Eberhard Heinrich Zeidler, (11 Ocak 1926 – 2022 7 Ocak) bir Alman-Kanadalı mimardır. Toronto’nun en önemli uluslararası ikonik yapıları ve Kanada’da birçok projeyi gerçekleştirdi.

Toronto Eaton Centre, Ontario Yeri, Toronto Sanat Merkezi, hem de Kraliçe’nin Quay Terminal redevelopments ve Gladstone Hotel dahil onun yapıtlarındandır. Onun firması Expo 86 için Vancouver Kanada’yı zamanında tasarladı.

Zeidler, 11 Ocak 1926’da Almanya’nın Braunsdorf kentinde doğdu ve Almanya’da eğitim gördü. İkinci Dünya Savaşı ve Hitler rejiminin son günlerinde genç yaşta Alman donanmasına katıldı. Savaştan sonra, Walter Gropius’un 1933’te Nazi rejiminin baskısı altında kapanan ünlü Bauhaus okulunu başlattığı ve birkaç Bauhaus profesörünün hala yaşadığı ve devam etmeye çalıştığı Doğu Almanya’nın Weimar kentinde mimarlık okumaya başladı. öğretim. Sonunda Karlsruhe’deki bir okulda eğitimini tamamlamak için Batı Almanya’ya kaçtı.

Aile üyelerinden ve diğerlerinden gelen hesaplara göre, Zeidler 1951’de 25 yaşında Kanada’ya göç etti ve Petersborough’daki Blackwell ve Craig mimarlık firması için çalışmaya başladı. Bir drafter olarak başladı ve hızla yükseldi. Zeidler Mimarlık 1954 yılında kuruldu.

Toronto’daki Eaton Center ve Ontario Place ve Vancouver’daki yelkenli Canada Place gibi öncü projelerin arkasındaki üretken Alman-Kanadalı mimar Eberhard Heinrich “Eb” Zeidler, 7 Ocak’ta Toronto’daki evinde uykusunda öldü. 95 yaşındaydı. ve 11 Ocak 2022’de  96 yaşına girecekti.

Eberhard Zeidler

Toronto’daki Eaton Center ve Ontario Place ve Vancouver’daki yelkenli Canada Place gibi öncü projelerin arkasındaki üretken Alman-Kanadalı mimar Eberhard Heinrich “Eb” Zeidler, 7 Ocak’ta Toronto’daki evinde uykusunda öldü. 95 yaşındaydı. ve 11 Ocak’ta 96 yaşına girecekti.

Kurduğu mimarlık firması Zeidler Architecture’a göre Zeidler, dünya çapında karma kullanımlı ticari gelişmelerden konutlara ve tıp merkezlerine kadar 1000’den fazla bina tasarladı.

Merkezi Toronto’da olan özel şirketin diğer beş şehirde ofisleri var: Calgary, Vancouver, Victoria, Pekin ve Berlin. Buildings Cities Life başlıklı 1.231 sayfalık otobiyografisi de dahil olmak üzere dört kitabın yazarı Zeidler, 2009 yılında günlük uygulamadan emekli oldu ve Fahri Doktor unvanını aldı.

“Toronto’daki en ikonik binalarımızdan bazılarının Eb Zeidler tarafından tasarlanmış olması, onun büyük yeteneğine uygun bir övgüdür. Ontario Place’i düşünün. Eaton Center’ı düşünün,” Toronto Belediye Başkanı John Tory tweet attı. “Bunlar, burada ve başka yerlerde yaptığı birçok ünlü projeden sadece ikisiydi. Onlar yaşayacak bir mirasın temsilcisidir. Yaratıcılığı ve mükemmel tasarıma olan bağlılığı için çok daha iyiyiz.”

Toronto Mimarlar Derneği yaptığı açıklamada, “Şehrimizin simge yapılarının çoğunun arkasındaki güç olan mimar Eb Zeidler’in vefatını duyduğumuz için derinden üzüldük” dedi. “Daha iyi bir şehir yapma tutkunuz için teşekkürler Eb.”

Zeidler birçok farklı bina türü üzerinde çalışmış olsa da, uzmanlık alanlarından biri de hastanelerin ve tıp merkezlerinin tasarımıydı. İyi tasarımın iyileşme sürecine yardımcı olabileceğine kuvvetle inanıyordu ve hastaneleri daha az sıkıcı ve kurumsal hissettirmek için bol doğal ışık ve doğaya erişim sunan yükselen atriyumları ve diğer alanları birleştirdi. Felsefesi, yazdığı başka bir kitapta, Hastaneyi İyileştirmek’te dile getirilmiştir ve tasarım fikirlerinin çoğu, başkaları tarafından tasarlanan hastanelere dahil edilmiştir.

Zeidler’in sağlık hizmetleri tasarım çalışmalarına örnek olarak Toronto’daki Hasta Çocuklar Hastanesi ve Prenses Margaret Hastanesi (şimdiki adıyla Prenses Margaret Kanser Merkezi); Edmonton’daki Walter C. Mackenzie Sağlık Bilimleri Merkezi ve Hamilton’daki McMaster Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi, ilk büyük tıbbi tesisi.

1972’de tamamlanan McMaster, bir hastanenin mekanik alanlarının hasta alanlarından izole edildiği, hasta katları arasındaki “ara boşluklara” yerleştirildiği ilk tasarımlardan birine sahip olduğu için yaygın ilgi gören çığır açan bir projeydi. Tasarım, yöneticilere teknolojideki gelişmelere ayak uydurma ve hasta yataklarını uzun süre devre dışı bırakmadan veya hastaları veya personeli rahatsız etmeden binayı yükseltme konusunda daha fazla yetenek verdi.

McMaster Üniversitesi Tıp Merkezi

Zeidler Architecture web sitesinde, “Sağlıkta, hastanenin kendisinin hastalarının, çalışanlarının ve ziyaretçilerinin duygusal ihtiyaçlarına hizmet ettiğine inanarak makine hastane kavramını iyileştirici bir ortama dönüştürdü” dedi. “Labirent koridorları aldı ve onları doğal ışık, yeşil alanlar ve ortak toplanma ortamları ile açık bir sisteme dönüştürdü.”

Zeidler ayrıca, onları popüler toplanma yerleri yapan “insan merkezli” kullanımların bir karışımıyla kentsel ortamları canlandıran binalar yaratmasıyla da tanındı.1970’lerde ve 1980’lerde, geliştiriciler ve kamu görevlileri, Benjamin Thompson ve Jon Jerde’nin talep ettiği şekilde, Kanada ve ötesindeki şehirleri canlandırmaya yardımcı olabilecek projeler üzerinde çalışmak için onu aradılar.

Eaton Center (şimdi CF Toronto Eaton Centre) için yaptığı tasarım, izole bir alışveriş merkezi olarak değil, özel olarak yönetilen bir perakende ve ofis merkezinin birleştiği ve kamusal alanın bir parçası haline geldiği bir “iç sokak” olarak tasarlandı.

Yazar ve şehirci Jane Jacobs, oğlunun Amerika’nın Vietnam’daki savaşında askere alınmaması için Kanada’ya taşındıktan sonra hayran oldu ve onunla yakın arkadaş oldu ve o, onun Eaton Center tasarımını destekledi. Jacobs’ın kitabını, The Death and Life of Great American Cities’i okumak, “Yeni Ahit’i ilk kez okumak gibiydi” demişti Zeidler.

Raymond F. Kravis Gösteri Sanatları Merkezi

Diğer canlandırma projeleri şunları içerir: Queen’s Quay Terminali, Toronto Sanat Merkezi (şimdi Meridian Sanat Merkezi) ve Toronto’daki tarihi Gladstone Hotel’in yeniden tasarımı; Mexico City, Meksika’daki 55 katlı Torre Mayor (“Major Tower”); Almanya, Köln’de bir sinema ve ticari bina olan Cinedom; Endonezya, Jakarta’daki BNI Şehri ve Florida, West Palm Beach’teki Raymond F. Kravis Gösteri Sanatları Merkezi.

Baltimore şehir merkezinde Rouse Şirketi, bir otel, beş katlı bir perakende “galeri” ve yapboz gibi birbirine uyan 28 katlı bir ofis binası içeren karma kullanımlı bir kompleks tasarlaması için Zeidler’i görevlendirdi. Pratt ve Calvert caddelerinde, Thompson’s Harborplace pavyonlarının karşısında yer alan otel, yakın zamanda perakende bölümünü kapatan ve yerine ne geleceğini söylemeyen Brookfield Properties portföyünün bir parçası.

Bir restorasyon projesi: Gladstone Oteli

Baltimore, tasarladığı diğer iki büyük binayla birlikte Zeidler projelerinin bir laboratuvarıdır: Maryland Üniversitesi sisteminin bir parçası olan eğitim ve araştırma odaklı bir tesis olan Inner Harbor Pier 5’teki Columbus Merkezi ve 10 katlı Homer Gudelsky Lombard ve Greene caddelerinde Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi için inşa edilen, Zeidler’in imza atriyumlarından birinin bulunduğu bina.

Firmasının web sitesine göre “Eb, mimarlığın yaşam için bir sahne olduğuna inanıyordu”. “Binaların ve şehirlerin insanlar için en önemli yerler olduğunu anladı; bu nedenle yaşam onların içinde ifade edilmelidir.”

Firma, Zeidler’in çalışmalarına hümanist duyarlılıklarla birlikte güçlü bir teknik yetenekle yaklaştığını söyledi. “Çalışmaları, mekanlarını işgal eden insanların duygusal ve istek uyandıran ihtiyaçlarını fark ederken pratik formu dengeledi.” Zeidler, binaların karmaşıklığından ve çeşitli parçaları birbirine ve daha geniş ortama uygun hale getirmekten keyif aldı.

The Globe and Mail mimarlık eleştirmeni Alex Bozikovic’e bir keresinde “Mimarlık sadece bir şey değil, her şeydir” dedi. “Burada nerede oturduğum, insanların buraya nasıl geldiği, binaya girdiğinizde nasıl hissettiğiniz – tüm bunlar önemli.”

Çalışmaları için Zeidler, Kanada Nişanı; Ontario Nişanı; dört fahri doktora ve Kanada Kraliyet Mimari Enstitüsü’nden Altın Madalya aldı. Uzun yıllar Toronto Üniversitesi’nde yardımcı mimarlık profesörüydü ve oradaki kütüphanenin adı onun onuruna verildi.

Zeidler’in hayatta kalanları arasında karısı Jane; çocukları Margie, Robert, Kate ve Christina; beş torun, bir erkek kardeş ve bir yeğen.

Toronto merkezindeki Erton İş Merkezi

Ailenin The Globe and Mail’e yerleştirdiği bir bildiriye göre, kendisini karısına ve ailesine adamıştı.

Aile üyeleri, “Bir süper gücü varsa, 65 yıllık karısı Jane’di” dedi. “Yaptığı her şeyle katkısını tanıdı ve değer verdi. Bir salak onlara Eb ve Akış lakabını taktı.”Akrabalar, Zeidler’in Toronto’daki Beaumont Yolu üzerinde tasarladığı evin aile hayatının merkezi olduğunu söyledi.

“Bir vadinin yarısına tünemiş, kentsel yaşamı Toronto’nun dağ geçitlerinin doğal güzelliğiyle karıştırıyordu. Çocuklar ve tüm arkadaşları için bir oyun alanıydı. Eb buna çok sevindi ve gözlerinde yaramaz bir pırıltı ile izliyordu. Bir baba olarak çocuklarına her zaman destek oldu… Hepsi de onun şehir inşa etme ve mimariye olan tutkusunu kendi benzersiz yöntemleriyle paylaşıyor.”

Aile üyeleri, Zeidler ve karısının “sanatın her biçimini sevdiklerini” ve yerel sergi ve gösterilerde sık sık görüldüklerini söyledi.

Ontario Place tema parkı, Toronto

Her çağdaş sanat etkinliğinin demirbaşlarından oldukları için onlara ‘sekiz yaşlarındaki yenilikçiler’ lakabı takılmıştı.”

Aile, Zeidler’in doğada olmayı da sevdiğini ekledi.

“Ontario’nun fiziksel güzelliğinden zevk aldı ve her gün açık havada olmaktan, Collingwood’daki Osler Bluff’ta kayak yapmaktan (imzası Lederhosen’de), Kawarthas’taki Stony Gölü’nde uzun mesafelerde yelken yapmaktan ve yüzmekten ve Rosedale Ravine’de her gün koşu yapmaktan keyif aldı. elinde güvenilir Diktafonu ile). Eb, mimariye, şehirciliğe ve insan deneyimine olan saygısını tüm çabalarına taşıyan, cömert, büyük kalpli bir doğa gücüydü.”

Aile, COVID-19 pandemisine atıfta bulunarak Zeidler’in hayatını “tekrar bir araya gelmek güvenli olduğunda” kutlamayı planlıyor. Bu arada akrabalar, “şehriniz veya topluluğunuz için yaratıcı bir şeyler yapın ve Eb’i düşünün.

ÖDÜLLER

Zeidler, Haziran 1984’te Kanada Nişanı’nın bir memuru olarak atandı ve dört ay sonra Ekim’de yatırım yaptı. Aynı yıl Ontario Nişanı’nı da aldı. 1986’da Kanada Kraliyet Mimari Enstitüsü tarafından altın madalya ile ödüllendirildi.

Üç yıl sonra, Toronto Üniversitesi tarafından kendisine fahri Mimarlık Doktoru verildi.[7] Zeidler, Kraliçe II. Elizabeth Altın Jübile Madalyası (2002) ve Kraliçe II. Elizabeth Elmas Jübile Madalyası’nın (2012) sahibiydi. Daniels Binası’ndaki kütüphane ve aile okuma odası – Toronto Üniversitesi’ndeki John H. Daniels Mimarlık, Peyzaj ve Tasarım Fakültesi’ne ev sahipliği yapıyor – adını onun onuruna veriyor.

YAPITLARI

 

İç mekandan Eaton Centre

  • Toronto Eaton CentreAlışveriş Merkezi ve Ofisler , 1977–1981 Bregman + Hamann Architects ile birlikte, Toronto, Ontario

Ontario Place

• Ontario Place tema parkı (Cinesphere dahil), 1967–1971, Toronto

Sahilde, Toronto’nun Ontario Yeri, belki de Zeidler’in en ikonik ve evrensel olarak sevilen projesidir, hem Torontonyalıların hem de mimarların bugüne kadar şiddetle koruyucu hissettikleri bir projedir. Tasarımı, altyapı ve kamusal yaşamın bir kutlamasıdır: Alan, bir etkinlik mekanı ve eğlence merkezini ikonik bir parkta birleştirir; Yeni bir insan yapımı lagünün üzerinde, dünyanın ilk IMAX sinemasına ev sahipliği yapan jeodezik benzeri bir kubbenin yanı sıra bir dizi sergi bölmesi suyun üzerinde asılı duruyor.

Michael Hough’un düşünceli ve ilgi çekici bir peyzaj tasarımıyla tamamlanan fütürist mekan, kente yeni bir alan türü getirdi ve bir kayan yazı destinasyonunu demokratik bir ruhla birleştirdi.

 

• McMaster University Health Science Centre, 1972, Hamilton, Ontario

• Walter C. Mackenzie Sağlık Bilimleri Merkezi, 1975–1986, Edmonton, Alberta

 

• Yerba Buena Bahçeleri, 1980–1984, San Francisco, California

• Queen’s Quay Terminali’nin yeniden geliştirilmesi, 1979–1983, Toronto

• Expo 86 için Kanada Yeri, Vancouver, Britanya Kolombiyası

• MediaPark, 1990–2004, Köln, Almanya

• Raymond F. Kravis Gösteri Sanatları Merkezi, 1992, West Palm Beach, Florida

• Toronto Sanat Merkezi, 1993, Toronto

• Yaşayan Sanatlar Merkezi, 1997, Mississauga, Ontario

• Hasta Çocuklar Hastanesi Atrium, 1993, Toronto

• Beth İsrail Sinagogu, Peterborough, 1964

• Rogers Office Kampüsü, 1992, Toronto

• Sherway Bahçeleri Aşama IV, 1989–1990, Toronto

• Gladstone Oteli restorasyonu, 2002–2003, Toronto

• Trump International Hotel and Tower, 2012, Toronto

Toronto’nun bir kartpostalını hayal edin. Bu bir ufuk çizgisi çekimiyse, Ontario Place’in küreleri ve bölmeleri, yüksek teknolojili gösterişle ön planı vurgular. Eğer bir iç mekansa? Eaton Center’ın yükselen atriyumu, Michael Snow’un Uçuş Durağı’nın askıya alınmış sürüsünü çerçeveliyor. Peki batıya ne dersin? Vancouver’ın mükemmel bir görüntüsü, hem okyanus dalgalarını hem de Pasifik metropolünü tanımlayan beyaz kaplı dağları çağrıştıran Canada Place’in zarif beyaz yelkenleri tarafından yükseltilir. Bunlar, ulusal bilincimizin bir parçası olmak için mimari kanonu aşan yapılardır.

Bunlar 7 Ocak 2022’de Toronto’da vefat eden vizyoner mimar Eberhard Zeidler’in eseri. 96. doğum gününden dört gün önceydi. 1926’da Branusdorf köyünde doğdu, II. Dünya Savaşı’nın ve Nazi yönetiminin son günlerinde bir genç olarak Alman donanmasında askere alındı. Savaştan sonra, Batı Almanya’ya kaçmadan ve ardından 1951’de Kanada’ya göç etmeden önce Doğu Almanya’nın Weimar şehrinde mimarlık eğitimine başladı.

Hamilton’daki McMaster Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi

Dünya Hastane Kongresi tarafından “eskimeye karşı dayanıklı” olarak tanımlanan Zeidler’in tasarımı, hastanenin mekanik işlevlerini binanın kalın döşeme plakaları arasında izole ederek, ihtiyaçlar değiştikçe nispeten kolay esnekliğe izin verdi – süreçte maliyetli yıkım ve tadilattan kaçınmak amacıyla. Bütünsel hasta refahına ileri görüşlü bir vurgu ile birleştiğinde, kompleksin araştırma ve sağlık hizmetleri entegrasyonu özellikle yenilikçiydi. Bina sonunda modası geçmiş olsa da, tasarım dahiyane bir paradigmayı temsil etmeye devam ediyor. Genel olarak, Zeidler’in sağlık hizmeti tasarımındaki etkisi, atriyum hastanesi çağını başlatmaya ve kurumsal ortamları sıkıcı bir alan kalitesi sunmaya yardımcı olacaktır. Daha sonraki bir proje olan Toronto’daki SickKids Hastanesi’ndeki Slaight Family Atrium (1993’te tamamlandı) ayrıca iyileşme için açık ve zarif bir şekilde eğlenceli bir ortam yarattı. Bir koridorlar labirenti yerine, keyifli, post-modern bir iç avlu etrafında dolaşımı organize etti.

Hasta Çocuk Hastanesi Atriyum Kulesi

1970’ler ve 80’ler boyunca Zeidler her yerdeydi. Archigram ve kağıt mimarisi hareketi tarafından bilgilendirilen ilk büyük projeleri, yüksek teknoloji fütürizminin avangard iyimserliğini yerleşik forma dönüştürdü. Toronto’nun Eaton Center alışveriş merkezi, şehrin kentsel çekirdeğine yeni bir varış noktası getirecek bir “iç sokak” olarak tasarlandı. Milano’daki Galleria Vittorio Emanuele II’den ilham alan sonuç, çarpıcı biçimde açık bir gezinti yolu ve ticari açıdan başarılı bir alışveriş merkezidir. Kompleks Toronto’nun şehir merkezini şekillendirdi ve bugüne kadar devam eden bir tartışmayı ateşledi: Eaton Center, alışveriş merkezini şehrin kalbine başarılı bir şekilde uyarlayarak şehir merkezini kurtardı mı yoksa trafiği çevreleyen sokaklardan uzaklaştırarak onu yok etmeye mi yardım etti? Belki de cevap ortada bir yerdedir, ancak kesin olan bir şey var: bugüne kadar, Eaton Center perakende Mekke’nin kamusal alanla enerjik bir yakınlaşmasını temsil ediyor.realm.

Eaton Merkezi

Sahilde, Toronto’nun Ontario Yeri, belki de Zeidler’in en ikonik ve evrensel olarak sevilen projesidir, hem Torontonyalıların hem de mimarların bugüne kadar şiddetle koruyucu hissettikleri bir projedir. Tasarımı, altyapı ve kamusal yaşamın bir kutlamasıdır: Alan, bir etkinlik mekanı ve eğlence merkezini ikonik bir parkta birleştirir; Yeni bir insan yapımı lagünün üzerinde, dünyanın ilk IMAX sinemasına ev sahipliği yapan jeodezik benzeri bir kubbenin yanı sıra bir dizi sergi bölmesi suyun üzerinde asılı duruyor. Michael Hough’un düşünceli ve ilgi çekici bir peyzaj tasarımıyla tamamlanan fütürist mekan, kente yeni bir alan türü getirdi ve bir kayan yazı destinasyonunu demokratik bir ruhla birleştirdi.

Vancouver’daki Kanada Yeri

1980’lerde ve 90’larda, Zeidler’in post-modern ifadeye duyduğu hayranlık, çok çeşitli konut ve ticari projelerle sonuçlandı. Hepsi klasik değil, ancak bir dönemin ve Zeidler’in farklı mimari değerlerinin güçlü yansımaları olmaya devam ediyor. 70’lerinde bile Toronto’nun şehir merkezi kültürüyle derinden ilgiliydi: 2005’te, o zamanlar terk edilmiş olan Gladstone Hotel’in altın kalpli bir sanat merkezine dönüştürülmesine öncülük etti. Zeidler 2008 yılında günlük uygulamadan emekli oldu, ancak firması Zeidler Architecture, Toronto’nun en dikkate değer konut kulelerinden ve kamu projelerinden bazılarını üretmeye devam etti. Yine de iddialı Kanada kamu tasarımı dönemi büyük ölçüde geçti ve bugün Ontario Place ve Eaton Center gibi simge yapılar – ve modernist miras büyük yazılmış – kademeli olarak siliniyor.

Ancak Zeidler’in ilkeleri kalıcı bir ders sunuyor. “Zamana uyum sağladı. Zeidler’in Kıdemli Ortağı Vaidila Banelis, “Zaten zorlamaya devam ettiği belirli bir stili veya estetiği yoktu, ancak site bağlamına ve kamu yararına oldukça duyarlıydı” diyor. “Ve bu, bugün yapmaya çalıştığımız bir şey.”

 

 

 

2 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir