“Koruma uzmanı Emre Madran anmaları öncesinde bu kararı almaktan mutluluk duyuyoruz”

 

 

 

 

 

 

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, toplumsal hafızamız olan kültürel varlıklarımızı korumak için hukuksal mücadeleyi sürdürüyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü Ankara 2 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun “Ankara Altındağ İlçesi Plevne Mahallesi 5569 ada 2 parsel ve 5570 ada 1 parsellerde bulunan Dr. Sami Ulus Kadın Hastalıkları Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 2863 sayılı kanun ve ilgili mevzuat kapsamında tescil edilmesine gerek olmadığına” ilişkin 16.06.2017 tarih ve 2658 sayılı kararını hukuka aykırılığı gerekçesiyle yargıya taşımıştı.

 

 

Ankara 8. İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na karşı açtığı davada, dava konusu işlemin hukuka aykırı olduğunu ve uygulanması halinde anılan yapıya ilişkin yapılacak işlemlerle (yıkım vb.) telafisi güç veya imkansız zararlar doğacağı belirterek, dava konusu işlemin yürütmesini durdurdu.

 

 

Yargı kararını değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ‘’Doğal ve kültürel varlıkların korunması için büyük katkılar sunmuş mimar Emre Madran hocamızı andığımız Edep Yahu Buluşmaları’nın hemen öncesinde bu yargı kararını almaktan büyük mutluluk duyuyoruz’’ dedi.

 

 

Hastane özgün işlevi korunarak restore edilmelidir

 

 

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

 

‘’Ankara’da Bilkent Şehir Hastanesinin açılmasıyla kent merkezindeki tarihi hastaneler kapatılarak , alanları ve mekanları ranta konu edilerek, yıkım tehdidi ile karşı karşıya kaldı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, bu hastanelerin korunması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurduk. Bunlardan birisi de modern mimarlık eseri ve toplumsal hafızamızda büyük yeri olan Dr. Sami Ulus Kadın Hastalıkları Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesiydi. Hastanenin tescil edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü Ankara 2 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvurmuştuk.

 

 

 

 

Kaynak : Mimarlar Odası Ankara Şubesi

 

One Comment

  1. ya yargının dur diyemedikleri ? gitti şehrimizdeki hastaneler geldi şehir dışındaki dev şehir hastaneleri, tezata bakın siz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir