joan Baptista Subirana i Subirana (Rosario de Santa Fe, Arjantin, 1904 — Barcelona, 1978) İspanyol bir mimardı. Barcelona, Madrid ve Berlin Superior Politeknik’te mimarlık okudu, Alexander von Humboldt Stiftung tarafından burslu. 1930’da mezun oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kariyerinin başlangıcında Valencia Belediye Meclisi tarafından düzenlenen ucuz evler inşa etme yarışmasını kazandı. Ayrıca Cartagena’da başka bir ucuz ev seti ve Madrid ve Valladolid’de bir dizi okul grubu inşa etti. 1931 Barlin Uluslararası Kent Konutları ve İnşaat Sergisi İspanyol pavyonunu düzenledi. Ayrıca Katalonya genelliği tarafından Prensiplik bölgesindeki hastane organizasyonu projesi görevini aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1930’larda GATCPAC (Çağdaş Mimarlık İlerlemesi için Katalan Mimarlar ve Teknisyenleri Grubu) üyesiydi. Rasyonalizmden kaynaklanan yeni uluslararası akımları İspanya’ya tanıtmak için yenilenen ve özgürleştirici iradeye sahip bir grup mimar. GATCPAC, inşaat alanında bilimsel hesaplamaların yapılmasını ve fibrocement levhalar veya uralit gibi yeni malzemelerin kullanılmasını ve cam gibi daha hafif malzemelerin kullanılmasını savundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Subirana bu yıllarda josep Lluís Sert ve josep Torres Clavé ile yakın işbirliği içinde çalıştı, Condal City’de rasyonalizmin en iyi maruz kalıcıları olarak bırakılan iki eseri hazırladı: Bloc evi (1932-1936) ve Antitüberküloz Merkezi Dispanser (1934-1938). İlki Voisin de Le Corbusier Planı’nın (1925) konut projesine dayanıyor ve uzun ve dar bloklardan oluşan iki hıçırtılı metal yapısı ile kapalı koridorlar aracılığıyla konutlara girişleri olan S şeklinde bir konut setidir. Dispanserde iki paralel gövde var, merkezi bir bahçe ile L şeklinde düzenlenmiş, giriş için hizmet ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1932’de Fernando Garcia Mercadal ile jarama (Madrid) plajları için bir Dinlenme Şehri projesi yaptı. 1934’te Clavé Torres ve Sert ile birlikte prototipi Barcelona Palmeras meydanında sergilenen bir sökülebilir çocuk kütüphanesi tasarladı. O yıl iç savaş başladığında projeye devam eden Badalona, Vich, Igualada, Manresa, Viella ve Palafrugell hastanelerini yenilemek ve genişletmek üzere görev aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1936’da Sert ve Torres Clavé ile Hebron Vadisi’nde bir antiuberküloz hastanesi projesi yaptı, yürütülmedi. Ayrıca GATCPAC’in diğer üyeleriyle birlikte, büyük omurgalı eksenler aracılığıyla yeni bir geometrik düzeni ile şehrin işlevsel dağılımını öngören proje Macià Planı (1932-1935) gibi çeşitli şehir projelerinde yer aldı. ekipman ve hizmetlerin geliştirilmesi, toplu konutların teşvik edilmesi ve Llobregat deltasının yanında büyük bir park ve eğlence merkezi oluşturulması. İç savaşın başlangıcı projeyi bitirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir başka proje de Antik Kenti Temizlik Planı (1935-1937) Ciutat Vella bölgesinin sağlıksız olarak görülen elmaların yıkılmasını, kentsel alan süngerlenmesini ve hijyenik karakterli ekipmanların oluşturulmasını öngören bir yenileme girişimiydi, tüm bunlar kararlı bir kamu müdahalesi ile desteklendi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1937’de iç savaş sırasında şehir mülkiyetinin belediyeciliğini destekledi. O yıllar boyunca aynı zamanda A dergisinin işbirlikçisiydi. C. Çağdaş Aktivite Belgeleri (1931-1937), Torres Clavé tarafından yönetilen, Ernst May veya L’Esprit Nouveau, Le Corbusier ve Amédée Ozenfant gibi avangard dergilere dayanarak yönetilen.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İç savaştan sonra, GATCPAC’in Cumhuriyetçi Genellikle bağlantısı nedeniyle Katalonya Mimarlar Koleji tarafından kamu görevlerinden uzaklaştırıldı ancak mesleğini yapmaya devam edebildi. Diğer eserlerinden alıntı yapılabilir: Orphea Film Stüdyoları, Paralel Avenue Bağdat Odası, Gracia’da Kansas Amerikan Kafeteryası, Ferran Sokağı’nda Filatelia Pedro Monje, Numancia Caddesi’nde birkaç laboratuvar ve koloni fabrikası, çeşitli istasyonlar Barcelona, Badalona, Matar ó, Pamplona ve Madrid’de servis ve garajlar, Campdevánol’da birkaç işçi evleri ve Figar ó, San Hilario Sacalm ve Sant Feliu del Rac ó’da çeşitli evler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

joan Baptista Subirana i Subirana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Merkezi Tüberkülozla Mücadele Dispanseri (1934-1938), josep Lluís Sert, josep Torres Clavé ve joan Baptista Subirana.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alexander von Humboldt Vakfı’nın bursuyla Barselona, Madrid ve Berlin Yüksek Politeknik’te mimarlık okudu. 1930’da mezun oldu. Daha sonra, Kesin Bilimler bölümünden mezun oldu ve doktorasını Madrid Üniversitesi’nde aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kariyerinin başında, Valensiya Belediye Meclisi tarafından düzenlenen bir dizi ucuz ev inşa etmek için bir yarışma kazandı. Ayrıca Cartagena’da başka bir dizi ucuz ev ve Madrid ve Valladolid’de bir dizi okul grubu inşa etti. 1931 Barlín Uluslararası Kentsel Konut ve İnşaat Fuarı’nda İspanyol pavyonunu düzenledi. Ayrıca Katalonya Hükümeti tarafından Prenslik’te bölgesel hastanelerin organizasyonu için bir proje için görevlendirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1930’larda, Noucentista klasisizmini yenilemek ve özgürleştirmenin yanı sıra İspanya’da rasyonalizmden türetilen yeni uluslararası akımları tanıtmak isteyen bir grup mimar olan GATCPAC’ın (Çağdaş Mimarlığın İlerlemesi için Katalan Mimarlar ve Teknisyenler Grubu) bir üyesiydi.3GATCPAC, inşaatta bilimsel hesaplamaların performansının yanı sıra cam gibi daha hafif malzemelerin yanı sıra fibercement levhalar veya uralit gibi yeni malzemelerin kullanımını savundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Maravillas Okulu Spor Salonu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O yıllarda Subirana, Barselona’da rasyonalizmin en iyi temsilcileri olarak kalan iki eser ürettiği josep Lluís Sert ve josep Torres Clavé ile yakın çalıştı: Blok evi (1932-1936) ve Merkez Tüberkülozla Mücadele Dispanseri (1934-1938). Birincisi, Le Corbusier’in à redent konut projesine (1922) dayanmaktadır ve konutlara kapalı koridorlardan erişilen, iki bölmeli metal yapıya sahip uzun ve dar bloklardan oluşan bir dizi S şeklinde konuttur; Dispanser, erişim görevi gören merkezi bir bahçeye sahip, L şeklinde düzenlenmiş iki paralel gövdeye sahiptir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1932’de Fernando García Mercadal ile birlikte Ciudad de Reposo için jarama (Madrid) plajları için bir proje üzerinde çalıştı.61934’te Torres Clavé ve Sert ile birlikte, prototipi Barselona’daki Plaça de las Palmeras’ta sergilenen Sökülebilir Çocuk Kütüphanesi’ni tasarladı. O yıl, İç Savaşın başlangıcında boru hattında kalan Badalona, Vich, Igualada, Manresa, Viella ve Palafuguell hastanelerini reforme etmek ve genişletmekle görevlendirildi.81936’da Sert ve Torres Clavé ile birlikte Hebron Vadisi’nde bir Tüberkülozla Mücadele Hastanesi projesinde çalıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıca, GATCPAC’ın diğer üyeleriyle birlikte, kentin yeni bir geometrik düzenle, büyük omurga eksenleri ve büyük gökdelenlerin yeni bir deniz cephesi ile işlevsel bir dağılımını öngören bir proje olan Macià Planı (1932-1935) gibi çeşitli kentsel gelişim projelerine katıldı Llobregat’ın, sözde Dinlenme ve Tatil Şehri. İç Savaş’ın başlaması projeyi kısa kesti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diğer bir proje, Eski Kentin Sanitasyon Planı (1935-1937), sağlıksız olduğu düşünülen blokların yıkılmasını, kentsel alanın süngerlenmesini ve hijyenik tesislerin yaratılmasını sağlayan Ciutat Vella bölgesini yenileme girişimiydi. kentsel mülkiyetin belediyeleştirilmesi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yıllarda, Torres Clavé’nin yönettiği, Ernst May’in yönettiği Das Neue Frankfurt veya Le Corbusier ve Amédée Ozenfant’ın L’Esprit Nouveau gibi avangart dergilere dayanan A. C. Documentos de Actividad Contemporánea (1931-1937) dergisine de katkıda bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İç Savaştan sonra, GATCPAC ve Cumhuriyetçi Generalitat arasındaki bağlantı nedeniyle Katalonya Mimarlar Koleji tarafından kamu görevinden diskalifiye edildi, ancak mesleğini uygulamaya devam edebildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eserlerinin geri kalanı şunlardır: Orphea Films Film Stüdyoları, Avenida del Paralelo’daki Bağdat odası, Passeig de Gràcia’daki Cafeteria Americana Kansas, Carrer de Ferran’daki Pedro Monje Filateli, Carrer Numancia’daki bazı laboratuvarlar ve kolonya fabrikası, Barselona’daki çeşitli servis istasyonları ve garajlar, Badalona, Mataró, Pamplona ve Madrid, Campdevánol’daki işçi evleri ve Figaró, San Hilario Sacalm ve Sant Feliu del Racó’daki birkaç villa.

 

 

 

 

 

 

 

Maravillas Okulu Spor Salonu (1960-1962)

 

 

 

 

 

 

 

Yazar: Alejandro de la Sota

 

 

 

 

 

 

 

De la Sota, çalışmalarında ve özellikle Maravillas okulu için yaptığı spor salonu projesinde soyutlamanın, teknik yaratıcılığın ve duyarlılığın heyecan verici bir karışımını gören çağdaş İspanyol mimarların hayal gücünü yakalamaya devam ediyor. Gösterişsiz ve mütevazı bir bütçeye sadık kalarak, modern hareketin bir başyapıtını yarattı.”

 

 

 

 

 

 

 

josep Torres Clavé ve joan Baptista Subirana

 

 

 

 

 

 

 

Sert, Torres Clavé ve Subirana. Casa Blok. Barselona, ​​1932-1936

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğraflar a+t araştırma grubuna ait, 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir