Mole Architects, Suffolk çiftliğinde ahır benzeri bir tatil evi yaratıyor
Yazar: Andrea Popovici
İngiliz stüdyo Mole Architects , Suffolk’taki bir çiftlik avlusunda geçmişi 17. yüzyıla kadar uzanan, tuğla kaplı bir tatil evi olan Alde Valley Barn’ı yarattı .
Çiftlik kompleksinde tatil evi

Dört yatak odalı ev, 20. yüzyılda İngiltere’nin Aldeburgh kasabasındaki çiftliğe eklenen çelik çerçeveli ahırın yerini alıyor.

Çiftlik bahçesindeki tatil evinin dış cephesi
Mole Architects, 17. yüzyıldan kalma bir çiftlik avlusunda Alde Valley Barn’ı yarattı

Mole Architects’in tasarımı, yerini aldığı ahırın mimarisine atıfta bulunarak, yanındaki 17. yüzyıldan kalma ana çiftlik evine saygı göstererek kasıtlı olarak basitleştirilmiştir.

Stüdyo, Dezeen’e şunları söyledi: “Yeni bina, ana tarihi çiftlik evine hizmet eden ahır yapılarından biri olarak tasarlandı ve basit binalar ve bunlarla ilişkili dış mekanlardan oluşan bir koleksiyon hissini korudu.”

Mole Architects'ten Alde Valley Barn
Bir ahıra benzeyecek şekilde tasarlandı

Alde Valley Barn, ahşap bir yapıya ve tuğla kaplamayla sarılmış, sürgülü kapılar, büyük pencereler ve siyah ahşap panellerle bölünmüş geleneksel üçgen çatılı bir forma sahiptir.

Mole Architects, yapıyı içeriden açıkta bıraktı ancak çiftlik avlusunda çevredeki yapıları yansıtmak için seçilen tuğla kaplamayla dışarıdan gizledi.

İçeride, Alde Valley Barn’ın zemin katında dört yatak odası bulunurken, üst katta oturma alanı, rahat ve açık plan mutfak ve yemek odası yer alıyor. Hem asansör hem de merdivenle birbirine bağlanırlar.

Üst kat, sabah ve akşam güneşini yakalamak için iki tarafta bir balkona açılarak sakinlerin “evi günün farklı saatlerinde deneyimlemelerine” olanak tanıyor.

Çiftlik bahçesindeki tatil evinin içi
Evin iki tarafı balkona açılıyor

Mole Architects, “Göle bakan sabah terası, güneşe ve manzaraya açılan mutfak ve yemek odasının yanında yer alıyor” dedi.

“Batı terası, günün sonunda, akşam geç saatlerde yaz güneşi alan tarlanın yanındaki küçük kapalı bahçeye erişim sağlıyor.”

Mole Architects'ten açık oturma odası
Üst kat ana yaşam alanlarını içerir

Alde Valley Barn’ın karbon ayak izini en aza indirme stratejisinin bir parçası olarak, yalıtım olarak ahşap lifi kullanılıyor ve çatıdaki fotovoltaik paneller, enerji tedariğine katkıda bulunan elektrik üretiyor.

Mole Architects tarafından yaratılan diğer evler arasında Wells-next-the-Sea’deki Freeholders evi ve Cambridgeshire’daki Fijal House yer alıyor.

Fotoğraf Nick Guttridge ve Rachael Smith’e ait.

Kaynak: Dezeen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir