelik radyo kulesi (1922) dahil olmak üzere binaların, hiperboloit suyun ve diğer kulelerin . Melnikov ve Shukhov birbirlerini iyi tanıdıklarından ve ortak projeler yaptıklarından ( Bakhmetevsky Otobüs Garajı , Novo-Ryazanskaya Caddesi Garajı ), Melnikov’un Krivoarbatsky pereulok’taki evinin orijinal bir kafes kabuğu şeklinde inşa edilmesi şaşırtıcı değil. Kendi Мelnikov’un evinin üst örtüleri, kenarlara yerleştirilmiş ahşap levhalardan yapılmış petek kafesli kabuklardır.

 

 

 

 

 

Kariyerin Sonu

 

 

 

 

 

1933-1937 yılları arasında Mossovet Yedinci Planlama Atölyesi’nin lideri olarak Melnikov, Moskova’nın güneybatı kesimi ( Arbat Meydanı ve Khamovniki Bölgesi ) için şehir planlama projelerinde yer aldı. Hiçbiri gerçekleşmedi. Bu görevler onun yeteneğinin takdir edilmesi gibi görünüyordu ama aslında Melnikov’u gerçek inşaat projelerinden ayırıyordu.

 

 

 

 

 

Son kamuoyu açıklaması , Paris’teki 1937 Dünya Fuarı’ndaki Sovyet pavyonu için 1936’da yapılan bir yarışma girişiydi . Yarışmayı Boris Iofan’a kaybetti . 1937’ye gelindiğinde ” biçimciliğe ” karşı artan eleştiriler Melnikov’un uygulamadan fiilen aforoz edilmesine yol açtı. Tam olarak unutulmadı; tam tersine, Rusakov Kulübü ve Arbat evi birçok Sovyet ders kitabında Biçimcilik örnekleri olarak mevcuttu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Melnikov, Arbat’taki evini korudu ve ölümüne kadar ailesiyle birlikte orada güvenle yaşadı. Portre resmine geri döndü ve mühendislik kolejlerinde ders verdi. Melnikov ayrıca özel olarak sipariş edilen, önemsiz mimari işleri de (yazlık evler, mağaza iç mekanları) tasarladı ve bunların bir kısmı hayata geçti.

 

 

 

 

 

 

Melnikov halka açık yarışma aşamasına dört kez geri döndü:

 

 

 

 

 

 

 • 1954 – Pantheonve 300 yıllık Rusya-Ukrayna Birliği anıtı için 

   

 • 1958 – Sovyetler Sarayı( İkinci Dünya Savaşı sonrası yarışma) 

   

 • 1962 – 1964 New York Dünya Fuarı’ndakiSovyet Pavyonu 

   

 • 1967 – Arbat Caddesi Sineması (kendi evinin yanı) 

   

1960’larda Melnikov, mimarisine olan ilgide kısa bir süreliğine yeniden canlanma yaşadı. 75. doğum günü (1965) Moskova’daki Mimarlar Evi tarafından resmi olarak kutlandı; 1967 ve 1972’de kendisine Mimarlık Doktoru ve Değerli Mimar unvanı verildi .

 

 

 

 

 

 

Melnikov 84 yaşında öldü ve Moskova’nın Lefortovo Bölgesi’ndeki Vvedenskoye Mezarlığı’na defnedildi. Kendisi de bir ressam olan oğlu Viktor, Arbat evinde yaşadı ve çalıştı ve Şubat 2006’daki ölümüne kadar bu evin müze olarak korunması için mücadele etti. Ev, Konstantin S. Melnikov’un arşivinin önemli bir bölümünü içeriyor.

 

 

 

 

 

 

Tamamlanan binalar 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yakın zamanda restore edilen Svoboda Club’ın Melnikov’un orijinal renk şeması

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Novo-Ryazanskaya Caddesi Garajının çelik çatısı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seçilmiş yarışma kayıtları ve konseptleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • 1918–1920 – İşçi konutlarının taslakları, Alexeyevskaya Hastanesi konutları ve Moskova’daki Halk Evi (1922 taslaklarıyla ilgili değil) 
 • 1921–1923 – İşçi konutları ve Moskova Çalışma Sarayıiçin yarışmaya giriş (hiç inşa edilmedi) 
 • 1921–1923 – Butyrsky Bölgesi ve Khodynka, Yeni Moskovamaster planının planlanması (hiçbir zaman tamamlanmadı) 
 • 1924 – Lenin’in lahitinintasarımı ( ilk geçici Mozole’nin yazarı Alexey Shchusev’e verildi ) 
 • 1924–1925 – Leningrad Pravdagazetesinin Moskova bürosu için yarışma girişi [1] ( Vesnin kardeşler tarafından kazanıldı , asla inşa edilmedi) 
 • 1925 – Paris’teki yeni Seine köprüleri için garaj konseptleri 
 • 1927 – Zuev İşçi Kulübü, Moskova ( İlya Golosov’averildi , bkz. yürütülen bina ) 
 • 1928 – Gorki Parkı (Moskova), peyzaj projesi 
 • 1929 – Santo Domingo’dakiChristopher Columbus Anıtı için yarışmaya katılım . [2] (asla inşa edilmedi) 
 • 1932–1933 – Sovyetler Sarayıiçin yarışma girişi (proje Boris Iofan ve Vladimir Shchuko’ya verildi , hiçbir zaman inşa edilmedi) 
 • 1934 – Narkomtiazhprombinasının yarışmaya girişi, Kızıl Meydan, Moskova (hiç inşa edilmedi) 
 • 1934–1936 – Luzhniki, Kotelnicheskaya Dolgusu ve diğer şehir planlama önerileri için planlama taslakları 
 • 1936 – Exposition Internationale des Arts et Techniques dans la Vie Moderne’deki Sovyet Pavyonu için yarışma girişi (1937) ( Boris Iofan’averildi , 1936’da tamamlandı ve yıkıldı) 
 • 1954–1955 – Pantheon ve 300 yıllık Rusya-Ukrayna Birliği anıtı için yarışmaya katılımlar (hiç inşa edilmedi) 

   

 • 1958–1959 – Sovyetler Sarayıiçin yarışma girişi (savaş sonrası tur, hiç inşa edilmedi) 

   

   

 • 1962 – New York City’deki Dünya Fuarı için SSCB Pavyonu 

   

   

 • 1967 – Arbat Caddesi’ndeki sinema için yarışma girişi (hiç inşa edilmedi)

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir