Anne Griswold Tyng (14 Temmuz 1920 – 27 Aralık 2011) mimar ve profesördü. Kendisi en çok Louis Kahn’ın Philadelphia’daki mimarlık atölyesinde 29 yıl boyunca birlikte çalışmasıyla tanınır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1920 yılında Çin’de dünyaya gelen ünlü mimar Anne Griswold Tyng, 1938 yılında güzel sanatlar okumak için Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. Eğitimine Harvard Tasarım Enstitüsü’nde mimarlık ile devam etti. Kariyerini geometrik düzen, mimari ve insan bilinci sentezine adadı.

 

 

 

 

 

 

Anne Tyng Kimdir?

 

 

 

 

 

 

Anne Tyng ünlü bir mimar ve Pennsylvania Üniversitesi’nde bir öğretim görevlisi olarak tanındı. Harvard Üniversitesi’nde eğitimini tamamlamasının ardından farklı şirketlerde çalışma fırsatı buldu. Ardından 1945 yılında Philadelphia’ya taşındı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yaşamı ve  eğitimi

 

 

 

 

 

 

Tyng, lisans derecesini 1942 yılında Radcliffe Koleji’nden aldı. Daha sonra Harvard Üniversitesi mimarlık okulunda Walter Gropius ve Marcel Breuer ile çalıştı . 1944’te Harvard’dan mezun olan ilk kadınlar arasındaydı. [3] Tyng, 1949’da mimarlık lisans sınavına giren tek kadındı. Sınavda erkek gözetmenlerden biri ona sırtını döndü ve işbirliği yapmayı reddetti.

 

 

 

 

 

 

Doktora unvanını aldı. 1975 yılında Pensilvanya Üniversitesi tarafından. Tezi, “Eşzamanlı Rastgelelik ve Düzen: Evrensel Şekillendirme İlkesi Olarak Fibonacci-İlahi Oran” başlığını taşıyordu. [4] Tyng’in toplanan makaleleri üniversitenin mimari arşivlerinde tutulmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimar Anne Tyng, Oscar Stonorov ve Louis Kahn’ın ofisinde çalışmaya başladı ve burada “Üçgen Alanı Yeniden Geliştirme Planı” gibi bir dizi projeye katıldı. Stonorov ve Kahn’ın ortaklığı bittiğinde yoluna Kahn ile devam etti. İlerleyen dönemde Yale Üniversitesi Sanat Galerisi, Philadelphia Şehir Kulesi, Trenton Hamamı gibi mimari projelerde rol aldı. 1945 yılında iş hayatında tanışan Kahn ile Tyng, ilerleyen dönemde özel hayatlarında da bir araya geldiler. Tyng, 1954 yılında Kahn’ın kızı Alexandra Tyng’ı doğurdu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27 yıl boyunca Pensilvanya Üniversitesi’nde profesör olarak görev yaptı ve kentsel morfoloji dersleri verdi . Amerikan Mimarlar Enstitüsü üyesi ve Ulusal Tasarım Akademisi akademisyeniydi . Pensilvanya eyaleti tarafından mimar olarak ruhsatlandırılan ilk kadındır .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kariyer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tyng, Louis Kahn’la 1947’de

 

 

 

 

 

 

Tyng, matematiğe olan tutkusu ve ışıkla dolu alanlar yaratmak için birbirine kenetlenen geometrik desenlerin kullanıldığı uzay çerçeve mimarisindeki öncü çalışmalarıyla tanınan bir teorisyendi. Özellikle platonik katılar ve Jung düşüncesiyle ilgileniyordu . Doktora derecesi. “Eşzamanlı Rastgelelik ve Düzen” başlıklı tezi, hiyerarşik simetri ve organik biçime olan ilgisini sürdürdü. Anne ve babasının Maryland’deki çiftlik evine bir ek tasarlayan o, aynı zamanda geleneksel sivri çatılı bir evi tamamen üçgen üç boyutlu kirişlerle çerçeveleyen ilk mimardı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1945’te Tyng, Philadelphia’ya taşındı ve Louis Kahn’ın mimarlık ofisi Stonorov ve Kahn’da çalışmaya başladı. Karmaşık geometrik şekillere olan hayranlığı birçok proje üzerinde, özellikle de Trenton Hamamı’nı oluşturan beş küp ve Yale Sanat Galerisi’nin üçgen tavanı üzerinde güçlü bir etkiye sahipti .  Tyng ayrıca Kahn’ın ünlü “Şehir Kulesi” tasarımının konseptinin büyük ölçüde kendi icadı olduğunu, ancak model Modern Sanat Müzesi’ndeki bir sergiye dahil edildiğinde ilk başta Kahn’ın adını kredi etiketinden çıkardığını söyledi. .  İkili ayrıca Esherick Studio ve Bryn Mawr’ın Erdman Hall’unda da işbirliği yaptı. Bu proje onu karmaşık geometrileri uygulayan başka projeler geliştirmeye yönlendirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tyng, gelişmiş matematik ve tasarım anlayışını hayatının erken dönemlerinde gösterdi. 27 yaşında Tyng Toy’u icat etmesi onun formdaki ustalığını gösteriyordu. Çocuklara yönelik bir inşaat seti olan Tyng Toy, küçük bir kontrplak parçası seçkisinin tabureden sallanan ata kadar çok çeşitli oyuncaklar ve mobilya parçalarıyla birleştirilmesine olanak sağladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kahn’la dokuz yıllık bir ilişkinin ardından hamile kaldı ve olası skandal nedeniyle Fulbright Bursunu geri çevirdi ve 1953 sonbaharında Roma’ya doğru yola çıktı.  Kızları Alexandra Tyng orada doğdu. Tyng, İtalya’da geçirdiği yıl boyunca yapı mühendisi ve mimar Pier Luigi Nervi ile çalıştı ve Kahn’a haftalık mektuplar yazdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1964’teki bir anlaşmazlığın ardından Tyng, ortağı olduğu firmadan ayrıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tyng, Maine’deki Mount Desert Island’daki Dört Posterli Evi tasarladı . Kütükler ve sedir salkımları kullanarak evin doğal çevresinin bir uzantısı gibi görünmesini sağlamaya çalıştı. Ev ayrıca, her biri dört ağaç gövdesinden oluşan dört merkezi sütunlu, dört direkli yatak konsepti etrafında yapılandırılmıştır. Üst katın tamamı ana yatak odasına verildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Onun tarzının kanıtları, Philadelphia’nın Fitler Meydanı’ndaki eski ikametgahının bazı kısımlarında görülebilir . Tyng Evi olarak bilinir . Binanın üçüncü katında piramidal ahşap çerçeveli tavan ve yarıklı pencereler bulunmaktadır. Merdiveninde Yale Sanat Galerisi projesi için seçtiği delikli metal perdeler kullanılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu alandaki çalışmaları nedeniyle 1965 yılında Graham Güzel Sanatlar İleri Araştırmalar Vakfı’ndan burs alan ilk kadın oldu .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Buckminster Fuller , onu Graham Vakfı’na tavsiye eden bir mektupta onu “Kahn’ın geometrik stratejisti” olarak adlandırdı.  Kahn’ın bürosundan ayrılmasının ardından ise daha çok araştırma ve makale yazmaya yöneldi. Mimarlığın geometrisi ve tasarım çalışmalarına, araştırmalarına rehberlik etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tyng, 1968 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde ders vermeye başladı. 1975 yılında Amerikan Mimarlar Enstitüsü üyeliğine seçildi. 1976 yılında İran’da düzenlenen Birinci Uluslararası Kadın Mimarlar Kongresi’ne katılmak üzere ABD’den seçilen sadece üç kadından biriydi. 1995 yılına kadar Pennsylvania Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürdü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anne Tyng Eserleri

 

 

 

 

 • Anne Tyng’in Evi

 

 • Dört Poster Evi

 

 

 • Tyng Oyuncak

 

 

 • Şehir Kulesi

 

 

 • Platonik Katılardaki İlahi Oran

 

 

 • Kentsel Hiyerarşi

 

 

 • Yale Üniversitesi Sanat Galerisi

 

 

 • Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü

 

 

 • Trenton Hamamı

 

 

 • Wharton Esherick Müzesi

 

 

 • Bryn Mawr Erdman Salonu

 

 

 • Weiss Evi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Matthew CarboneAnne Tyng’in Philadelphia’nın Fitler Meydanı semtindeki eski evi

 

 

 

 

 

 

1989’da Tyng, mimarlıkta kadınların yaratıcı rollerinin gelişimini konu alan “İlham Perisinden Kahramana, Görünür Bir Yaratıcı Kimliğe Doğru” makalesini yayınladı. İçinde şöyle yazıyordu: “İlham perisinden kadın kahramana giden adımlar çok az kişi tarafından gerçekleştiriliyor. Mimar olarak eğitilen kadınların çoğu mimarlarla evleniyor. Artık erkeğin arkasındaki kadın değil, kocasıyla birlikte olan kadın mimar yine de yanında zar zor görülebiliyor ( ya da kahramanın biraz gerisinde”, ayrıca şunu belirtiyor: “Günümüzde mimaride bir kadın için en büyük engel, onun yaratıcı potansiyelini serbest bırakmak için gerekli olan psikolojik gelişimdir”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çağdaş Sanat Enstitüsü, 2010 yılında çalışmalarının retrospektif bir sergisini düzenledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kahn

 

 

 

 

Tyng, birçok kaynakta Kahn’ın ortağı ve ilham perisi olarak anılsa da, onun Kahn’ın çalışmaları üzerindeki etkisi hayatının son dönemlerine kadar fark edilmedi. 82 yaşındayken Tyng, Nathaniel Kahn’ın babası My Architect hakkındaki belgeselinde Louis Kahn’ın çalışmalarına ve onun ortağı olarak deneyimlerine dair görüşlerini tartıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çekimler sırasında Tyng, tamamlanmasından bu yana ilk kez Trenton Hamamı’na döndü ve burayı ihmal edilmiş ve bakıma muhtaç halde buldu. Bu onun ve Kahn’ın ilk kez işbirliği yaptığı bina. Filmin hamamın durumuna gösterdiği ilgi nedeniyle bina 2009 yılında tamamen yenilenmiştir.

 

 

 

 

 

Anne Tyng ve Olağanüstü Evi

 

 

 

 

 

Louis Kahn’ın ilham perisi olarak biliniyordu ama asla onun gölgesinden kaçamadı. Tyng’in hayatta kalan tek solo projesi onun mirası hakkında neler söylüyor?

 

 

 

 

 

Editör: KARRİE JACOBS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Matthew CarboneAnne Tyng’in Philadelphia’nın Fitler Meydanı semtindeki eski evi

 

 

 

 

 

Dünyanın en mütevazı mimari anıtlarından biri olan Trenton Hamamı, genel olarak Louis Kahn’ın meşhur olduğu, antik ile modern arasındaki ayrım çizgisinin kasıtlı olarak bulanıklaştırıldığı estetik yaklaşımın doğduğu yer olarak kabul ediliyor. Kahn, 1970 yılında bir New York Time muhabirine şunları söylediğinde projenin önemini bizzat kabul etmişti : “Eğer dünya beni Richards (Tıbbi Araştırma) kuleleri binasını tasarladıktan sonra keşfettiyse, ben de o küçük beton blok hamamı tasarladıktan sonra kendimi keşfettim.” Trenton’da.”

 

 

 

 

 

Bath House’u ilk kez çok saygılı bir otobüs dolusu mimarlık gazetecisiyle birlikte, 2010 yılında yenilendikten sonra ziyaret ettim. O gün zamanımın çoğunu iPhone kameramın içinden sızan güneş ışığının nasıl göründüğünü yakalamaya çalışarak geçirdim. ilkel ahşap çatıların her birinin ortasındaki açık tavan penceresi. Bu deneyimi bir blog yazısında şöyle anlattım: “En azından Tanrı kavramını kavradığım anlar oluyor. Ve bunlar her zaman Kahn’ın Hamam Evi gibi, güneş ışığının ruhani doğasını anlayan bir mimar tarafından tasarlanan basit bir binayı içeriyor.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Matthew Carbone

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Matthew CarboneHamamın iç mekan görüntüleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İki yıl sonra, Kahn’ın ofisinde çalışan Anne Tyng’in ölüm ilanını okuduğumda, onun aslında benim kozmik anımın arkasındaki itici güç olduğunu keşfettim. 1997 tarihli Louis Kahn’dan Anne Tyng’e: Roma Mektupları 1953–54 (Rizzoli) adlı kitaba göre , Kahn ve başka bir mimar Hamam için “çatısız dikdörtgen bir plan” üzerinde çalışıyorlardı ama o “neredeyse hemen” bir plan buldu. “kırma çatılı, simetrik olarak düzenlenmiş dört kare” içerir. Tasarımın, ebeveynlerinin misyoner olduğu Çin’deki çocukluğundan hatırladığı hamamlardan ilham aldığını yazdı. Tyng ile hayatının ilerleyen dönemlerinde arkadaş olan Pennsylvania Üniversitesi Tasarım Okulu Mimari Arşivleri küratörü ve koleksiyon yöneticisi William Whitaker, Hamam Evi’nin büyük ölçüde Tyng’in işi olduğunu doğruladı. Bana “Bu Anne’in planı” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tyng bu şekilde, geç de olsa, ölümünden sonra benim kişisel mimari panteonuma girmenin yolunu buldu. Bu yüzden birkaç ay önce, bir zamanlar sahibi olduğu ve yenilediği Philadelphia’daki sıra evinin satışa çıktığını öğrendiğimde heyecanlandım. Evin bulunduğu Fitler Meydanı mahallesi gibi Philadelphia’nın bazı kısımlarını ödünç veren 19. yüzyıldan kalma dar evlerden biri, Amerikan şehirlerinde nadir görülen bir tatlılık. Emlak listesindeki fotoğraflar açıkta kalan kirişleri, kurnazca yapılmış yapıları ve inanılmaz derecede minimalist bir merdiveni gösteriyordu: Kesinlikle bir mimarın evi. Ancak beni ziyaret etmeye zorlayan şey – 675.000 $ karşılığında listelenen evi satın alma hayali kurmamı sağlayan şey – bu, Tyng’in, büyük bir orta yüzyıl figürü olabilecek ve muhtemelen öyle olması gereken, günümüze ulaşan tek solo projesiydi. onun bir kadın olduğunu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anne Tyng Koleksiyonu, Mimari Arşivler, Pensilvanya ÜniversitesiAnne Tyng ve Tyng Oyuncağı, 1950’de çocuklar için tasarladığı modüler yapı seti

 

 

 

 

 

 

 

İsteksiz İlham Perisi

 

 

 

 

 

 

 

Cinsiyeti bir yana, Tyng başarılı olmak için iyi bir konumdaydı. Lisans derecesini 1942’de Radcliffe College’da aldı ve okulun kadınları kabul eden ilk sınıfının bir parçası olarak Harvard Tasarım Okulu’nda mimarlık okudu. Öğretmenleri arasında Walter Gropius, Marcel Breuer ve modern uygun fiyatlı konutların önemli bir savunucusu olan Catherine Bauer Wurster vardı. Mezun olup New York’taki birkaç firmada çalıştıktan sonra Philadelphia’ya (anne ve babasının taşındığı yer) taşındı ve 1945’te Louis Kahn’ın ilk firması Stonorov & & Co’daki görevinden ayrılmak üzere olan bir arkadaşına öğle yemeği ziyaretinde bulundu. Kahn. Tyng, arkadaşının yerine hemen işe alındı ​​ve 1949’da lisanslı bir mimar oldu; o yıl Pensilvanya eyaleti tarafından akredite edilen tek kadın oldu.

 

 

 

 

 

 

 

Tyng, Kahn’la yoğun bir ortaklık geliştirdi; İlgisini çeken fikirleri (genellikle geometri metafiziğiyle ilgiliydi) araştırabildi ve bunları projelerine dahil edebildi. Platonik katı cisimler, tetrahedronlar ve oktahedronlar gibi üç boyutlu, çok kenarlı nesneler ve bu tür geometrik formlarda nasıl yaşayabileceğimiz onu büyülemişti. Kızı sanatçı Alexandra Tyng’in bana söylediği gibi: “Beş Platonik katının, mikro ve makrokozmik tüm organik yapıların oluşturulduğu en temel arketipler olduğuna inanıyordu.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Aaron Igler/Greenhouse MedyaTyng (solda) tarafından tasarlanan Bucks County ilkokulu için diyagramlar, Philadelphia’daki Çağdaş Sanat Enstitüsü’nde sergileniyor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1950’lerin başında Tyng, Bucks County, Pennsylvania için çatısının, binanın iç kısmına doğru uzanan bir üçgenler topluluğu olan açılı üstyapının bir kısmı olan bir uzay çerçevesi olduğu bir ilkokul tasarladı. Okul hiçbir zaman inşa edilmedi ama merkezi hareketi Kahn’ın ilk büyük binası olan Yale Üniversitesi Sanat Galerisi’nde yerini buldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Belki de Tyng’in Platonik katılara olan ilgisinin en uç örneği, aşırı derecede zikzak çizen, çok uzun, dar açılardan oluşan bir yığın olan Philadelphia Şehir Kulesi’dir. Tyng , The Rome Letters’da şunları yazdı: “Lou’nun bu fikri daha da geliştirmesine ilgi duymayı umarak planlı üçgenlerin olduğu ilk kaba modeli kendi zamanımda yaptım . ” Kahn gerçekten ilgilenmişti. Hiçbir zaman inşa edilmemesine rağmen kule, 1960 yılında Modern Sanat Müzesi’nde ileri görüşlü mimari üzerine düzenlenen bir sergide sergilendi ve yalnızca Kahn’a atfedilen bir tasviri müze koleksiyonunda kaldı. Bugün, Şehir Kulesi geleceğe dair son derece ileri görüşlü bir yaklaşım gibi görünüyor; Norman Foster’ın erken bir tekrarı olabilir, tatlım. FAIA’nın New York’taki Hearst Genel Merkezi. Whitaker’ın ifadesiyle “parametrik tasarımı elle” yapıyordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

James Prinz2011 Graham Vakfı sergisinde sergilenen Şehir Kulesi’nin bir modeli “Anne Tyng: Geometriyi Yaşamak”

 

 

 

 

 

 

 

Louis I. Kahn Koleksiyonu, Pennsylvania Üniversitesi ve Pennsylvania Tarih ve Müze Komisyonu.Şehir Kulesi diyagramı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tyng’in, karısı Esther ile 1930’dan beri evli olan ve ölümüne kadar da öyle kalan Kahn’dan hamile kalması, 1954’te Alexandra’yı doğurmak için Roma’ya taşınması ve Kahn’ın daha sonra baba olması peyzaj mimarı Harriet Pattison’dan başka bir çocuk: bunların hiçbiri haber değil. Hikaye, Harriet’in oğlu Nathaniel tarafından 2003 yapımı My Architect adlı belgeselde, etkisiz bir samimiyetle anlatılmıştı . Wendy Lesser’in Kahn biyografisi You Say To Brick (Farrar, Straus ve Giroux, 2017) şok edici bir ayrıntı ekliyor. Tyng, Alexandra ile birlikte Roma’dan döndüğünde, Kahn’ın kadrosundaki başka bir genç kadın mimar Marie Kuo ile ilişkisi olduğunu öğrendi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yine de Tyng, yaklaşık on yıl boyunca Kahn’ın ofisinde çalışmaya devam etti; Kahn, Salk Enstitüsü gibi büyük projelerle meşgulken, çoğunlukla müstakil evler tasarladı. Tyng, romantik ilişkilerini 1960 yılında bitirdiğini ve profesyonel ilişkilerinden geriye kalanların birkaç yıl sonra mahvolduğunu yazdı. Tyng , The Rome Letters’da şöyle yazdı: “Lou’nun ofiste çok işi olmasına rağmen bana iş vermeyerek ‘gitmeme izin verdi’.” Sonu ise 1964 yılında Bryn Mawr Koleji’nin Erdman Salonu’nun tasarımı sırasında geldi. Lesser’ın belirttiği gibi, “bazı sorunların arkasında belki de kişisel ilişkilerinin yıpranması yatıyordu. … Tyng, her zamanki hassas geometri tutkusuyla, yatak odalarının sekizgen şeklinde olmasını ve bir tür moleküler tasarımla birbirine sokulmasını istedi. … Kahn birbirine kenetlenen T’lerden ve dikdörtgenlerden oluşan bir modeli tercih etti.” Müşteri toplantılarına rakip tasarımlarıyla giderlerdi ve Whitaker’ın bana söylediği gibi, “Bir gün onun modeli takside kaldı.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anne Tyng Koleksiyonu, Mimari Arşivler, Pensilvanya ÜniversitesiTyng’in 1950’lerde ebeveynlerinin kır evi için tasarladığı ve 90’larda çıkan yangında kül olan eklenti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anne Tyng Koleksiyonu, Mimari Arşivler, Pensilvanya ÜniversitesiEklemenin bir diyagramı

 

 

 

 

 

 

 

 

FAIA’dan Moshe Safdie, 1962’de Kahn’ın ofisine geldiğinde 22 yaşındaydı ve McGill Üniversitesi’nden yeni mezun olmuştu. Tyng’in Kahn’la ilişkisinin o sıralarda zaten “sarsılmaya başladığını” hatırlıyor. (Harriet Pattison’un Nathaniel Kahn’ı doğurduğu sıralarda olduğu göz önüne alındığında, bu muhtemelen yetersiz bir ifadedir.) Safdie, bir “alevlenmenin” ardından Tyng’in ofisten kaybolduğunu ancak onunla arkadaş kaldığını hatırlıyor. Stüdyodaki başka bir mimar olan David Rinehart ile birlikte Tel Aviv için bir kentsel tasarım yarışması üzerinde çalıştılar. Safdie, Tyng’in kendisini Carl Jung’un İnsanı ve Sembolleri kitabıyla ve daha da önemlisi, doğal nesnelerin şekli üzerine çığır açan bir inceleme olan D’Arcy Wentworth Thompson’ın Büyüme ve Biçim Üzerine kitabıyla tanıştırdığını söylüyor. Safdie, Thompson’la tanışması hakkında “Bu büyük bir olaydı” diyor. “Bu, tasarım hakkında düşünme temelimin bir parçası.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Safdie, “Onun dünyasını düşündüm” diye ekliyor. “Lou için büyük bir ilham kaynağı olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle büyük bir güçtü.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Ancak Tyng, Kahn’ın ofisinden ayrıldıktan sonra asla tek başına başarılı olamadı. Ayrılışından kısa bir süre sonra Pennsylvania Üniversitesi’nde “Platonik Katılardaki İlahi Oran” başlıklı iddialı bir sergi düzenledi. Üniversitede de ders verdi ama hiçbir zaman kadrolu profesör olmadı. Ve asla inşa etmek için başka bir fırsat bulamadı. Alexandra, mimar olmanın sıradan işlerine dalma konusunda isteksiz olduğunu belirtiyor: “Her zaman yarışmalara katılarak komisyon almaya çalışıyordu. … Ama çalışanlarla birlikte kendi ofisini kurma ve kendi işini yürütme zahmetini istemiyordu.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Belki de, Safdie’nin şimdi tahmin ettiği gibi, yeterince bağlanmamıştı ve Platonik katı cisimlere aşırı takıntılıydı. Ancak Tyng’in inşa edilmemiş eserinin çizimleri ve modelleri, yetenekli ve kurnaz bir mimarı ortaya çıkarıyor. 1950’de Ulusal Ev İnşaatçıları Birliği yarışmasına yapılan bir sunum, geleneksel olmayan altıgen bir evi, rahatsız edici derecede normal, doğrusal bir garajın arkasına akıllıca gizler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anne Tyng Koleksiyonu, Mimari Arşivler, Pensilvanya ÜniversitesiTyng’in evindeki üçüncü kata yapılan ilave

 

 

 

 

 

 

 

Anne Tyng Koleksiyonu, Mimari Arşivler, Pensilvanya ÜniversitesiTyng evinin içi

 

 

 

 

 

 

 

 

1970’lerde, New York’ta o zamanki Belediye Başkanı John Lindsay’in Doğu Nehri üzerindeki platformlara dikilmesini umduğu 88 dönümlük bir proje olan Manhattan Landing için ayrıntılı bir konsept taslağı çizdi. Tyng’in çizimleri, belki de resmi tasarımın kurumsal Modernizmini azarlamak amacıyla, güzelce düşünülmüş bir yerleşim planı üzerine dizilmiş yoğun kübist konut kümelerini tasvir ediyor. Tartışmasız olarak, Safdie’nin nehrin aynı bölümündeki inşa edilmemiş Habitat projesinden daha az sağlam değil.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tyng’in talihsizliği, mimarlık mesleğinde kadınlara, özellikle de tek başına çalışanlara çok az yer verildiği bir dönemde reşit olmasıydı. Kahn’ın ofisi orada çalışan kadınlar için bir mayın tarlası olabilirdi ama aynı zamanda onların tasarım becerilerinin ciddiye alındığı bir yerdi. Tyng’in öncelikle Kahn üzerindeki yaratıcı etkisiyle hatırlandığı göz önüne alındığında, onun “ilham perisi” kelimesine karşı bir tiksinti geliştirmesi şaşırtıcı değil. Roma Mektuplarında yazdı: “İlham perisi bir gölge figürüdür, yalnızca erkeğin yaratımı olarak tanımlanan görünür formu doğurmak ve ortaya çıkarmak için var olan boş bir kaptır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

1988’de yazdığı “İlham Perisinden Kadın Kahramana: Görünür Bir Yaratıcı Kimliğe Doğru” adlı makalesinde daha iyimser bir not aldı ve bu aynı zamanda kendi kariyerinin bir tür değerlendirmesi olarak da hizmet etti. “Gelecekte daha fazla kadın mimar, koşullu içe dönük rolden, açıkça ifade edilebilir ve görünür olma zorluğuna doğru zorlu bir sıçrama yapacak” diye yazdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Matthew CarboneTyng’in evinin üçüncü katındaki çatı katı tavanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Matthew CarboneÜçüncü kata ilave

 

 

 

 

 

 

 

 

“Hamam Evi Gibi Ama Uyumak İçin”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bugün Tyng’in mimari vizyonunun en güçlü ifadesi, 1960’larda yenilediği ve eklemeler yaptığı kendi evi olmaya devam ediyor. Tyng’in Pensilvanya Üniversitesi mimari arşivlerindeki belgeleri arasında mutfağını donattığı tüm küçük ölçekli aletlerin broşürleri yer alıyor: küçük bir elektrikli piliç ve katlanabilir elektrikli ocak (Whitaker’a göre Levittown için tasarlandı). Ev sadece 1.320 metrekareydi ve amaç mutfak aletlerinin kapladığı alanı sınırlamaktı. (Bu mülkü 2005 yılında satın alan ve on yıl boyunca mülkün sahibi olan Küratör Ingrid Schaffner, normal büyüklükte bir Viking serisi kurdu ve tezgah alanı ekledi.) Arşivler ayrıca Tyng’in üçüncü katına eklenen ahşap bir uzay çerçevesi için şaşırtıcı mühendislik çizimleri de içeriyor ( 1950’lerin başında ebeveynlerinin kır evi için tasarladığı şemaya çok benziyor) bazı gelişmiş origami türlerinin şemasına benziyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Matthew CarboneMutfağın yanındaki minimalist merdiven

 

 

 

 

 

 

 

Matthew CarboneÜçüncü katın balkonu

 

 

 

 

Ziyaret ettiğimde 30. Cadde İstasyonundan yürüyerek erkenden vardım. Alman çoban köpeğiyle evden çıkan, şu anki sahiplerden biri olan bir kadınla karşılaştım. Bana evde yaşamanın “müziğin içinde yürümek” gibi bir şey olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Emlakçı gelip beni içeri aldıktan sonra, devasa yuvarlak, sığ lavabolu ve daha küçük lavabolu mutfağı araştırdım ve Tyng’in nasıl uygun olan her köşeye küçük tuvalet dolapları yerleştirdiğini fark ettim. Ama beni şaşırtan üçüncü katın eklenmesiydi. Defterime “Trenton Hamamı gibi ama uyumak için” yazdım. Dışarıdan bakıldığında hantal bir mansart çatı gibi görünüyor, ancak içeride, takıntılı bir şekilde hazırlanmış, dar açılarla çerçevelenmiş manzaraları ve yaşam alanları olan bir heykel çalışması var. Hamam Evi gibi, tamamen çıplak kirişler ve güneş ışığıyla ilgiliydi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Matthew CarboneÇatı katına çıkan merdiven

 

 

 

 

 

 

Aynı günün ilerleyen saatlerinde, “Louis Kahn: Mimarinin Gücü” sergisine ev sahipliği yapan Philadelphia Kumaş Atölyesi ve Müzesi’ni ziyaret ettim. Bu, Tyng’in ara sıra küçük bir rolde göründüğü, mimarın çalışmalarının yoğun ve titiz bir incelemesiydi. Galeri duvarlarından birinde küratörler, onun teorik Bucks County ilkokulu için yaptığı ilk uzay çerçeve çizimlerinin, Kahn’ın Yale Üniversitesi Sanat Galerisi tavan çizimlerine nasıl taşındığını gösteriyor. Farklı bir duvardaki sergi kopyasında, sanat galerisinin “Richard Buckminster Fuller’ın uzay çerçevelerinden ilham alan üçgen betonarme bir tavana” sahip olduğu iddia ediliyordu. Gizemli bir şekilde, galerinin bir tarafından diğer tarafına doğru Tyng denklemin dışında kalmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Anne Tyng Koleksiyonu, Mimari Arşivler, Pensilvanya ÜniversitesiÜçüncü katın eklenmesi için mühendislik çizimleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ziyaretimden kısa bir süre sonra Tyng’in evi de en azından (yarı)kamuoyunun gözünden kayboldu. Aralık ayında 625.000 dolara satıldı. Yeni sahibi, Pasadena, California’dan 31 yaşındaki kozmetik yöneticisi Dyani Halpern, başlangıçta Tyng hakkında hiçbir şey bilmiyordu. Tek bildiği evin ona nasıl hissettirdiğiydi: “İçeriye girdim ve ağlamaya başladım.” Halpern’in bunun bir kadının nasıl “geometriye yerleşebileceğimize” dair vizyonunu temsil ettiği veya 1.300 metrekarelik alana sıkı sıkıya sarılmış bir ömür boyu radikal mimari düşünceye sahip olduğu konusunda hiçbir fikri yoktu. Sadece hissettiği şeye tepki veriyordu: “güçlü bir kadın enerjisi.” Ama o zamandan beri ödevini yaptı. “Bunu sürdürmek ve korumak için bu sorumluluğu üstlendiğimi hissediyorum.” Bu çok iyi bir şey çünkü Tyng’in evinin yeri doldurulamaz. Daha büyük ölçekte bir tane yaratma fırsatı bulamayan bir mimar için bu onun başyapıtıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Archpaper

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir