İngiltere’nin ilk dikey lunaparkına Birmingham Kent Konseyi başkanından destek geldi. Parkın müteahidi Pettifer Estates, kentin doğu yakasının yeniden yapılandırılması için, Millenium noktasının yakınındaki alanda, eğlence faaliyetlerini barındıran, 200milyon sterlin tutarında bir “vertiplex” planladı. Kulenin tasarımı RTKL mimarlığa, inşaat mühendisliği ise Arup ve WSP’ye ait.

Kulenin zemin katı, alışverişe ve restoranlara ayrıldı. Aynı zamanda, kule içerisine kurulan platformda, lunaparktaki aktiviteleri izleme imkanı da sunuluyor. 95 metre yükseklikten kendini aşağı bırakmayı vadeden Bungee – Jumping’den, serbest düşüşe kadar, her çeşit ekstrem aktivitenin bulunduğu kulede, kulenin en yüksek noktasına kadar çıkmayı sağlayan bir de tırmanma duvarı bulunuyor.Bunların yanında, daha az adrenalin arayan ziyaretçiler için ise, Gyro Kulesi isminde, onları 190 metre yükseğe kadar çıkaran, döner bir asansör de mevcut.

Birmingham Kent Konseyi Başkanı şöyle konuşuyor: “Bu yüksek ve yenilikçi kule, Avrupa’nın en genç kenti olan Birmingham’a bir çeşit yaşamsal enerji katıyor. Bu gelişme, aynı zamanda, kentimizin heyecan verici ufkuna önemli bir katkı sağlayarak, “küresel kent” imajımızı da destekler nitelikte.

Eğer planlama izni verilirse, 2010 yılı için oluşturulan planın inşaatı en geç gelecek yazdan itibaren başlayacak. Binanın personeli, bu binaya geçici olarak “Tripod” ismini taktılar.

Kaynak: Building UK
Yazan: Daniel Stewart
Çeviri: mimdap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir