Tasarım: NG Architecture

Vilnius’taki özel anaokulu, “Uogu slenis” olarak bilinen 44 hektarlık daha büyük gelişime benzersiz bir ektir. Anaokulunun huş ağacı ve çam ağaçlarıyla vurgulanan bir Baltık ormanının yanına yerleştirilmesi, çocuklar için olağanüstü bir öğrenme ortamı yaratır. Binanın ve çevrenin tasarımı, çocukların merakını, yaratıcılığını ve doğa sevgisini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anaokulunun Tasarım Konsepti

 

 

 

 

 

Anaokulunun dinamik hacmi, diğer eğitim ve kamu binaları ile birlikte, gelişimin merkezinde yer almaktadır. Dış cephenin koyu renkli kaplaması, doğal çevre ile çarpıcı bir kontrast oluşturur. Yerden uzanan uzun ve dar pencereler, dış dünyanın engelsiz bir görünümünü sağlayarak çocukların doğayla benzersiz bir şekilde bağlantı kurmasını sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aksonometrik

 

 

 

 

 

 

Anaokuluna girildiğinde çocuklar ve yetişkinler bir iç avlu tarafından karşılanır. Avlunun tasarımı, çocukların oynaması ve öğrenmesi için güvenli ve teşvik edici bir alan sağlamaya odaklanmıştır. Yerel kaynaklı malzemelerden yapılmış ahşap zemin, çocukların yürümesi ve oynaması için yumuşak ve rahattır. Avlunun şemsiyeleri, çocukların oynaması ve öğrenmesi için rahat ve gölgeli bir alan sağlarken aynı zamanda onları sert güneş ışığından korur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anaokulu, yedi derslik içeren toplam 557 m2 alana sahiptir. Sınıflardan ikisi, çok küçük çocuklar için özel olarak tasarlanmıştır ve onlara öğrenmeleri ve büyümeleri için güvenli ve besleyici bir ortam sağlar. İki girişli binanın tasarımı, iki sınıfın diğer alanlardan ayrılmasına izin vererek çocuklar için mahremiyet ve sessiz bir öğrenme ortamı sağlar. Bir yetişkinin bakış açısından, anaokulunun avlusu basit bir altıgen şeklindedir. Bununla birlikte, çocukların bakış açısından, büyüme ve neşe için güvenli ve harika bir alandır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Binanın ve çevresindeki çevrenin tasarımı, çocuklara benzersiz ve teşvik edici bir öğrenme deneyimi sağlamaya odaklanmıştır. Özel anaokulu, çocukların öğrenmeleri, büyümeleri ve çevrelerindeki dünyayı keşfetmeleri için sıcak bir ortam sunarak gelecekteki eğitim ve kişisel gelişimleri için güçlü bir temel oluşturur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgileri:

 

 

 

 

 

Mimarlar: NG architects

 

 

 

 

 

Proje Alanı: 557 m²

 

 

 

 

 

Yıl: 2023

 

 

 

 

 

Fotoğraflar: Norbert Tukaj

 

 

 

 

 

Üreticiler: Archicad, Rukki

 

 

 

 

 

Baş Mimar: Ignas Vengalis

 

 

 

 

 

Mimar / Konsept ve Tasarım: Filippo Erasti

 

 

 

 

 

Mimar / Teknik Çizim: Žilvinas Stasiulevičius

 

 

 

 

 

Proje Yöneticisi: Mano sala

 

 

 

 

 

Peyzaj Mimarı: Dovilė Ivanauskienė

 

 

 

 

 

İç mimar: justyna Molis

 

 

 

 

 

Şehir: Vilna’

 

 

 

 

 

Ülke: Litvanya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir