Mimarlık ve tasarım organizasyonları ırksal adaletsizliği protesto gösterilerine katılmaya devam ediyor.

Editör: MATT HICKMAN

Washington, D.C. bir polis devletine dönüşür, protestocular ve müttefikler seslerini duyurmaya devam eder. (Kosova Konii / Unsplash)

AN, bu haftanın başlarında, Ulusal Azınlık Mimarları Örgütü (NOMA) başkanı, Kimberly Dowdell tarafından öldürülen 46 yaşındaki bir siyahi George Floyd’un ölümünden sonra bir açıklama yayınladı.

“Mimarlar olarak, eğer ülkemiz Kara Amerikalıları toplumumuzun tam üyesi olarak düzgün bir şekilde dahil etmiyorsa, halkın sağlığını, güvenliğini ve refahını nasıl koruyabiliriz?” diye yazdı Dowdell.

 

 

 

 

Günlerce – şimdi haftalarca – Floyd’un ölümünden beri, bir düzineden daha az insandan binlerce kalabalığa kadar değişen protestolar ve gösteriler, Amerikalıların hesap verebilirlik talep etmeleri ve ırksal adaletsizliğin ve polis vahşetinin hızlı bir şekilde sona ermesi talebiyle 50 eyalette ortaya kondu. Mimarlık ve tasarım topluluğundaki önde gelen kuruluşlar ve profesyonel ağlar da resmi açıklamalarla dayanışma içinde hızlı bir şekilde bu protestolara katkı vermiştir. Hepsi Floyd’un ölümü ve Amerika’daki mevcut durumla ilgili öfkelerini ve üzüntülerini ifade ederken, aynı zamanda ırk, eşitsizlik ve yapılı çevreyle ilgili anlamlı görüşmelerin kapsamlı değişiklikler gibi gerçekleşmesi gerektiğini de kabul etti.

 

Aşağıda bu ifadelerin bazıları tam olarak yayınlanmıştır. AN buna göre bu listeye ek ifadeler ekleyecektir.

 

 

Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA) Başkanı Jane Frederick’den:

 

 

“Amerikalılar olarak, bu ülkenin karanlık ırk eşitsizliği tarihine dikkat çekiyoruz. Herkesin hak ettiği evrensel saygıyı ve insanlık onurunu daha da tehdit eden eylemlerden korkuyoruz. Mimarlar olarak, hepimizin aradığı daha mükemmel birliği sağlamaya yardımcı olmak için sivil hakların korunmasını, adil konut politikalarını ve erişilebilir dünyada ilerlemeyi taahhüt ediyoruz. Gerçek şu ki, mimarlar ve AIA, 160 yılı aşkın tarihimizde, her zaman perspektiflerimizi paylaşmak zorunda hissetmediler. Ancak yaşadığımız zamanlar, tanık olduğumuz olayların korkunç doğası ve toplumumuzun her üyesi için gördüğümüz rol, konuşmamızı gerektiriyor. ”

 

Amerikan Peyzaj Mimarları Derneği’nden (ASLA):

 

“Üyeliğimizden gelen geri bildirimleri dinledikten ve çok fazla düşünmeden sonra, Amerikan Peyzaj Mimarları Derneği (ASLA) George Floyd’un öldürülmesi ile ilgili şu açıklamayı yapıyor:

 

Amerikan Peyzaj Mimarları Derneği (ASLA), bir polis memuru tarafından öldürülen siyah bir adam olan George Floyd’un ölümüne yas tutmak için dünya çapında milyonlarca insana katılıyor.

 

ASLA, kölelik ve Jim Crowism’in acımasız sistemlerinin siyah insanları insanlıktan çıkardığını ve topluluklarını zayıflattığını kabul ediyor. Peyzaj mimarlığı da dahil olmak üzere yapılı çevrenin planlanması ve tasarımının genellikle siyah topluluklar üzerinde orantısız bir olumsuz etkisi olduğunu kabul ediyoruz. Yapılı çevredeki sistemik ırkçılık, redlining, kentsel dönüşüm ve yatırımdan arındırma gibi pek çok şekil aldı. Temiz hava ve suya adil erişim eksikliği ve daha fazla kirlilik dahil çevre adaletsizlikleri bu toplulukları rahatsız etmeye devam ediyor. Ayrıca, soylulaştırma ve yerinden olma, siyah toplulukların varlığını sürdürmesini imkansız hale getirmektedir. Peyzaj mimarlığı mesleği bu eğilimleri tersine çevirmede kritik bir rol oynayabilir.

 

 

 

 

 

 

Kamusal alanlar, protesto hareketi ve demokratik değişim için her zaman kritik öneme sahip bir platform olmuştur. Ayrıca kara topluluğa karşı şiddetli çatışma ve baskı alanları haline geldiler. ASLA ve diğerlerinin bu alanların siyah anlatımını güçlendirmeleri önemlidir.

 

ASLA, ırksal adaletsizliğe ve siyah halka karşı polis şiddetine karşı mücadelede siyah topluluklarla dayanışma içindedir. İleride, ASLA, ne kadar çalışma ve zaman olursa olsun, mesleğe siyah toplulukların istek ve ihtiyaçlarını ele almada yardımcı olacak anlamlı ve sürdürülebilir bir eylem planı oluşturmak için Black Landscape Architects Network (BlackLAN) ile ortaklığımızı derinleştirecektir. . Kara Hayat Önemlidir. ”

 

 

 

 

Kaynak: www.archpaper.com

2 Comments

  1. bence sınıfta kaldık, dünyanın her tarafında oluşan duyarlılık sosyal medya dışında bizde yansımadı.

  2. Bizim ülkede hangi tasarımcı hangi mimar örgütü hangi mühendislik derneği hangi üniversite bu olayı protesto etti? Hangi toplantı ve miting yapıldı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir