Editör: Gerard McGuickin

İlk Archello Ödülleri’nde jüri üyeleri daha da yaklaşırken (proje ve ürün girişleri için son gün 29 Eylül 2023), Archello saygın bir jüri heyetinden dört üyeyi daha tanıtmaktan mutluluk duyuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

José Toral, Gemma Kim, Marshall Blacher ve Martina Martino hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

José Toral, çalışmaları ağırlıklı olarak toplu konut ve kentsel alana odaklanan Barselona merkezli Peris + Toral Arquitectes’in ortağıdır. Stüdyo, özellikle hem iklim hem de konut acil durumlarının yarattığı zorlukları ele almaya kararlıdır. Toral’ın bakış açısına göre, biçim malzemeyi takip eder: mimar, daha kaliteli binalar arayışında mümkün olduğunca az malzeme kullanmayı tercih eder.

 

 

 

 

 

 

 

Toral, Barselona Mimarlık Okulu, UPC’de Mimari Projeler Bölümü’nde doçenttir. Son projeler arasında, İbiza’da sıkıştırılmış İspanyol topraklarından bloklarla inşa edilmiş, pasif olarak ısıtılan ve soğutulan bir sosyal konut kompleksi olan 43 Viviendas Sociales ve Bask Ülkesi’nden ahşap kullanılarak inşa edilmiş ahşap çerçeveli bir konut binası olan Cornellà de Llobregat’ta 85 sosyal konut yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gemma Kim, küresel mimarlık firması Robert A.M. Stern Architects’in (RAMSA) ortağıdır. Yale Üniversitesi’nden mimarlık alanında yüksek lisans derecesi alan Kim, RAMSA’ya ilk olarak 2003 yılında katıldı. Ortaklık rolünde, tüm proje türlerinde çalışıyor ve firmanın lüks apartmanlarının ve karma kullanımlı geliştirmelerinin çoğunun gerçekleştirilmesinde etkili oluyor. Kim, özellikle ilham verici, bağlamsal olarak uygun ve kültürel açıdan saygılı alanlar ve yerler tasarlamaya kendini adamıştır.

 

 

 

 

 

 

 

Kim şu anda Londra’da, tarihi lüks bölgede bir ölçek ve ritim duygusu kazandırmayı amaçlayan yeni bir konak bloğu tarzı apartman binası olan 1 Mayfair’in geliştirilmesi üzerinde çalışıyor. Kısa süre önce New York’un 16 East 150th Street’inde 78 katlı kireçtaşı süslemeli tuğla bir apartman tasarladı. Yapı, kentin Yukarı Doğu Yakası’nda, konut binalarının klasik oranlara ve detaylara dayandığı bir geleneği kapsıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marshall Blecher, denizcilik mimarisi stüdyosu MAST’ın kurucu ortağı ve yöneticisidir. Aynı zamanda Studio Marshall Blecher’ın kurucusudur. Kopenhag’da yaşayan Avustralyalı bir mimar olan Blecher, 2021 yılında Danimarkalı denizcilik tasarımcısı ve mimar Magnus Maarbjerg ile birlikte MAST’ı kurdu. Stüdyonun misyonu şehir ve deniz arasındaki ilişkiyi geliştirmektir. Blecher, yerel yüzer mimari üzerine araştırmalar yaptı ve Danimarka Kraliyet Akademisi’nden mimarlık alanında yüksek lisans derecesi aldı – Mimarlık, Tasarım, Koruma.

 

 

 

 

 

 

 

MAST’ın projeleri arasında kamusal alanlar, yüzen evler ve yüzen toplulukların bir karışımı yer alıyor. Stüdyonun “Land on Water” girişimi, yükselen deniz seviyelerinin aciliyetini ve artan kentsel sel riskini kabul ediyor. “Land on Water”, çok sayıda konfigürasyonda monte edilebilen, geri dönüştürülmüş, güçlendirilmiş plastikten yapılmış, düz paketlenmiş modüllerden oluşan ve kolayca taşınabilen bir sistem olarak öngörülüyor. MAST şu anda bu sistemi kullanarak bir prototip yüzer pavyon geliştiriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Martina Martino, mimarlık ve tasarım firması Mario Cucinella Architects’in (MCA) CEO’sudur. Martino, Università Roma Tre’den İnşaat Mühendisliği alanında lisans ve yüksek lisans derecelerine ve Berkeley’deki California Üniversitesi’nde daha önce araştırma deneyimine sahiptir. MCA’ya katılmadan önce, çeşitli uluslararası şirketlerde mühendislik ve gayrimenkul geliştirme/danışmanlık alanlarında liderlik rollerinde çalıştı.

 

 

 

 

 

 

 

MCA, çevre ve enerji stratejilerini entegre eden mimari tasarıma odaklanmıştır; Firmanın tasarım pratiği, kendi Ar-Ge departmanı tarafından bilgilendirilir. MCA, Osaka World Expo 2025 için İtalya Pavyonu’nu tasarlayacak. Kayda değer mimari projeler arasında, girişi dış bir haç oluşturan nöbetçi benzeri bir bina olan Santa Maria Goretti Kilisesi ve Mayıs 2012’de bir depremde hasar gören iki okulun yerini alan İtalya’nın Guastalla kentinde eğlenceli, ahşap kaburga benzeri bir anaokulu yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Archello

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir