Bugün Tokyo’da yaşamak, pek çoğumuzun karşılayamayacağı kadar pahalı bir lüks. Şehrin uluslararası mimarîdeki yerini ve önemini düşündüğümüz vakit, bu gerçek bize bir paradoksmuş gibi gelebiliyor. Ancak Japonya’nın nüfus yoğunluğu, ekonomik yapısı ve yapı stoku düşünüldüğünde, fiyatların bu kadar yüksek olmasını daha iyi anlıyoruz. Avrupa metropolleriyle karşılaştırıldığında, Tokyo’nun pek çok şehre kıyasla daha yoğun nüfusa sahip olduğunu görüyoruz.

Bunun sonucu da şu oluyor: Tokyo’da 50-60 metrekarelik evlerin aylık kirası, 4 bin avro gibi fiyatlara ulaşabiliyor. Forbes dergisinin araştırmasına göre, dünyada bu kadar yüksek fiyatlı konutların olduğu diğer yer ise Hong Kong. Tabiî konutların kalitesi yükseldikçe, fiyatlar da yükseliyor. Dolayısıyla, Kazuyo Sejima’nın Seijo bölgesinde inşa ettiği evlerin fiyatını sormak bile, kaba karşılanabiliyor.

Sejima’nın projeye girişirken ortaya koyduğu ilk hedef, her bir dairenin kendi özel alanına ve mekânına sahip olmasının yanı sıra, insanların sosyalleşme ve bir arada durma ihtiyaçlarına cevap verebilmek olmuş.

Kazuyo Sejima, böylece Seijo’da gerçekçi, otantik ve ufak evler inşa edilebileceğini kanıtlamak istemiş. Aynı zamanda, evlerin oluşturduğu kompleksin hemen dışındaki alanı kapatan pembe renkli tuğlalarla, evlere yerleştirdiği büyük buzlu camlarla, doğallık hissini sonuna kadar veren yeşil bahçelerle, samimi bir rahatlığı da sağlamayı başarmış.

Kaynak: Domus
Çeviri: mimdap

6 Comments

  1. iyi günler biz tokyo evlerinde ev almak istiyoruz bize başvurun 5 odalı istiyoruz fiyatı ne kadar peşin yada taksitle ne kadar biz öğrenmek istiyoruz nereye baş vurcaz keçiörende almak istiyoruz

  2. Japon mimarisinin kendine özgü hali, kutu kutu kısıtlı alanda büyük hayaller ve mümkün mertebe çok amaçlı kullanışlı mekanlar

  3. Aslında bu projenin açıklaması yanlış yazılmış, ya da bir başka proje ile karıştırılmış. Sejima’nın kitabından bildiğim bu kompleksin tek bir ev olarak bir anne ve oğulu için tasarlanmış ve farklı fonksiyonlara ait değişik kütleler yaratma prensibinden yola çıkılmış. Bazı odaların da kiracılara verilmesi planlanmış.
    Böylece değişik kütleler hem birbirinden farklı ve özel yaşamlara sahip olabiliyorlar hem de uyum içinde bir bütün oluşturabiliyorlar.

  4. sadeliğin ve net olanın, hafif ve şeffaf olanın dansı, adeta kompozisyonu. çok değerli sahiden.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir