Singapur, adanın dikkat çekici yeni simgesine 3 ay daha yaklaştı…

Bu 54.000 metrekarelik muhteşem Singapur Sivil ve Kültürel Merkezi, içerisindeki aktivitelerin çeşitliliğini ve zenginliğini vurgulayacak şekilde Aedas tasarladı. Açılı, çok yüzlü tasarım, farklı noktalardan farklı perspektifler veriyor.

İç mekanda da bu dinamik tasarım, yeni görsel etkiler yaratıp sivil ve kültürel alanlar arasındaki sınırların belirginliğini azaltarak kamusal ve özel mekanı bir araya getiriyor. Alt katlardaki 24.000 metrekarelik ticari alanlar, 40 metre yüksekliğinde bir avlu ile sivil ve kültürel zonları hem görsel hem de mekansal olarak birliştiriyor.

Kültürel zonun odak noktasını Singapur’un bu anlamda en büyük hizmetini verecek olan 5.000 kişilik oditoryum oluşturuyor. Geri kalan kısımlarda ise çok işlevli alanlar, yönetim, avlular, dolaşım alanları ve sanatçı ve teknik ekibin alanları yer alıyor.

Projenin inşaatına Ekim ayında başlandı ve çalışmalara göre 2011 yılında tamamlanması bekleniyor.

Kaynak: World Architecture News

2 Comments

  1. karmakarisik ve pek de bir kimlik tasimayan bir yapi bence..bir butunluk tasimiyor..mimari form gramerinde de sinifta kalmis bence teknolojiyi yeterince verimli kullanamamislar..sadece farkli kutleleri biraraya koyarak bir denge veya dengesizlik saglayamamis bir yapi..teknolojinin iyi ellerden cikmayinca binalari ne hale gelebilecegini gosteren dozu kacmis bir mimari..zaha, gehry gibi mimarlardan cok daha kotu bir ornek bence..son donem musrif mimarlik ornegi denebilir…

  2. çok farklı ve gerçekten olağan üstü. başarılı bir mimari tasarım. olanak verilince neler neler çıkabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir