Singapur’un Yeni Bilim Merkezi Çığır Açtı

Singapur’un Yeni Bilim Merkezi, tüm Singapurluların bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) eğitimine ve deneyimlerine erişmeleri için bir destinasyon olarak benzersiz tesisler ve programlar sağlayacaktır. Singapur’daki Bilim Merkezi Kurulu, Çin Bahçesi MRT istasyonunun bitişiğinde bulunan Singapur’un Yeni Bilim Merkezi için temel atma töreni düzenleyerek kısa süre önce önemli bir kilometre taşını işaret etti. Bu yenilikçi tesis, ülke çapında STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) eğitimini ilerletmeyi amaçlayan bir dizi farklı olanak ve çok çeşitli eğitim programları sunmaya hazırdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaha Hadid Architects ve Architects 55 Pie Ltd ile işbirliği içinde tasarlanan Singapur’un 000.61 metrekarelik Yeni Bilim Merkezi, Jurong Göller Bölgesi’nde ikonik bir cazibe merkezi olmaya hazırlanıyor. Mevcut Bilim Merkezi’nden yaklaşık %25 daha büyük olması ve sürükleyici bir öğrenme ortamı sunması bekleniyor. Büyük açılışın 2027’nin sonunda yapılması planlanıyor, 50. yıldönümüne uygun ve Singapur’da bilimsel keşifler için heyecan verici bir gelecek vaat ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Singapur’un Yeni Bilim Merkezi’nin temel atma töreni, aynı zamanda Bilim Merkezi Kurulu’nun Patronu olarak da görev yapan Kıdemli Bakan ve Ulusal Güvenlik Koordinasyon Bakanı Bay To Chee Hean da dahil olmak üzere seçkin kişilerin katılımıyla onurlandırıldı. Ona Eğitim Bakanı Bay Chan Chun Sing, Bilim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Bayan Tan Yen Yen ve Bilim Merkezi Kurulu Başkanı Doçent Lim Tit Meng katıldı ve hepsi etkinliğin yönetilmesinde çok önemli bir rol oynadı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Doçent Lim Tit Meng, bu önemli dönüm noktasını yansıtarak şunları söyledi: “46 yıllık zengin bir tarihe sahip olan Singapur’un Yeni Bilim Merkezi, nesillere ilham veren ve Singapur’un en iyi STEM yeteneklerini besleyen bir dönüm noktası olmuştur. Stratejik ortaklıklar ve yenilikçi programlar sayesinde, yeni Bilim Merkezi’ni her kökenden gelen ziyaretçilerin sadece ziyaret etmek istedikleri değil, aynı zamanda bilim ve teknoloji dünyası hakkında daha derin bir merakla ayrıldıkları bir destinasyon haline getirmeyi amaçlıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yaklaşan Bilim Merkezi, her yaştan ziyaretçinin ilgisini çekmek için en son teknolojiyi içeren gelişmiş bir öğrenme deneyimi sunmaya hazırlanıyor. Mevcut boyutunun iki katından fazla olan genişletilmiş KidsSTOP, küçük çocuklar için keşfetmeyi teşvik eden etkileşimli sergiler içeren canlı bir alan sunacak. Ayrıca, Bilim Merkezi, ebeveynlerin çocuklarının öğrenme yolculuklarına aktif katılımını teşvik eden prototip sergiler ve programlar için ortaklarla işbirliği yapmaya kendini adamıştır. Daha yaşlı izleyiciler için Bilim Merkezi, sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği gibi kritik gerçek dünya konularında anlamlı tartışmaları teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, hem gençlere hem de yetişkinlere hitap eden çeşitli atölye çalışmaları ve sergiler aracılığıyla üretken Yapay Zeka gibi gelişmekte olan teknolojileri araştırıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kendini yeniliğe adamış Bilim Merkezi, yeni ve heyecan verici deneyimler sunmayı hedefleyerek her zaman gelişiyor. Eylül ayındaki Comic Art ve Sci-Fi Expo gibi etkinliklerde görüldüğü gibi bilimin ötesine geçiyor. Ziyaretçiler, halka açık olacak olan Açık Hava Amfitiyatrosu’ndaki muhteşem yangın kasırgası gösterisi de dahil olmak üzere bir dizi benzersiz bilimsel deneyim bekleyebilirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2024’te ziyaretçiler, Singapur’un Yeni Bilim Merkezi’nin etkileşimli bir VR deneyimine kendilerini kaptıracak ve mevcut Bilim Merkezi’nde fiziksel bir 3D modeli keşfedecekler. Ayrıca, Singapur’un Yeni Bilim Merkezi’nin potansiyel tekliflerini sergileyen sergiler okullarda sergilendi ve yakında okul tatillerinde belirli halk kütüphanelerinde satışa sunulacak. Yeni Bilim Merkezi, herkesin eğlenmesi için çeşitli bahçeler ve alanlar sunan, manzaraya sorunsuz bir şekilde entegre olan topluluğun kalbi olmayı amaçlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Halk, iyi planlanmış doğa parkurlarında bilim sergilerini keşfedecek ve bilimsel bir mercekle ikincil ormana girecek. Ulusal Parklar Kurulu (NParks), ulusal su ajansı PUB ve doğa grupları ile heyecan verici işbirlikleri, öğrenme yolları ve programları geliştirmek için çalışıyor. Ziyaretçiler, binanın geniş pencerelerinden, çatı bahçelerinden ve Çin Bahçesi MRT istasyonunu Jurong Gölü gezinti yoluna bağlayan 30 metrelik geniş açık hava meydanında gezinirken Jurong Gölü’nün ve yemyeşil bahçelerin nefes kesen manzarasının tadını çıkaracaklar. Ek olarak, çatı bahçesi çok yönlü bir etkinlik alanı olarak hizmet verecek, halka açık rezervasyona açık olacak ve geceleri ziyaretçiler Gözlemevi’nde yıldızları izlemenin keyfini çıkarabilecekler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje BilgisiMimar: Zaha Hadid Architects (ZHA), Architects 61

 

 

 

 

 

Alan: 52.460 m2

 

 

 

 

 

Tasarım: Patrik Schumacher

 

 

 

 

 


Yapı
 Mühendisliği: WEB Yapılar

 

 

 

 

 

Aydınlatma Tasarımı: Nipek Pte Ltd

 

 

 

 

 

Cephe Mühendisliği: Koltay Cepheleri

 

 

 

 

 

Şehir: Jurong Göller Bölgesi

 

 

 

 

 

Ülke: Singapur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:www.arch2o.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir