Editör: Cajsa Carlson 

Japon mimar Tadao Ando, Sharjah’da batık bir su özelliğine bakan silindirik bir performans sanatları merkezi olan Aljada’daki Il Teatro’nun tasarımını tanıttı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karma kullanımlı Aljada gelişimi için ana planının bir parçası olarak geliştirici Arada için yaratılan performans sanatları merkezi, Ando’nun imza stiline uygun olarak betondan yapılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24.155 metrekarelik Il Teatro at Aljada, 2.000 kişilik bir oditoryum, bir butik restoran ve bir galeri içerecek ve tiyatro, opera, dans, sanat sergileri, festivaller ve filmler gibi gösterilere ev sahipliği yapacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Silindirik bina, aynı tasarıma sahip daha küçük bir ek bina ile yığılmış, disk şeklinde bir çatı ile tepesinde olacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aljada’daki Il Teatro’nun büyük kemerli bir penceresi olacak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ando, Aljada’daki Il Teatro’yu iki kata yayılacak şekilde tasarladı ve alt kat kısmen yere gömüldü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Büyük kemerli bir açıklık, iki katlı bir kültürel plazanın bir parçasını oluşturan batık bir su özelliğine bakacaktır. Bu, ziyaretçilerin su havuzları boyunca uzanan beton yürüyüş yollarından sanat merkezine girmelerini sağlayacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ando, “Aljada’daki Il Teatro, kültür ve sanata verdiği önemle kalıcı, nesiller arası bir etki bırakacak” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Binanın merkezi yapısını, içinde sadece yerel halkı değil, dünyanın dört bir yanından ziyaretçileri çekecek yeni bir dünya yaratmak istediğim için Dünya gibi yuvarlak olacak şekilde tasarladım.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2027 yılında tamamlanması planlanan bina, Aljada’nın bir parçası olarak inşa edilmekte olan Naseej bölgesinin ana erişim yolu üzerinde yer alacak. Her iki tarafta parklar ile yeşilliklerle çevrili olacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arada’nın başkan yardımcısı Prens Khaled bin Alwaleed bin Talal, “Aljada’daki Il Teatro, Sharjah ve daha geniş BAE için etkileyici yeni bir cazibe merkezini temsil ediyor ve Sharjah’ın zaten iyi bilindiği müzeler, galeriler, eğlence mekanları ve diğer kültürel alanlar listesine önemli ölçüde katkıda bulunuyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Ziyaretçilerini büyüleyen ve ilgisini çeken olağanüstü kamusal alanlar tasarlama konusunda uzun bir geçmişe sahip olan Tadao Ando ile çalışmaktan son derece gurur duyuyoruz ve vizyonunu hayata geçirmek için onunla çalışmayı dört gözle bekliyoruz” diye ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gösteri sanatları merkezi çok çeşitli performanslara ev sahipliği yapacak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naseej için ana plan, bir otel ve markalı bir apartman kompleksi de dahil olmak üzere toplam 19 binadan oluşuyor. Daha geniş Aljada projesi, Sharjah havaalanına yakın bir konumda yer alacak ve ayrıca Zaha Hadid Architects tarafından bir kültür merkezine sahip olacak.

 

 

 

 

 

 

 

Aljada’daki Il Teatro, Ando’nun Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki ikinci tasarımı olacak. Mimar ayrıca Arada için Palm Jumeirah’daki Armani Beach Residences adlı başka bir proje tasarladı.

 

 

 

 

 

 

 

Sharjah’daki diğer yeni projeler ve etkinlikler arasında, sanat mekanına dönüştürülen bir buz fabrikası ve şu anda emirlikte gerçekleşen ve Dezeen’in canlı olarak bildirdiği Sharjah Mimarlık Trienali yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir