Atelier Masōmī, Liberya’da ham toprak tuğla başkanlık kütüphanesi tasarladı

Yazan: Tom Ravenscroft

Nijer merkezli Atelier Masōmī, Monrovia’da Liberya’nın eski başkanı Ellen Johnson Sirleaf’a adanan ve Güney Afrikalı mimar Sumayya Vally tarafından tasarlanan sergileri içerecek bir kütüphanenin açılışını yaptı.

Liberya palava kulübeleri tarafından bilgilendirilen Ellen Johnson Sirleaf Başkanlık Kadın ve Kalkınma Merkezi (EJS Merkezi), dramatik bir şekilde tek perdeli yapılardan oluşan bir kümeden oluşacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Afrika’da 2006-2018 yılları arasında Liberya’yı yöneten ilk seçilmiş kadın devlet başkanı olan eski başkan Sirleaf’in arşivine ev sahipliği yapacak ve bu da onu bir kadın lidere adanmış dünyanın ilk başkanlık kütüphanesi yapacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ellen Johnson Sirleaf Başkanlık Kadın ve Gelişim Merkezi Monrovia’da inşa edilecek

 

 

 

 

 

 

 

Atelier Masōmī’nin kurucusu Mariam Issoufou Kamara, “Tasarım, Liberya’nın tarihi, iklimi, kültürel ve mimari mirasına doğrudan bir yanıttır” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

“Proje, Madam Sirleaf gibi ilham verici liderlerin karşılaştığı zorluklar ve güç ve umut üzerine bir iç gözlemdir” diye devam etti.

 

 

 

 

 

 

 

“Kıtadaki ilk kadın devlet başkanı, toplulukları bir araya getirme ve karşılığında bu topluluklar, özellikle kadınlar tarafından desteklenme yeteneği, projenin kavramsal vizyonunun önemli bir bileşeniydi.”

 

 

 

 

 

 

 

“Amaç, alçakgönüllülük duygusunu yakalayan, bir halka hizmet eden, kültürel özgünlüğe dayanan ve madam Sirleaf’in çalışmalarını simgeleyen büyük vizyona sahip bir bina tasarlamaktı.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atelier Masomi tarafından tasarlanacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Atelier Masōmī tarafından Liberyalı mimar Karen Richards Barnes’ın yerel mimar olarak görev yaptığı kütüphane, Liberya’nın Monrovia’daki başkanlık konutunun yakınında denize bakan bir alana inşa edilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yerel palava kulübelerinden ilham alan uzun, tek eğimli çatılarla kaplı dokuz bloktan oluşacak. Şekil, doğal havalandırmaya yardımcı olmak için tasarlandı ve binalar “topluluk duygusunu somutlaştırmak” için gruplandırılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yapılar, ham toprak tuğlalar, pişmiş kil tuğlalar, kauçuk ahşap ve dokuma palmiye yaprakları gibi yerel malzemelerin bir kombinasyonundan inşa edilecek.

 

 

 

 

 

Bloklar arasında etkinlikler ve atölyeler için kullanılacak bir dizi avlu alanı olacak.

 

 

 

 

 

Öğretim ve sergi alanları içerecek

 

 

 

 

 

Bina, Counterspace’in kurucusu Vally tarafından tasarlanan bir dizi sergi alanının yanı sıra bir dijital arşiv, öğretim alanları ve okyanus manzaralı bir kafe içerecek.

 

 

 

 

 

Aynı zamanda, Sirleaf tarafından “en bol gizli gücü olan kadınları açığa çıkarmaya yardımcı olarak Afrika genelinde siyasi ve sosyal değişim için bir katalizör” olmak üzere kurulan EJS Merkezi’nin genel merkezini de içerecek.

 

 

 

 

 

Geçen yıl projenin ilk duyurusu yapıldığında EJS Merkezi “Proje kelimenin tam anlamıyla bir dönüm noktası olacak” demişti. “Daha önce hiçbir kadın başkan, bir başkanlık merkezi ve kütüphanesinin tasarımını ve inşasını kurup görevlendirmedi.”

 

 

 

 

 

Atelier Masōmī bir dizi kültürel yapı üzerinde çalışıyor. Yakın zamanda Senegal’deki megalit bilgisine sahip Bët-bi müzesinin görsellerini ortaya çıkardı ve Nijer’in başkentindeki ham toprak Niamey Kültür Merkezi’ni tasarlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir