Heatherwick Stüdyosu ve Barkod, Hollanda’nın İlk Sıfır Ağ Yüksek Kamu Kompleksi “Oopen”ı Geliştirecek

 

 

 

 

 

 

 

 

Hollanda’nın Jaarbeursplein merkez meydanı Utrecht’i yeniden canlandırmak için Heatherwick Studio ve Barcode Architects firmaları yeni “Oopen” merkezini tasarlamakla görevlendirildi. Mimarlar, projenin şehrin kültürel çeşitliliğine verdiği önem nedeniyle, yenilenen avlunun daha hoş ve neşeli görüneceğini iddia ediyor.

 

 

 

 

 

 

Oopen, zıt renklerde bir silindir kümesine sahip olacak ve bu da onu bölgenin geri kalanından farklı kılacak. Bu tutkuyu gerçekleştirmek için grup, sürdürülebilir bir gayrimenkul geliştirme firması olan Edge’e katıldı. Bina 2028’de tamamlanacak ve inşaat 2025’te başlayacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oopen Konsepti

 

 

 

 

 

 

 

Oopen’in silindirik formu, herhangi bir yönden girmeyi kolaylaştırır ve bağlantılı düzeni, keşif ve tesadüfi toplantıları teşvik etmeyi amaçlayan bir dizi kolaylık sağlar. Bunlar, Utrecht’in panoramik manzarasına sahip pop-up kafeler ve çatı katındaki yemek mekanlarından spor ve kültürel etkinlik alanlarına ve yeni kurulan işyerlerine kadar her şey olabilir.

 

 

 

 

 

 

 

Heatherwick Studio’nun kurucusu ve tasarım direktörü Thomas Heatherwick, “Jaarbeursplein’deki bu yapı, modern Utrecht şehri ile olağanüstü bir ortaklığın ürünü. Yönetim, daha kapsayıcı ve çevre dostu kentsel çevrelere yönelik kritik ihtiyacı sembolize edecek bir mekan tasarlamakla görevlendirdi. Bir ofis binası için bu tasarım, plazaya enerji vermek ve tarihi kent için sürpriz, yeni bir kamusal alan yaratmak için heyecan verici bir fırsat ortaya çıkardı.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şehrin yenilikçi ve girişimci ruhundan ve hükümetin sürdürülebilir kentsel yaşama verdiği önemden alınan ilham, plan boyunca dokunmuştur. Kapsamlı bir halk salonu, toplumsal etkinlikler ve sergiler düzenlerken, kapalı bir kentsel spor alanı ve halka açık meydana yayılan bir paten pisti, fiziksel aktiviteyi teşvik eder.

 

 

 

 

 

 

 

Özelleştirilebilir kiosklar, bölgesel mutfak spesiyalitelerinden geçici yardım dükkanlarına kadar çeşitli hizmetler sağlayacaktır. Gün boyunca bir gece kulübü, müstakbel DJ’ler ve dansçılar için bir eğitim alanı görevi görür. Bütün bir katı kaplayan bisiklet depolama ve hareketlilik merkezi, Hollanda’nın en işlek tren istasyonuna gidip gelenler için bir bağlantı noktası görevi görecek.

 

 

 

 

 

 

 

Barcode Architects’ten Caro van de Venne ekledi, “Oopen’da insanlar merkezde. Hayat dolu ve her yaştan, geçmişten ve yaşam kesiminden insanları birleştirerek Utrecht’in gerçek çeşitliliğini temsil etmeye çalışıyor. Tasarım, birbirine bağlı bileşenlerden ve programlardan oluşan bir ağ, nihai çıktısı hiçbir zaman beklenilen gibi olmayan, ancak her zaman parçalarının toplamından daha büyük olan bir dizi birbirine bağlı dişli olarak tasarlandı.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Buna ek olarak, tasarım, bazıları sadece şehrin hayvanları için ayrılacak olan, özenle bakımlı birkaç terasa sahiptir. Ahşap ve çelik çerçeve uyarlanabilir, bu nedenle iç mekanın yeniden tasarlanması için her zaman yer olacaktır. Oopen, Hollanda’da Net Sıfır Karbon akreditasyonu alan türünün ilk örneği olacak ve birçok kullanımından sıfır emisyon üretecek şekilde tasarlanacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

Edge’in kurucusu ve CEO’su Coen van Oostrom, geliştirme hakkında şunları söyledi: “Hollanda’da yeni bir kültürel destinasyon sunmak için bu karma kullanımlı özel projede yer almaktan heyecan duyuyoruz. Ortaklarımız Heatherwick Studio ve BARCODE Architects ile birlikte dinamik ve heyecan verici bir ortam yaratarak Utrecht’i yenilikçi tasarımın merkezi olarak kuracağız. Ortak çabalarımız, çalışanların çalışması için olumlu alanlar sağlayan bir yapı ortaya çıkaracaktır. Yapı, bölgenin genişlemesine yardımcı olacak ve Utrecht’in “sağlıklı kentsel yaşamı” teşvik etme hedefiyle tutarlı olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir