Editör: Maria-Cristina Florian 

 Yapılı çevre, çoğumuz için günlük yaşamın arka planını temsil eder ve yine de bir binaya baktığımızda, neyden yapıldığını nadiren anlarız. Bunu yaparken, bizim üzerimizdeki ve daha büyük doğa sistemleri üzerindeki etkisini de anlayamıyoruz. Office Kim Lenschow buna dikkat çekmeyi ve mimari ve onu oluşturan malzemelerle ilgili eleştirel düşünmeyi kışkırtmayı amaçlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ofis, küçük ölçekli, çoğunlukla konut projelerine odaklanarak, bu gizli malzeme anlatısını ortaya çıkarmayı ve çevremizdeki yapılarla daha fazla farkındalık ve etkileşim geliştirmeyi amaçlıyor. Malzemelerin keşfine ve sürdürülebilir kalkınmaya katılımları nedeniyle Office Kim Lenschow, ArchDaily 2023 Yeni Uygulamalarından biri olarak seçildi. ArchDaily, 2020’den beri her yıl mimarlık ve tasarım alanına yeni bir bakış açısı getiren gelişmekte olan ofislerin küratörlüğünü yapıyor ve öne çıkarıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Humlestien / Ofis Kim Lenschow . Resim Kim Lenschow tarafından sağlanmıştır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lenschow’a göre, her malzeme bir hikaye anlatır ve mimarın işi bu hikayeleri mimarinin bir parçası haline getirerek kullanılabilir hale getirmektir. Bununla birlikte, malzemelerin etkileyici kullanımı sadece estetik bir arayış değildir. Evlerimizin bileşenlerini ve nereden geldiklerini anlayarak doğa, süreçleri ve onun üzerindeki etkimiz hakkında bir farkındalık kazanabiliriz. Bu nedenle sürdürülebilirlik bileşeni, yüksek teknolojinin bir ifadesi değil, malzemelerin ham durumu ve verimliliğe ulaşmanın düşük teknolojili yolları ile yeniden tanışmadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Humlestien / Ofis Kim Lenschow . Resim Kim Lenschow tarafından sağlanmıştır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malzemenin hikayesine olan bu ilgi, Lenschow için bir tefekkür fırsatı haline gelir ve bu da “Dünya’daki bu yeri güvence altına almanın” daha dengeli bir yolu ile sonuçlanır. Tasarım sürecini, bir ara vermek ve “bir projeye girmeden önce gerçekte neye ihtiyacınız olduğunu yeniden düşünmek” için bir fırsat olarak tanımlıyor. Malzemelere odaklanma aynı zamanda, 90’ların sonlarında, ana ilginin şekiller üzerinde olduğu, binanın nasıl yapılacağına çok az ilgi duyulduğu veya hiç ilgi duyulmadığı ve inşaat ve üretim sistemleri içindeki malzemelerin etkileşimine ilgi duyulduğu tipik mimarinin öğretilme biçiminden bir değişimdir.

 

 

 

 

 

 

 

Malzemelere sadece ürünler olarak değil, sadece doğadan alınan bir şey olarak değil, aslında bütün bir sistemin parçaları olarak bakma şeklimi geliştirdim, nereden geldiklerinin hikayesini anlattım. Bence bu, şu anda malzemelere bakmanın gerçekten önemli bir yolu. – Kim Lenscho

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Birch House / Kim Lenschow + pihlmann mimarları arasında. Resim ©: Hampus Berndtson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pihlmann mimarları ile işbirliği içinde geliştirilen Between Birch House gibi projeler, daha hafif yapılar inşa etmenin çevresel etkilerini nasıl en aza indirebileceğini ve çevredeki bağlamda nasıl daha mütevazı bir varlık yaratabileceğini gösteriyor. Bu, döngüselliğe ve bilinçli malzeme kullanımına dayalı yeni bir estetik dili yaratılmasına katkıda bulunur. Küçük yazlık ev, sarmal sütunlara dayanır, böylece beton temellerin kullanılmasından kaçınır. Hafiflik, ahşap bir yapı ve sınırlı bir malzeme paleti kullanılarak da vurgulanmıştır. Huş kontrplak, yapının farklı katmanlarını ortaya çıkarmak için ekonomik olarak uygulandığı için yapısal elemanlar görünür bırakılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malzemeler arasındaki bağlantının vurgulanmasını istiyoruz, malzemelerin tektoniğindeki, malzemelerin katmanlanmasındaki farklılığın farkına vardığınız yer burasıdır. Her şey ayrıntıda gizlidir. Yani bu mimarın zanaatı, bu detayları çözmek. – Kim Lenschow

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Kim Lenschow

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malzemelerin içine gömülü anlatımın yanı sıra, inşaat için gereken işçilik de mimarlığın tüm hikayesini anlatmak için önemlidir. Bu unsurları bir araya getirmek ve bina yapısına uyarlamak için gereken emeği ortaya çıkararak, ifade zenginleştirilir. Bu şekilde, mesleğin işbirlikçi doğası, mal sahibinin ihtiyaçlarını, mimarın vizyonunu, zanaatkarların elini ve malzemelerin dışavurumculuğunu bir araya getirir, hepsi birbirine bağlı ve açıkça ifade edilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konut ve refah sergisi. Resim Kim Lenschow tarafından sağlanmıştır

 

 

 

 

 

 

 

 

Tüm bu hedefler ofisin uygulanmasında rol oynamaktadır. Kim Lenschow, bir mimarlık pratiğine başlamanın zorluklarından bahsederken, ölçeği veya bütçesi ne olursa olsun her projenin küçük bir başarı ile gelmesini sağlama stratejilerini araştırıyor. Projenin ilk aşamalarında “bir veya iki ilginç şey” belirlemekten bahsediyor. Bir kez belirlendikten sonra, bu potansiyel projenin ana görevi, ahşap yapıyı görünür kılmaya çalışmak veya belirli bir malzeme kombinasyonunu vurgulamak gibi ana odak alanı haline gelir. Bu görevi yerine getirmenin küçük başarısı, daha sonra bir sonraki projeler için ders olarak alınabilir, her çabanın sevincini ve potansiyelini bulurken deneyim biriktirilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Her küçük proje harika bir mimariye dönüşebilir. – Kim Lenschow

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İklim Katmanları – Kopenhag’daki Space 10 için sergi tasarımı. Resim ©: Seth Nicolas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kopenhag’da düzenlenen 2023 UIA Dünya Mimarlık Kongresi vesilesiyle Kim Lenschow, “Hiçbir şey olmadan inşa etmek – Gezegensel sınırlar ve kaçınma stratejileri üzerine” başlıklı bir panele katıldı. Konuşma, malzeme kullanımının, yeni binalara duyulan ihtiyacın ve mimarların değişen rolünün yeniden düşünülmesi çağrısında bulundu. Tema, konferansın kapsayıcı sonuçları olarak çizilen 10 Kopenhag Dersi ile uyumludur. 2023 ArchDaily Yeni Uygulamalarının bir parçası olarak seçilen diğer bazı ofisler de sürdürülebilir malzeme kullanımı temasını ele alıyor. Bunlar arasında Willow Technologies, Gana’da yapı malzemeleri oluşturmak için tarımsal yan ürünlerle çalışırken, RoarcRenew Architects, sürdürülebilir ve ürün odaklı bir yaklaşımla alternatif inşaat sistemlerini araştırıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Archdaily

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir