Tabanda başka zorluklar da var: üssün doğusunda ve güneydoğusunda çok sayıda konut yapısı var ve evin önemli hacmi binanın görüşünü kısmen engelliyor. Ayrıca, binanın kuzey tarafındaki alçak yapı sakinlerinin denizi görmesini önlemek için kütüphanenin yüksekliğinin sıkı bir şekilde sınırlandırılması gerekiyor. Parkın güneybatısındaki çok katlı yapı, hem çekici olmayan bir görünüme sahip hem de kütüphanenin deniz manzarasını olumsuz etkiliyor.

 Tasarım Konsepti

Yeri ve biçimi: Bir su havuzunun altına batmış beyaz bir kütüphane (Su Damlası Kütüphanesi). Tasarım, kütüphanenin kültürel özelliklerini, sitenin çevresel özelliklerini ve mevcut toplumun kamusal özelliklerini birleştirmeye çalışmaktadır. Topoğrafik yükseklik farkına bağlı olarak binanın dağın zirvesinde ve uçurumun ağzında konumlandırılması önerildi. Yapı tepenin içine dahil edilerek peyzajın bir parçası haline geliyor . Bu tür bir düzenleme sadece kütüphane için en geniş görüş alanını sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda arkadaki konuttan deniz manzarasını engellemeden, hafriyat miktarını azaltarak binanın yüksekliğini mümkün olan en yüksek dereceye kadar yönetebilir.

Yüksek bir noktadan aşağıya bakıldığında, kütüphanenin modellemesi şiirsel bir gerilim yaratmaya çalışıyor: Yapı oldukça geometrik; bir daire artı bir düz çizgi. Yapının büyük kısmı dairesel bir düzleme sahiptir ve düz çizgi, ziyaretçileri tepenin üzerinden binaya yönlendiren dış koridor ve uzun duvardır. Kütüphanenin tamamı beyazdır; koridorun kenarları, uzun duvarları ve tavanı geometrik tasarımı vurgulamaktadır. Yapının çatı kısmı çanak şeklinde olup, okuma alanındaki şeffaf camlar çatının asılı görünmesini sağlıyor. Kase şeklindeki çatının içindeki havuz, yapıya dramatik bir anlam katıyor; bir su altı kütüphanesi.

Uzun duvar, bölgeyi güneybatıdaki olumsuz koşullardan koruyor ve bir kılavuz görevi görüyor. Okuyucunun dikkatini havuza ve denize çekerek yapıya bu çizgi üzerinden yaklaşmaya ve girmeye yönlendirmektedir. Batan güneş, gün batımında denize batmadan önce birkaç dakika boyunca uzun duvar ve koridor boyunca gölgeleri uzatacak. Bu yapıya romantik bir dokunuş sağlar.

Mekansal sıralama: aydınlık ve karanlığın örtüşmesi, açılma ve kapanma, dolambaçlılık ve düzlük
Kütüphaneye girme prosedürü karmaşıktır. Yapının bir tepe üzerinde olması nedeniyle mimarlar tepenin kuzey yamacında dolambaçlı bir yol inşa ettiler. Okuyucular bir adım öne çıkmalı ve öğrenmenin biraz yorgun bedenlerindeki rahatsızlığını fark etmelidir. Bu nedenle “kitap dağına giden yol” olarak da bilinir. Dağın zirvesine ulaştığınızda karşınıza düz bir koridor, insanları denize yönlendiren uzun bir duvar ve “sert” zihniyetli binalar çıkacak. Okuyucuların deniz altı kütüphanesine girebilmeleri için bu düzenlemeye uymaları gerekmektedir. Binanın merkezi kullanım alanı havuzun altında yer alıyor. Yapıya girmek, doğayı ve kendini yeniden keşfetme arayışıdır. Binaya girmek için koridordan aşağıya doğru yürüyün ve havuzun altına “dalın”.

Mimarlar, aydınlık ve karanlığın örtüştüğü, açılıp kapandığı dramatik alanlar yaratmayı planlıyor. Oldukça kısa bir geçiş bölgesi olan dış koridorun sonunda yer alan sundurma, binaya girenlerin ilk sahnesidir. Verandadan sola dönerek yapının ortasındaki dairesel alana ulaşacaksınız. Alanın kullanıcı arayüzü basit ve düşünceye dayalıdır. Mimarlar bu mekanın gizemli ve kasvetli olmasını istiyor. Okuma alanına girmek için bir rehber görevi görür. Küçük sergilere veya toplantılara da izin verilmektedir. Kasvetli oda, binanın dış halkasına yerleştirilen okuma alanına bir “delik” ile bağlanıyor ve hafif, yarım daire şeklinde bir alan. Mavi gökyüzünü ve denizi görebileceğiniz yaklaşık 270 derecelik yarı saydam ve açık zemin camına sahiptir. Güneydoğuda başka bir binanın giriş ve çıkışı yer alıyor; buradan ziyaretçiler kütüphaneden çıkıp kayaların etrafını dolaşarak tepenin zirvesine dönebiliyorlar.

Işık, renk ve malzemeler iç mekan ortamındaki mekan fikrini ortaya çıkarır. Okuma alanının iç mekan tonu öncelikle beyaz, açık gri ve diğer parlak renklerdir ve hoş ve modaya uygun bir ortam yaratmak için eğri formu kullanılmıştır. Dış cam perde duvar boyunca okuyucuların manzarayı seyrederken huzur içinde kitap okuyabileceği koltuklar ve minik masalar yer alıyor. Kitap rafları iç duvar boyunca bir halka şeklinde düzenlenmiş ve tavan ve zemin alanlarında bulut benzeri bir desen oluşturacak şekilde dışarıya doğru genişliyor. Yere kadar uzanan bölüm aynı zamanda ücretsiz bir okuma alanı olarak da hizmet veriyor; dik oturmayı tercih etmeyen bazı okuyucular öğleden sonrayı kitap okuyarak, uzanarak veya dinlenerek geçirebiliyor.

VIP çay odası ve banyolar okuma alanının karşı uçlarındadır. VIP çay odası özel bir cennettir. İç kısım, inziva veya grup tartışmaları için kullanılabilecek çay masaları ve koltuklarla mütevazı bir dekoru koruyor. Alanı süslemek için benzersiz bir taş kullanılmıştır. Taşa dönük oturarak kitap okurken, çay içerken yakından dağ ve taş manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Tuvaletler için özel olarak dramatik bir atmosfer yaratıldı ve kontrast renkler ve fiber optik cihazlar kullanıcılara somut göstergeler sunuyor.

Su barı, tuvaletler ile okuma alanı arasına yerleştirilerek dinamik ve statik bölgeleri ayırırken aynı zamanda bir geçiş noktası görevi de görüyor. Bar alanının tavanında çatı havuzuna hafif bir giriş bulunabilir. Mimarlar, cephenin doğal ışıklandırma deliğinin güney tarafına bilinçli olarak bir renk cihazı eklediler. Güneş ışığı, alana bulanık bir şekilde yayılan ve yapıya karakter kazandıran renkli ışık olarak tasvir edilmiştir.

Havuz ve manzara : insan, deniz ve gökyüzü arasında bir konuşma. Projenin peyzajı temiz olmayı hedefliyor. Yapının eteğine yakın bitki örtüsü, binanın temiz tasarımıyla tezat oluşturan alçak çimen ve yeşil bitkilerden oluşuyor. Projeyi incelerken, mülkün üzerinde yer alan pek çok taş titizlikle korunarak harmanlanarak potansiyel haline getirildi. Tepenin zirvesindeki beyaz koridor ve yüksek duvar doğal kalıntılara dönüşüyor. Kullanıcılar, onları çatı havuzuna ve denize doğru yönlendiren temiz geometrik şekillere ilgi duyuyor .

Çatı havuzunun neredeyse romantik bir havası var. Mimarlar ve mülk sahipleri bu küçük güney şehrinde tüketicileri şaşırtmayı amaçlıyor. Misafirler, uzun duvarın kuzey tarafındaki gizli yolu takip ederek su yüzeyindeki basamak taşları aracılığıyla havuzun ortasındaki gün ışığı açıklığına ve platforma ulaşabiliyor. Havuzun etrafında herhangi bir bariyer bulunmaması binanın bütünlüğünü ve saflığını sağlamaktadır. Güvenliği garanti altına almak için mimarlar, insanların havuza girmesini önlemek amacıyla platformun etrafındaki basamak taşlarını ve su derinliğini kullandı. İnsanlar tepedeki belli bir noktadan havuzun üzerinden bakarak deniz seviyesini uzaktan görebiliyorlar. Su, gökyüzü ve deniz artık iç içedir.

kroki

Sonuç:  İnşaat hem dokunsal deneyime hem de görsel iletişime dayanmaktadır. Bu kütüphanenin tasarımı, 3andwich Design ekibinin peyzaj mimarlığına yönelik sürekli tasarım yaklaşımını sürdürmektedir. Site tasarımın başlangıç ​​noktası olarak hizmet vermektedir. Yapı, peyzajın içine yeterince gömülmüş olmasına rağmen, bir varlık hissi veriyor ve insanları ve çevreyi birbirine bağlıyor. Mimarlık bilerek doğal taklit aramaz. Kompakt geometri, soyutlamayı bir eser olarak ve aynı zamanda çevresel duyarlılığı gösterir. Aynı zamanda yapısı dram ve anlatım açısından da zengindir. Bilerek görselleştirme ve dağıtımdan kaçınmaz. Mimarlar, yapının yerinde dokunsal deneyim ile görsel iletişimi birleştirme kapasitesine sahip olacağını öngörüyor.

Proje Bilgisi:

Mimarlar : 3andwich Design / He Wei Stüdyo
Alanı : 450 m²
Yıl : 2022
Fotoğraflar : Weiqi Jin , Huizhou Shuangyue Bay Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme Co., Ltd.
Peyzaj Tasarımı : TOPOS Peyzaj Mimarları
Aydınlatma Tasarımı: Guangzhu International Lighting Design Co. Ltd ( Pekin)
Baş Mimarlar: Wei He, Long Chen
Proje Mimarları: Ziyi Wang (mimari), Xiangting Meng (iç mekan)
Tasarım Ekibi: Junjie Zhou, Yuexiao Wan, Song Liu, Wanchen Sang, Yong Liu, Yanming Zhu, Ziming Yan (stajyer)
Yapı Mühendisi: Congjian Pan
Sahip Tasarım Yönetim Ekibi: Shaochuan Luo, Shaowen Liu, Yanfei Yu, Guohao Li
Sahip Mühendislik Yönetim Ekibi: Zhifei Liu, Yonghua Lin
Sahip: Huizhou Shuangyue Bay Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme Co., Ltd.
Şehir: Huizhou
Ülke : Çin
Kaynak: www.arch2o.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir