Sydney Opera Binası’nın iç mekân tasarımı, mimar Jhon Utzan ve Richard Johnson tarafından yapılıyor.

Pritzker ödülü sahibi Utzon, binayı 1957 yılında tasarlamıştı. Ancak, çeşitli ücretle ilgili sorunlar sebebiyle, binayı tamamlayamamış, tamamlandıktan sonra da ziyarete gelmemişti. Peter Hall isimli Avustralya’lı bir mimar da binanın kalan evresinin inşaatını ve iç tasarımını yapmıştı.Son dönemlerde, binanın iç tasarımıyla ilgili pek çok sorun yaşanmaktaydı. Artık akustiği yetersiz gelmeye başlayan binanın, kanat bölümlerindeki oturma yerlerinde de sıkıntılar çıkmış, bu sebeple pek çok yer kaybediliyordu.

Bu sebeplerle, binanın asıl mimarı olan Utzon, onun oğlu Jan ve Sydney’li mimar Johnson, işbirliği yaparak, binada yaşanan iç mekâna dair tasarım sorunlarını çözmeye koyuldular.

Binanın mevcut tasarımıyla uyum içinde düşünülecek yeni iç mekânın planlarının çok yakında açıklanması bekleniyor.

Kaynak: BD online
Çeviri: mimdap

2 Comments

  1. içini gerçekten merak ediyoruz. yenileme projesiyle beraber içi de anladığım kadarıyla ortaya çıkarılmış olacak. Sidney Opera Binası dışıyla bir simge olmak halini elbette sürdürüyor ama içi…?

  2. Mucizevi bina yenileniyor. Yapının dışından heykelsi durumu herkes için hem ilginç hem de çağının önde gelen formlarındandır. Ama içi genel olarak muamma gibi kaldı.
    Ben bu yapının içinin çok kötüt aolduğu yolunda mimar-gazeteci-televizyoncu büyüğümüz Aydın Boysan’dan bir kaç kez birşeyler duydum. O gidip görmüş. Kabuk başka altında onu taşıyan sitem farklı ve çok oransız falan demişti. Bilemiyorum.
    Fakat bu yenileme farklı bir ruh getirecektir eminim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir