Think Place, Polonya’nın Varşova şehrindeki 21 hektarlık “Park Swiatla”nın masterplanını beğeniye sundu.

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’na kadar tamamlanması beklenen projede, 15 bin kişilik stadyumun yanısıra 55 katlı bir apartman, 50 katlı bir ofis binası, 40 katlı bir otel ve Polonyalı mimar Stefan Kurylowicz tarafından düzenlenecek olan süs havuzu bulunuyor.

Peyzajını Patel Taylor ile Fransız mimar Alain Provost’un yaptığı tasarım, Aralık ayında düzenlenen uluslararası yarışmada birinci seçilmişti.

Tasarımın yapılacağı alan, 19. yüzyıl şehir plancıları tarafından vatandaşların boş zamanlarını geçirmesi amacıyla ortak kullanım alanı olarak düşünülmüştü.

Think Place’in kurucusu Gary Colligan, projeyi şu sözlerle anlattı:

“Arup ve diğer yerel çevrecilerle birlikte çalışarak, alanın ortak kullanım özelliğiyle yeşil kalmasına dikkat ettik. Hatta alanın bu özelliğini daha da ileri götürerek, park alanını büyüttük ve yapacağımız binaları hava akımına izin verecek şekilde tasarladık. Burası aynı zaman üniversite öğrencilerinin de çokça bulunduğu bir yer. İnşaat bittikten sonra alanın hareketli bir merkez olacağını düşünüyoruz.”

Tasarım henüz Belediye Meclisi’nin onayından geçmedi, ancak bu yıl sonuna doğru inşaatların başlaması bekleniyor.

Kaynak: BD Online

2 Comments

  1. “..15 bin kişilik stadyumun..” nasıl dev oluyor bu, Konutlara hizmet eden bir semt sahası ölçeğindeki, minik stadyum?

  2. stadyum kadar etrafında konumlanan ofis, konut ve otel kuleleriyle başka bir komplks olmuş. spor etkinliği ile konaklama, konut ve iş dünyasının bileşimi. ayrı bir cazibe oluşturma fikri, anlaşılıyor ki spor alanları günün ayın ve yılın her zamanı etkin kullanımda istenirse tutulabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir