Mimarlık alanında çalışan herkes, mimar olmanın oldukça yüksek düzeyde bağlılık ve istek gerektirdiğini bilir. Hiç kimse kulağa hoş geldiğini düşündüğü için ya da sadece çizmeyi sevdiği için mimar olamaz. Daha pek çok şey var ve ölçülebilir bir başarı elde edeceğinizi düşünmeniz için bile bazı uyarılar olması gerektiğini düşünüyorum, ancak “ Starchitects ” başarılıdır ve tasarımları nedeniyle tanınmaktadır.

Onlardan genç mimarlara tavsiye ve rehberlik almamızın yararlı olabileceğini düşündük; genç mimarların küçük mimarlık firmalarında çalışması daha iyi olabilir , ancak yine de yıldız mimarların tavsiyelerine ve ilhamlarına ihtiyaçları var. Bu yüzden, kıdemli ve yıldız mimarlardan genç ve gelecek vaat edenlere kadar değerli tavsiyeler bulmak için interneti kazmaya başladık; bunlardan bazılarına aşağıda göz atabilirsiniz.

Starchitect’lerden gençlere bazı tavsiyeler

Gençlere tavsiyeniz var mı?

“Odaklanın ve çok çalışın”

“Çok odaklanmış olmanız ve çok çalışmanız gerekiyor ama bu, amacınızın ne olduğunu bilmeden çok çalışmakla ilgili değil! Gerçekten bir hedefinizin olması gerekiyor. Kale direkleri değişebilir ama bir hedefiniz olmalı. Neyi bulmaya çalıştığınızı bilin” . DB röportajı, Ocak 2007

“Kendin ol!”

“Öğrencilerime, öğrencilerime, omuzlarının üzerinden bakmamalarını, kendileri olmaları gerektiğini, kendi yollarını bulmaları gerektiğini, yavaş yavaş işlerinde uzman olacaklarını, başka kimsenin uzman olmadığını anlayacaklarını söylüyorum. onların işleri ve bu konuyu başka biriyle konuşacaklar, yani evet…” devamı aşağıdaki videoda:

“Mimarlıktan uzak durun!”

“Sözcüğün gerçek anlamıyla mimar olmaya gerçekten kararlı olmadığınız sürece, bu berbat bir iş ve bunu kişisel bir nedenden dolayı yapmanız gerekmediği sürece kimseye tavsiye etmem, işe girin derim. Hukuka, tıpa gidin ama mimar olmayın.”   DB röportajı, 8 Nisan 2002

“Mimarlık gerçekten yapmak istediğin şey mi, istemiyorsan başka bir şey bul!”

Foster, gelecek mimarlara ve sanatçılara, yaptıkları şeyin gerçek arzuları olduğundan emin olmalarını tavsiye ediyor; eğer değilse, başka bir şey bulmaları yeterli. Aşağıdaki videoda daha fazlası:

Norman Foster, Nisan 2015’te İsviçre’nin Cenevre yakınlarındaki evinde Marc-Christoph Wagner ile röportaj yaptı.

“ Üç tavsiyem var ”

“Öncelikle sadece mimari açıdan düşünürseniz sadece mimari ortaya çıkar. İkincisi, (yine Bob Dylan’dan) bir alıntı: ‘Liderleri takip etmeyin, park sayaçlarına dikkat edin. üçüncüsü ise rüzgarın nasıl estiğini bilmek için meteoroloji uzmanına ihtiyacınız yok.” 

“İmkansızı takip edin”

“Yarının dünyasını basit ve net bir şekilde tasarlayın”

İnsanların hayata uyum sağlamadığı, ancak yaşamın insan ihtiyaçlarına uyum sağladığı antropojenik bir çağda yaşıyoruz, diye açıklıyor Ingels, yarının dünyasını tasarlayan genç mimarlara tavsiyesini basit ve net hale getiriyor. Genç mimarlar için anahtar, mimari balonun dışındaki insan ihtiyaçlarını kavrayacak araçları ve dili edinmek ve onların uyum sağlamak için değil, uyum sağlamak için burada olduklarını anlamaktır.

Bjarke Ingels, Aralık 2014’te New York’ta Kasper Bech Dyg ile röportaj yaptı.

Ingels’le yaptığı bir başka röportajda gençlere şu tavsiyeyi vermişti : “Tıpkı bilimde olduğu gibi mimarlık da varsayımsal tümdengelimli deneylerdir. Düşüncelerinizi analiz etmek, önermek ve kavramsal bir çerçeve oluşturmak için kullanırsınız. Ve daha yükseğe ulaşamadığınızda sezgisel bir sıçrama, bir tahmin yapabilirsiniz. Bir şeyler önerebilir ve bunları test edebilirsiniz. Ancak atlamadan önce ne kadar yükseğe inşa ederseniz, o kadar yükseğe ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir