23 – 25 Eylül tarihleri arasında, İNTBAU önderliğinde, Avrupa Kültür Mirası üzerine bir konferans düzenlendi. Bu konferans, 2007 Avrupa Kültür Başkenti seçilen Sibiu kentinde gerçekleştirildi. Konferans, daha çok, eski doğu bloğunda kalan ülkelerdeki tarihi bölgelerin ve kültür miraslarının durumunu incelemeyi amaçlıyordu.

Avrupa’nın merkezi ve doğusunda, bir dönem komünizm ile yönetilen ülkelerde, tarihi mimari unutulmaya yüz tutmuş, bu tür yapılanmalar yerlerini toplu konutlara bırakmıştı. Klasik tarzda yapılmış binalar yıkılmış, yerlerine, “çok uluslu toplumun” yerleşmesine uygun, modernistik binalar inşa edilmiş. Ancak, komünizm dönemi boyunca varlığını sürdüren Dünya Kültür Mirası Sitleri gözlemlenebiliyordu.

“Demir perde” arkasındaki ülkeler 1990 yılında özgürlüklerini yeniden kazanarak demokrasiye döndüler. Bugün Orta ve Doğu Avrupa’da ekonomik reformlar ve büyük yatırımlar baş gösteriyor. Ancak buna rağmen bazı kültürel miraslar, yerine yeni ve para getirecek projeler getirilmesi amacıyla yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu durum, koruma altına alınmış mekânlar için bile geçerli olabiliyor.

Demir perde ülkelerinde demokratik rejime geçilen 1990 yılından sonra da, pek çok ekonomik gelişme çabası, buralarda varlığını sürdüren kültür miraslarının da yok olmasına sebep olmuştu. İNTBAU’nun düzenlediği konferans, Romanya’dan yükselen ve geleneksel mimariyi, şehir planlamayı korumak gerektiğini söyleyen bir sesti.

Konferans Konuları:

1. Demir Perde ülkelerinde “kültür mirası ve kent planlama”
2. Korunmuş alanlar
3. Küreselleşme ile gelenekselin çarpışması
4. Geleneksel akademik eğitim
5. Rejenerasyon

Akademik Komite

Dr Iuliana Ciotoiu, Ulusal Bucharest Müzesi, Romanya

Prof. Dr Hanna Derer, Ion Mincu Mimarlık Enstitüsü, Romanya

Anton Glikin, Mimar ABD / Rusya

Dr Matthew Hardy, İNTEAU genel sekreteri

Prof. Harald Kegler, Almanya
Dr Kazmer Kovacs, Romanya

Susan Parham, Avrupa Şehirciliği Kurulu Başkanı, Birleşik Krallık
Allan Strus, Mimar, Estonya

Prof Dr Hab Bogusaw Szmygin, İCOMOS başkan yardımcısı, Polonya

Kaynak:www.intbau.org
Çeviri: mimdap

3 Comments

  1. yaaa off ben avrupa şehirciliğinin ne demek olduğunu öğrenmek istiyom siz bana ne gösteriyonuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir