RIBA Kraliyet Altın Madalyası sahibi Yasmeen Lari bu özel söyleşide, mimarların varlıklı müşterilerden komisyon beklemeyi bırakması ve gezegen için tasarıma öncelik vermesi gerektiğini söylüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pakistan’daki evinden Dezeen’e konuşan Lari, bugün açıklanan Royal Institute of British Architects (RIBA) Kraliyet Altın Madalyası’nın diğer mimarları becerilerini iklim değişikliği gibi krizleri hafifletmek için kullanmaya teşvik etmesini umduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lari, Dezeen’e “Gezegenin geleceği bizim elimizde,” dedi. “Mimarların oynayacağı çok önemli bir rol var ve artık sadece müşterilerimizi veya kendimizi memnun etmek için tasarım yapamayız.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Yasmeen Lari, 2023 için RIBA Kraliyet Altın Madalyasını kazandı

 

 

 

 

 

 

 

 

“Gezegen hepimizden çok daha büyük ve çok daha önemli. Tasarım yaparken, gerçekten de bir şekilde Dünya’yı hissediyor olmamız gerekiyor, ona zarar vermeye devam edemeyiz.”

 

 

 

 

 

 

 

Lari, bu yıl ilk kez Kral III. Charles tarafından verilen prestijli ödülü kazanan altıncı kadın ve ikinci tek kadın oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Seçim komitesi Lari’yi “mimariye eksiksiz ve hayati bir sosyal, kültürel, ekonomik ve estetik model olarak odaklandığı” için övdü.

 

 

 

 

 

 

 

“Bir mimarın rolü daha çok bir aktivist olmalı”

 

 

 

 

 

 

Lari en çok, düşük maliyetli, düşük karbonlu, sıfır atık malzemeler ve bina teknolojileri yoluyla dezavantajlı toplulukların yaşamlarını iyileştirmeye odaklanan “çıplak ayaklı sosyal mimari” dediği şeyle tanınır.

 

 

 

 

 

 

 

Ödülün, insanların peşinden koştuğu için “biraz deli” olduğunu düşündüğü bu insancıl mimarlık markasına yönelik tutumdaki olumlu bir değişikliği yansıttığına inanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

“Yaptığım, çok farklı ve çok ciddiye alınmayan şeyin, bir mimarın bir şeyler yapması için meşru bir yol olarak kabul edileceğini asla hayal bile edemezdim” diye açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Lari, insani yardım çalışmalarında uzmanlaşmak için 2000 yılında emekli olmadan önce, kariyerinin çoğunu kendi stüdyosunun bir parçası olarak büyük kurumsal müşteriler için büyük binalar tasarlayarak geçirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu kararın kısmen, tümü “aynı şeyi hedefleyen – sadece herkesi etkilemek için” büyük projeler tasarlamaktan bir değişiklik istemeye bağlı olduğunu açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yasmeen Lari, 2023 RIBA Kraliyet Altın Madalyasını kazandı

 

Lari, “Artık bir mimarın rolünün daha çok bir aktivist olması gerektiğini düşünüyorum,” diye düşündü.

 

 

 

 

 

 

“Eğer dünyayı değiştirmek istiyorsan, onunla savaşmalısın. Aksi takdirde, sadece diğer insanların istekleri seni yönlendirir,” diye devam etti. “Bir şeye inanıyorsan, o zaman açık sözlü olmalısın.”

 

 

 

 

 

 

“Bence [ödülümün tanınması] aynı şekilde düşünen birçok insan için yeni yollar açabilir” dedi.

 

 

 

 

 

 

Özellikle Lari, umudunun gençlerde olduğunu söyledi. “Mesajının onlarda diğerlerinden daha fazla yankı uyandırdığına” ve bunun gelecekte insani yardım alanına giren bir genç mimar akışı görebileceğine inanıyor.

 

 

 

 

 

 

“Bunun, bazı genç profesyonelleri bunu daha ciddiye almaya veya daha kalıcı bir şekilde yapmaya teşvik edebileceğini umuyorum.”

“Maalesef çok tembeliz”

 

 

 

 

 

 

Bununla birlikte, düşük karbonlu ve insani yardım mimarisinin daha fazla benimsenmesini teşvik etmenin zor olacağını da kabul ediyor.

 

 

 

 

 

 

“Herkes, tamamen kar elde etmekle ilgili olan ve tamamen para tarafından yönlendirilen kapitalist sistemden etkilendiği için, [çıplak ayaklı sosyal mimarinin] ana akım haline gelip gelemeyeceğinden emin değilim” diye açıkladı. “Eğitim, bir müşteri için çalışmaya ve komisyon beklemeye yöneliktir.”

 

 

 

 

 

 

“Bir komisyon beklediğinizde, yalnızca varlıklı insanlardan gelecek ve bu, onların söylediklerini takip etmeniz gerektiği anlamına geliyor.”

 

 

 

 

 

 

Sektörün, beton ve çelik gibi kolayca bulunabilen ve geleneksel malzemeleri kullanmaya dayanan “tembel” bir tavırla da boğuştuğunu söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lari, dezavantajlı topluluklar için düşük maliyetli ve düşük karbonlu binalar yaratma konusunda uzmanlaşmıştır.

 

 

 

 

 

 

Lari, “Beton ve çelik olmadan yapamayacağınızı düşünmek bir yanılgıdır” dedi.

 

 

 

 

 

 

“Nasıl inşa etmek istediğimizi yeniden düşünmeliyiz,” diye devam etti. “Herkesin toprak veya bambu kullanmak istemeyeceğini tahmin edebiliyorum, ancak kireç birçok kişi tarafından kullanılabilir.”

 

 

 

 

 

 

Lari’nin çalışmalarının çoğunda bulunan bir malzeme olan kireç, Romalılar tarafından betonda bir bileşen olarak yaygın olarak kullanılıyordu ve sürekli olarak atmosferden karbonu emme yeteneğine sahipti.

 

 

 

 

 

 

“Mimarlar [alternatif malzemelere] bakmıyor çünkü bu ticari şirketlerin hiçbiri size tüm bu broşürleri vermiyor [onları üretmiyor]” dedi.

 

 

 

 

 

 

“Maalesef çok tembeliz,” diye devam etti. “Sadece bir şeye bakmak ve onu bizim için hazırlamak istiyoruz. Şimdi gerçekten umursayanlar için kendimizi organize etmeliyiz.”

 

 

 

 

 

 

Kadınlar için “eşit şartlar” hala gerekli

 

 

 

 

 

 

İnsani mimari alanındaki çalışmalarının yanı sıra Lari, Pakistan’ın ilk kadın mimarı olarak da tanınmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Bugün kazandığı RIBA Kraliyet Altın Madalyası’nın, endüstrinin toplumsal cinsiyet dengesindeki gelişmelerin ve mimaride kadının değerinin kabul edilmesinin bir yansıması olduğuna inanıyor.

 

 

 

 

 

 

“Bence RIBA’nın ve bu kararın alınmasında etkili olan herkesin aldığı çok cesur bir karar” dedi.

 

 

 

 

 

 

“Kadınların oynayacakları bir rol olduğunun, onların da sunabilecekleri değerli bir şeyler olduğunun farkına varıldığını düşünüyorum” diye ekledi. “Kadınlar, erkeklerin yapabileceğinden farklı bir katkıda bulunabilir.”

 

 

 

 

 

 

Anavatanı Pakistan’da bunun özellikle belirgin olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

 

“Pakistan’da şu anda son derece iyi durumda olan birçok kadın mimar var” diye açıkladı. “Bu yüzden, belki de profesyonel düzeyde cinsiyet önyargısının o kadar belirgin olmadığını düşünüyorum.”

 

 

 

 

 

 

Ancak bu ilerleme, “eşit bir oyun alanı yaratma” söz konusu olduğunda sektörün ayağını pedaldan çekebileceği anlamına gelmiyor.

 

 

 

 

 

 

“Bence hala önyargı var çünkü [kadınlar] erkekler kadar iyi yapamıyor gibi görünüyor. Büyük komisyonlar söz konusu olduğunda, gerçekten kaybettikleri yer burasıdır” diye açıkladı.

 

 

 

 

 

 

Lari, ödüllerde daha fazla kadının tanınmasının bu eşitsizliğin üstesinden gelmenin yollarından biri olduğuna inanıyor.

 

 

 

 

 

 

Lari, “Ne kadar çok görünür kadın varsa, etrafta ne kadar çok şey varsa, o kadar çok şey biliniyorsa, genç profesyonellere yardımcı olacağını düşünüyorum ve gerçekten istediğim de bu,” diye tamamladı Lari.

 

 

 

 

 

 

“Genç nesillerin bizim yapabildiğimizden daha iyisini yapmasını istiyorum. İşlerin daha iyi olmasının tek yolu bu.”

 

 

 

 

 

 

1848’den beri her yıl verilen ve bizzat hükümdar tarafından onaylanan RIBA Kraliyet Altın madalyası, Birleşik Krallık mimarisindeki en yüksek ödüldür. 2022 ödülü sahibi, bu yılın başlarında vefat eden Balkrishna Doshi idi.

 

 

 

 

 

 

Önceki kazananlar arasında David Adjaye, Frank Lloyd Wright ve ödülün ilk tek kadın kazananı olan Zaha Hadid yer alıyor. Ödülü kazanan diğer kadın mimarlar arasında Ray Eames, Patricia Hopkins, Sheila O’Donnell ve Grafton Architects’in kurucuları Shelley McNamara ve Yvonne Farrell yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir