Sola Kilisesi’nin kasabanın yeni buluşma yeri olması amaçlanıyor. Şehir merkezinde türünün ilk örneği olup kentsel alanda önemli bir varlığa sahiptir . Ana caddenin sonunda yer almaktadır. Ruhani cemaatler ve sosyal toplantılar için tasarlanan kilise, küçük kasabanın kimliğini yeniden tanımlıyor. Modern kilise ve mevcut şehir merkezi bir arada var. Nave ana caddeden doğrudan uzanarak bir kilise ve kasaba meydanı oluşturuyor. Bu, kasabaya ana caddeye ve çevresine bağlanan bir kentsel alan olan kiliseye canlı bir son veriyor.

 Tasarım Konsepti

Ana jest. Kilisenin Nefi, merkezi cadde aksının düz bir uzantısı olarak konumlandırılmıştır. İki bina, belediye binasının karşısında, arka planda sürekli yeşil bir park bulunan yeni bir plaza oluşturuyor. Kilise ve ek kentsel ve rekreasyon alanı Sola’nın kimliğini yeniden şekillendiriyor.

Nave bir kilisedir. Nave, sakin ve dengeli bir his sağlayan simetrik bir alandır. Ana Nef’in kuzey duvarı, kuzey ışığının kademeli olarak filtrelenmesiyle inşa edilmiş ve Nef’te derinlik ve belirgin bir yön yaratılmıştır. Odanın yüksekliğini dolduran dağınık kuzey ışıkları manevi ve güzel bir ortam yaratıyor. Sunağın arkasına yerel sanatçı Marie Buskov’un büyük bir sanat heykeli dikilerek kiliseye karakterini ve manevi bir atmosferi kazandırıyor.

Doğal aydınlatma. Üçgen çatı, vitraylı panjurlu pencerelerle kaplanmış olup, ortam ışığının kutsal alanı doldurmasını ve doldurmasını sağlar. Gün boyunca ışık, koridor ve nef duvarlarında canlı bir renk paleti oluşturuyor. Bu entegre dekorasyon aynı zamanda sanatçı Marie Buskov ile ortaklaşa yaratıldı.

Cephe . Kilise, iki ahşap kaplı bina gövdesini destekleyen yatay bir beton temelden inşa edilmiştir. En önemli hacim olan nef, Sola’nın merkezine doğru belirgin bir yüz ve cephe teması sunuyor. Gün boyunca, nefin güney koridoru, derinlik ve ışık oyunu sağlayan, yarı saydam bir üçgen motif olarak tasarlandı. Kilise akşamları içeriden ışık alan bir deniz feneri gibi görünecek ve ‘Solakrossen’ ve ‘Rdhusvejen’in genişletilmesinde bir dönüm noktası oluşturacak.

Proje Bilgisi:

Mimarlar : JAJA Architects
Alan : 1600 m²
Yıl : 2021
Fotoğraflar : Sindre Ellingsen , Coast Studio
Tasarım Ekibi: Jakob Christensen, Jan Tanaka, Kathrin Gimmel, Stephen Dietz-Hodgson, Sam De Boever, Kaspar Dettinger, Sara Patriksson, Pawel Furmanowski
Müşteri : Sola Belediye
Ülkesi : Norveç
Kaynak: www.arch2o.com

One Comment

  1. Kiliseleri ve dini yapıları Hırısitiyan alemi belli ritüel esalarını taşıması dahilinde neredeyse bir sanat evi gibi yorumluyor. İş cami ve Müslümanlık alemenine geldiğinde bu yorumları yapabilen çok az sayıda tasarım örneği var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir