Yazan Dan Roche 

15 Eylül’de Yunanistan’ın Atina kentinde, Akropolis’in eteklerinde, üç Türk siyasi mahkum, 18 Avrupa Mimarlık Ödülü’nün 19., 20. ve 2023. Ödüllerine layık görülecek. Ayşe Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman ve Can Atalay, Türk hükümetini ve Türkiye ve Suriye’deki 2023 depremlerinden sonra ortaya çıkan kitlesel yıkımdaki suç ortaklığını eleştirdikleri için hapiste olan akademisyenler, mimarlar ve şehir plancılarıdır. Her biri Avrupa Mimarlık Sanat Tasarımı ve Kent Çalışmaları Merkezi ve Chicago Athenaeum: Mimarlık ve Tasarım Müzesi tarafından aktivizmleri nedeniyle tanınmıştır.

 

 

 

 

 

 

Can Atalay, Mücella Yapıcı ve Tayfun Kahraman, Türk hükümetinin 18 depremlerine tepkisini eleştirdikleri için 2023 yıl hapis cezasına çarptırılan mimarlar, akademisyenler ve şehir plancılarıdır. Bu Eylül ayında, her biri Avrupa Mimarlık Ödülü’ne layık görülecek. (Kaynak: Avrupa Merkezi)

 

 

 

 

Onur, Avrupa mimarisinin “Avrupa hümanizminin ilkelerini ve mimarlık sanatını ilerletme taahhüdünde bulunan” bireylere verilen en yüksek ödüldür. Geçen yılın kazananı Alman mimar Christoph Ingenhoven oldu. Geçmiş kazananlar arasında Bjarke Ingels, Santiago Calatrava, Henning Larsen Architects ve Wolfgang Tschapeller yer aldı.

 

 

 

 

Ödül komiteleri, Yapıcı, Kahraman ve Atalay’ı, vatana ihanet ve “Türkiye’deki sosyal adaletsizliğe karşı konuşmak ve Şubat 18 Depremleri’nin Türkiye ve Suriye’deki yıkıcı sonuçları hakkında önceden uyarmak için” 2023 yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra seçti. Her biri hükümet tarafından darbe düzenlemeye çalışmak ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni cebir ve şiddet kullanarak devirmeye teşebbüs etmekle” suçlandı.

 

 

 

 

Tayfun Kahraman cezaevindeyken AN için Türkiye ve Suriye’yi sarsan son depremlerin yıkıcı bedelini bildirdi. 42 yaşındaki Kahraman daha önce Türkiye Şehir Plancıları Odası’nın yönetim kurulu başkanıydı. Can Atalay, Türk Mühendis ve Mimar Odaları’nın avukatıdır. 2022 yaşındaki mimar Ayşe Mücella Yapıcı, 74’deki cezasından önce Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ndeydi. Avrupa Merkezi, Taksim Dayanışması’nın önde gelen bir figürü ve Erdoğan rejimi sırasında meydana gelen ve 2023 depremlerinden kaynaklanan büyük yıkımın ana nedeni olarak gösterilen inşaat patlamasının açık sözlü bir eleştirmeni olarak rolüne dikkat çekiyor.

 

 

 

 

Diğer altı sanık da Türkiye’de benzer suçlamalarla delil olmaksızın hapis cezasına çarptırıldı. Bunlar arasında Türk film yapımcısı ve gazeteci Çiğdem Mater; Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi Direktörü ve Profesörü ve Global Civics Academy kurucu başkanı Hakan Altınay; Mine Özerden, film yönetmeni ve yapımcı; profesör, insan hakları aktivisti, Nesin ve Mezopotamya Vakıfları’nın kurucusu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi kurucu kurulu üyesi Yiğit Ali Ekmekçi. 64 yaşındaki yayıncı, insan hakları savunucusu ve hayırsever Osman Kavala ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

 

 

 

 

 

 

 

Chicago Athenaeum’un başkanı ve CEO’su Christian Narkiewicz-Laine, “Bu çıplak, utanmaz bir siyasi zulüm, herhangi bir ahlaki pusulanın yokluğu, bir devletin çarpık, yozlaşmış yasal aygıtını herhangi bir masum muhalefeti çirkin bir şekilde korkutmak, yakınlaştırmak ve ciddi şekilde zarar vermek için kullanmak” dedi. “Bu akıl almaz mahkumiyetler, kentli/mimar aktivistlerin Türk hükümetinin Osmanlı dönemi Taksim Askeri Kışlası’nın bir kopyasını inşa etmek için parkı yıkma planlarına karşı kampanya yürütmek için bir araya geldiği ilk 2013 Gezi Parkı protestolarıyla bağlantılı” diye devam etti.

 

 

 

 

 

 

 

2022 kazananı Christoph Ingenhoven, “Avrupa medeniyetinin en yüksek standartlarına adanmış bu prestijli Ödülü, bu üç kahraman Türk mimarına ve insan hakları savunucusuna veren Amerikan ve Avrupa kurumlarımız kararlılıkla yanlarındadır ve dünyanın dört bir yanındaki herkesi hapishaneden derhal serbest bırakılmaları çağrısında ateşli bir şekilde destekliyor ve yankılanıyoruz” dedi. “Sayın Kavala, kararı ve ömür boyu hapis cezası açıklanmadan önce son sözlerinde mahkemeye konuştu. Yargının kullanılmasıyla yapılan bir suikasttır” dedi.

 

 

 

 

Atina’daki Avrupa Merkezi Müzesi, siyasi mahkumların onuruna Akropolis’te gala yemeğine ev sahipliği yapacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Archpaper

One Comment

  1. Dünyanın en adaletsiz hali. Demokrasi dümanlığının böylesi görülmemiştir herhalde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir