İklim kaygıları, Martin Henn’in büyükbabasının kurduğu firmadaki odak noktasını değiştirmesine neden oldu.

Berlin’deki HENN firmasından Martin Henn, mimariyi sera gazı emisyonlarını azaltmak için güçlü bir araç olarak görüyor. Kredi…Jasmin Schuller/Bauverlag


Martin Henn’in büyükbabası ve babasının kariyerlerinin zirvesinde olduğu zamanlar da dahil olmak üzere birçok mimarın basit bir inançla yaşadığı bir dönem vardı: Daha büyük daha iyidir. Ancak bu düşüncenin iklim değişikliğiyle bağlantılı sera gazı emisyonlarına nasıl katkıda bulunduğuna dair farkındalığın artmasıyla birlikte birçok firmada yeni bir kelime dağarcığı filizlendi: sürdürülebilirlik, döngüsel ekonomi, organik tasarım.

Bu, 41 yaşındaki Martin Henn’in, büyükbabası Walter Henn’in 1947’de Dresden’de kurduğu ve babası Gunter’ın 1979’da katıldığı ve daha sonra Münih’e yayıldığı Alman mimarlık firması HENN’e getirdiğini söylediği türden bir dil. Bu , çevreye zarar vermek yerine yardımcı olacak şekilde tasarım yapma ihtiyacı konusunda mimarlar arasında artan farkındalıkla uyumludur .

Bina uygulamalarını değiştirmek, CO2 emisyonlarını azaltma konusunda muazzam bir potansiyele sahiptir. Santa Fe, NM merkezli bir düşünce kuruluşu olan Architecture 2030’a göre inşaat ve operasyonlar, her yıl küresel olarak yayılan CO2’nin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor; yalnızca malzeme ve inşaat, emisyonların yüzde 11’ini oluşturuyor alüminyum — tüm emisyonların yüzde 23’üne katkıda bulunuyor.

HENN’in genel müdürü olan Bay Henn, Londra’daki Zaha Hadid Architects’te ve New York’taki Asymptote Architecture’da çalıştıktan sonra 2008 yılında aile şirketine katıldı. Artık HENN’in tüm projelerinin tasarımını denetlemektedir. Rolüne, şirketinin tasarladığı her binada çevre üzerinde olumlu bir etki yaratma niyetiyle yaklaştığını söyledi.

 

“Mimarlık aslında iklim değişikliğinin azaltılmasına yardımcı olabilecek güçlü bir araçtır” dedi. “Genel algı bunun tam tersi yönünde, ancak kesinlikle böyle olmak zorunda değil.”

HENN’in 350’den fazla çalışanı bulunmaktadır ve Almanya’nın Darmstadt kentindeki Merck İnovasyon Merkezi’nde çalışmıştır ; Dresden’deki Volkswagen Şeffaf Fabrikası ; ve diğerlerinin yanı sıra Seul’de bir Hyundai Tasarım Merkezi . Firma, Çin’in Hangzhou kentindeki Westlake Üniversitesi ve Münih’teki bir kültür merkezi olan Gasteig’in yenilenmesi de dahil olmak üzere 70’ten fazla binada yer aldı.

 

 

Aşağıda, yaşadığı yer olan Berlin’den The New York Times’a konuşan Bay Henn ile yakın zamanda yapılan bir röportajdan alıntılar yer almaktadır. Bu röportaj düzenlendi ve özetlendi.

 

HENN köklü bir mimarlık firmasıdır. Katıldığınızda öncelikleri nasıl değişti?

İklim krizimizin aciliyetini anlayan genç bir nesilden geliyorum. Çalışmalarımızın çevresel etkilerini sınırlamak ve olumlu etki yaratmak öncelik haline geldi. Ayrıca firmaya yeni bir tasarım sözlüğü getirdim.

Sürdürülebilirliğin tasarladığınız yapılara nasıl yansıdığını açıklayabilir misiniz?

En sürdürülebilir bina, en az miktarda inşaat malzemesi ve işletme enerjisi kullanan, en düşük karbon ayak izine sahip malzemelerden yapılmış ve en uzun ömre sahip olandır. HENN her tasarımda bu üç faktörü de dikkate alır.

Daha az yıkıma ve daha fazla yeniden kullanım veya yenilemeye inanıyoruz . Projelerimizin yaklaşık üçte biri yenilemedir.

Yeni inşaatlar, gerektiğinde yeniden kullanımı veya sökülmesi kolay tasarımlarla geleceği öngörmelidir. Binalarımızda ayrıca yerel ve geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılıyor; daha fazla kereste ve daha az beton çünkü kereste dünyadaki en sürdürülebilir yapı malzemelerinden biridir; klima ve ısıtıcı kullanmadan, binanın bir organizma gibi nefes almasını sağlayan, yazın serin, kışın sıcak tutan cepheler.

Münih’teki yenilenen HBV Kulesi, HENN’in onu enerji verimli bir binaya dönüştürmesinin ardından LEED Platin statüsüne layık görüldü.Kredi…HGEsch

 

Son iki projenizden çevreyi nasıl değerlendirdiğinizi anlatabilir misiniz?

1981 yılında inşa edilen Münih’teki HVB Kulesi’nin yakın zamanda bakımını yaptık . Amaç, onu enerji verimli bir binaya dönüştürürken dış cephesini korumaktı. Çift katmanlı bir yüzey oluşturmak için orijinal cephe panellerini çıkardık, temizledik, deldik ve yeniden taktık.

 

 

Diğer bir örnek ise Brunner mobilya firmasının Rheinau’daki Brunner İnovasyon Fabrikasıdır . Ürünlerinin yapı detaylarından ve doğal malzemelerinden ilham alarak, sürdürülebilir ahşaptan yapılmış, kolayca sökülüp yeniden kullanılabilecek, hafif, minimal bir yapı tasarladık.

Lütfen yaklaşan projelerinizden bazılarının nasıl sürdürülebilir olduğundan bahsedin.

Münih’te 1985’te açılan bir kültür merkezi olan Gasteig’in iddialı bir modernizasyonunu üstleniyoruz. Teklifimiz, orijinal yapının mümkün olduğu kadar çoğunu yeniden kullanıyor; günümüzün tek kullanımlık kültürü bağlamında radikal bir fikir.

Tuğlaları kaldırıp CO2 depolama biçimi olarak yeniden kullanıyoruz; enerji için güneş panellerinin ve pasif ısıtma ve soğutma stratejileri için yakındaki nehrin kullanılması; ve çatının, ürünleri Gasteig’in restoranında kullanılacak bir kentsel çiftlik olarak kullanılması.

HENN aynı zamanda Aachen’deki (Almanya) Üniversite Hastanesinin genişletilmesi üzerinde de çalışıyor . Uzatmamızın neredeyse tamamı yeraltında gerçekleştiği için orijinal binaya ve manzaraya görsel olarak dokunmadan bırakıyoruz.REKLAMCILIK

Yoğun bakım ünitesi, ameliyathaneler ve ortak alanlar, bol güneş ışığı, doğal havalandırma ve hastane içindeki yeşil alanlara erişim sağlayan bir dizi ışık kuyusu ve gömme bahçeler etrafında düzenlenmiştir.

 

Binaları tasarlayıp hayata geçirmelerine yardımcı olduğunuzda, konu sürdürülebilirlik olduğunda karşılaştığınız zorlukları paylaşabilir misiniz?

 

Daha hızlı-daha iyi-daha güçlü zorunluluğu inşaat sektörü için hala geçerli; bu da hızlı, tanıdık ve ucuz çözümlere yönelmek anlamına gelebilir. Ancak sürdürülebilir bir şekilde inşa etmek, daha pahalı bir bina anlamına gelmez; özellikle de yalnızca inşaat maliyetlerini değil, yaşam boyu maliyetleri de göz önüne aldığımızda.

Başlangıçta daha pahalı görünen şeyler uzun vadede daha az maliyetli olacaktır: Tek kat yerine çift katmanlı bir cephe, ısıtma ve soğutma maliyetlerini azaltacaktır; yüksek kaliteli malzemelerin kullanılması onarım ve değiştirme ihtiyacını önleyecektir; sökülmek üzere tasarlanan yapısal sistemler tekrar tekrar kullanılabilir; LED ışıklar bile normal ışıklardan daha uzun süre dayanır.

Almanya’nın Aachen kentindeki Üniversite Hastanesinin genişletilmesi, HENN tarafından yeraltında gerçekleştirilecek, ancak yeşil alanlara kolay erişim sağlayacak şekilde geniş ve parlak bir şekilde aydınlatılacak şekilde tasarlandı.Kredi…Kına

 

Kaynak: www.nytimes.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir