Editör: Chris Walton 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Düğün pastası gerilemesi Damac, aksiliklerle ilgili bir yönetmeliğin reddedilmesinin ardından ilerliyor. (Kaynak: Zaha Hadid Architects)

 

 

 

 

 

 

Florida, Surfside’daki 2021 katlı bir kat mülkiyeti binasının yapısal mühendislik başarısızlığı olan 13 Surfside Çöküşü’nün alanı, bir geliştiricinin Zaha Hadid Architects (ZHA) tasarımıyla ilerlemeye yönelik planlarının işlevsiz bir şehir komisyonu toplantısının ardından devam etmesinin ardından bir anıt içermeyecek .

 

 

 

 

 

 

AN’nin geçen ay bildirdiği gibi, ZHA, aksilikleri farklı olan binanın iki potansiyel tasarımının görüntülerini yayınladı ve binanın iki çıkıntılı kulesi arasındaki boşluğu kapsayan bir çatı havuzu içeriyordu. Ticaret Bakanlığı’nın Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST), özellikle orijinal apartman dairesinin çatı havuzunda, binanın yapısal başarısızlığının “en büyük” nedeni olarak “tasarım gücünü” bulan ilk ön bulgularını yayınladığı için son ayrıntı şimdi acımasız görünüyor. NIST, havuz güvertesinde “tasarım gücünün, orijinal kodlara ve standartlara uymadığını, birçok alanda ciddi mukavemet eksikliği olduğunu” tespit etti. 2025 yılına kadar nihai bir rapor yayınlanmayacak olsa da, NIST’in ön bulguları aynı zamanda yanlış yerleştirilmiş döşeme takviyesinin, havuz güvertesindeki kapsamlı ağır ekicilerin, ilave dolgu ve kaldırımın ve döşeme takviyesinin korozyonunun binanın çöküşüne katkıda bulunan faktörler olabileceğini göstermektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atriyumun üzerinde çatı havuzu bulunan yukarıda belirtilen tasarım. (Kaynak: Zaha Hadid Architects)

 

 

 

 

 

Havuzdan bağımsız olarak, ebeveynleri çöküşte ölen Smuly Ainsworth’un 25 Temmuz’daki kasaba komisyonu toplantısında söylediği gibi, “Her ne olursa olsun, şeytanla müzakere etmemizin korkunç olduğunu düşünüyorum ve binayı satın almalarının son derece saygısızlık olduğunu düşünüyorum.” Ainsworth’un bahsettiği müzakere, belediye başkanı Shlomo Danzinger’in komisyon üyeleriyle savaştığı ve sitede anıt alanı bulunmaması nedeniyle halktan öfke duyduğu iki saatlik oturumu dikte etti. Toplantı, çöküşün ikinci yıldönümünden sadece birkaç hafta sonra geldi ve bu, Ron DeSantis’in bir görünümünü içeren halka açık bir toplantıda yansıtıldı . Florida Eyaleti, bir anıt için 1 milyon dolar fon sağlayacağını söyledi.

 

 

 

 

 

Emirlik geliştiricisi Damac, Mayıs 2022’de mahkeme tarafından zorunlu kılınan bir açık artırmanın ardından siteyi satın aldı. Bu, Danzinger’in belediye başkanlığı seçimlerini kazanmasından iki ay sonra geldi ve görevdeki Charles Burkett’i yakın bir yarışta yendi. 2022’nin sonlarına doğru Danzinger, Damac ile görüşmek için Birleşik Arap Emirlikleri’ne gittikten sonra bir skandala karıştı – birçoğunun tamamen yozlaşmış olmasa da geliştiricilere karşı çok arkadaşça davrandığı bir hareket.

 

 

 

 

 

ZHA’nın tasarımının bir versiyonu, aksiliklere daha geleneksel bir düğün pastası yaklaşımı benimserken, başka bir tasarım daha düz önlüydü ve imar farklılıkları gerektiriyordu. Konuyla ilgili ilerlemek için, kasaba komisyonu, Damac’ın gerileme gereksinimlerinin sitenin güney tarafında kaymasına izin verecek ve bir anıt için sitenin kuzey tarafında 10 metreye kadar tasarruf sağlayacak bir yönetmelik düşündü (sitenin yanındaki 40 feet de anıta ev sahipliği yapacaktı). Tartışması belediye kanunu minutiae’nin derinliklerinde olan yönetmelik, ikincil cephe hakkındaki argümanları geçebilseydi, üst seviyelerde daha fazla zemin alanı sağlayacaktı. Resmi olarak, kasaba yöneticisinin Damac ile oturmasına ve daha az aksilik ağırlıklı bir tasarım karşılığında anıt için sitenin ekstra görüntülerini müzakere etmeye çalışmasına izin verecekti. Bu, ana zemin alanının eklenmesini “karlarını artırmak” için bir hamle olarak tanımlayan kasaba komiseri Nelly Velasquez’den eleştiri aldı. Velasquez ayrıca, Danzinger’in sunumu geliştiricinin değil, kendisinin hazırladığı göz önüne alındığında, yönetmeliği göz önünde bulundurma sürecinin tamamının garip olduğunu belirtti.

 

 

 

 

 

Tüm tartışmanın merkezinde yer alan diğer tuhaflık, bunun göz önünde bulundurulan bir farklılık değil, bir yönetmelik olmasıydı. Bu, gerileme gereksinimlerindeki değişikliklerin, sadece Damac projesine değil, Surfside’daki gelecekteki projelere de uygulanacağı anlamına geliyordu, ancak teklif açıkça Damac’a atıfta bulunuyordu. Danzinger, Damac’ın “kasabaya hiçbir şey borçlu olmadığını” söylerken, toplantının kamuya açık yorum bölümünde ayağa kalkan sakinlerin çoğu aynı fikirde değildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZHA’nın tasarımının bu versiyonu, yönetmeliğin geçmesini veya varyansların inşa edilmesini gerektirecekti. (Kaynak: Zaha Hadid Architects)

 

 

 

 

 

Kız kardeşi çöküşte ölen Martin Langesfeld, Danzinger’in kendisine, bitişik bir alanda değil, çöküş yerinde bir anıt yapılması taleplerine yanıt olarak “kendi siyasi kazancı” için “şeytanla yatmaya” çalıştığını söylediğini söyledi. Langesfeld’in annesi Andrea Langesfeld, “Burada 98 kişi öldü ve saygılı bir şey istiyoruz” dedi. Çoğunluğu çöküşte aile üyelerini kaybeden birçok konuşmacı, Danzinger’in önerisiyle kafası karıştı. Diğerleri, kasaba komisyonunun kurbanların ailelerinin yansıtması için bir alan sağlamama konusundaki cevabının orijinal günahı olduğunu belirterek, sitenin başlangıçta eveloped olduğu gerçeğine karşı konuştu.

 

 

 

 

 

Toplantı, yerinde daha önemli bir anıt taleplerine sempati duyan Burkett’ten, komisyonun parlamento prosedürüne karşı teknik bir ihlalden sonra oturması istendiğinde tırmandı. Burkett, Danzinger’in anıtla ilgili karşıt görüşler nedeniyle konuşmasına izin verilmesine itirazını dile getirerek reddetti ve polis memurları tarafından kürsüden uzaklaştırılması gerekti. Toplantıdan hemen sonra ve toplantı sırasında birçok kez, polis departmanına ait kabarık beyaz bir hizmet köpeği olan Office Mike, kırmızı bir kravat takarak oturumu kaydeden kameranın önünde yürüdü.

 

 

 

 

 

Çöküşte dört aile üyesini kaybeden David Rodan, Danzinger’den gerileme azaltma planı için farklı bir lot kullanmasını ve kurbanların ailelerini öldükleri yerle ilgili imar tartışmalarından kurtarmasını istedi. Ainsworth de dahil olmak üzere diğerleri, sürecin bu noktasında, yönetmeliği desteklediklerini, böylece bir anıt için sitenin en azından bir şeridini kurtarabileceklerini söyledi – Danzinger’in desteklediği bir görüş. Yakın arkadaşı çöküşte ölen Deborah Cimadevilla, Danzinger’e “Topluluğunuzun desteğine sahip değilsiniz” dedi.

 

 

 

 

 

Kasaba komisyonu üyeleri, iki komisyon üyesinin alternatif planlar sunmasıyla yönetmeliği tartışmaya devam etti. Danzinger, alternatif planlarını, kendilerini yasal dille bir köşeye sıkıştırmamak için kasıtlı olarak belirsiz olmaya teşvik etti, bu da geri itmeye neden oldu, komisyon üyeleri, belirsiz düzenlemeleri Surfside sakinlerinin çıkarlarını göz önünde bulundurarak yorumlamak için Damac’a güvenemeyeceklerini söyledi.

 

 

 

 

 

Yönetmelik, Danzinger ve siyasi müttefiki ve geliştiricisi Jeffrey Rose’un da lehte oy kullanmasıyla 3-2’lik bir oylamadan sonra başarısız oldu. The Real Deal’ın bildirdiği gibi, Damac düğün pastası tasarımıyla ilerlemeyi seçti, yani gerileme yönetmeliğinin reddedilmesinin ardından anıt için yer yok. Yönetmelik, 8 Ağustos’taki bir sonraki komisyon toplantısında geri gelebilir, ancak yine de Damac’ın fikrini değiştireceğinin garantisi olmayacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.archpaper.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir