Mimarlar, İngiltere’de hapishanelerin yeniden inşa edilmesi için çağırılıyorlar. Geçen hafta gazetelerde hükümet tarafından yayınlanan, 30 kadar cezaevinin, 250 milyon sterlin değerindeki tasarımlarla değişeceğine dair haberin ardından, çeşitli platformlarla tartışmalar başladı.

Hükümet tarafından, teklif edilen “Titan” cezaevlerinin reddedilmesinin ardından, çeşitli mesleklerin icra edilebileceği, rehabilitasyon imkânı sunan, insan ölçeğindeki cezaevi tasarımlarının yapılmasına karar verildi.

Shadow cezaevi müdürü Edward Garnier, çok büyük Viktoryan tipi cezaevlerinin başka amaçlarla kullanılmak üzere satılması ve gelen parayla da daha modern cezaevi binalarının yapılmasının mümkün olabileceğini belirtiyor.

tories.jpg

Garnier, cezaevlerinin yeniden inşasında profesyonel mimarîye önem verilmesi gerektiğini de belirtiyor. “Günümüzdeki cezaevlerinin eski tip zindanlar gibi bir mimarîye sahip olması gerektiğini düşünmüyorum. Artık teknolojinin gelişmesi ile birlikte, yenilenmiş tasarımlar yapmak mümkün.

Garnier, aynı zamanda, cezaevlerinin kişilere yeni bir takım bilgilerin verildiği bir mekân olarak da düşünülebileceğini belirtiyor ve iş eğitimlerinin verilebileceği, çeşitli mesleklerin uygulamalarının yapılabileceği alanların, bir cezaevinde bulunması gerektiğini ekliyor.

Will Alsop’un örnek bir cezaevi tasarlamasının ardından, mimarlar farklı tasarım örnekleri yaratmaları için işe çağırıldılar.

Alsop: “Rehabilitasyon konusu üzerinde eğilmediğimiz sürece, günümüzde cezaevlerinin bir işe yarayabileceğini düşünmüyorum. Ancak, bu yalnızca bir küçük ışık, biz öyle cezaevleri tasarlamalıyız ki, tüm güneş ışığını içeri taşıyabilmeliyiz. Bunun olanakları düşünülmeli.”

Kaynak: BD online
Çeviri: mimdap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir