Manica Mimarlık Chicago Bears için cam cepheli stadyum tasarladı
Yazar: Kate Mazade
Amerikan stüdyosu Manica Mimarlık ve Ulusal Futbol Ligi takımı Chicago Bears, Chicago’daki Michigan Gölü kıyısındaki bir futbol stadyumunun tasarımını açıkladı ve korumacıların eleştirilerine maruz kaldı. 
Bears stadyumunun anteni

Manica Mimarlık, Bears’ın Soldier Field’daki mevcut evinin yerine çeşitli konserleri, topluluk kutlamalarını ve spor etkinliklerini Windy City şehir merkezine taşımak için yarı saydam bir çatıyla çevrelenmiş bir stadyum içeren çok amaçlı eğlence kampüsünü tasarladı .

Arka planda Chicago'nun bulunduğu New Bears stadyumu
Manica Mimarlık Chicago Bears için bir stadyum tasarladı

Kansas City merkezli stüdyo bir basın açıklamasında, “Dönüştürücü proje halka açık ve yeşil alanları artıracak ve Chicago’daki ailelere toplanıp oynayabilecekleri güvenli bir yer sağlayacak.” dedi.

“Yeni ve son teknolojiye sahip stadyumun yer aldığı rekreasyon kampüsü, şehir merkezinin mevcut canlılığını artıracak, yakındaki müzelerle bağlantıyı artıracak ve hem sakinleri hem de ziyaretçileri, şehrin her yerinde tadını çıkarabilecekleri daha canlı ve dinamik bir kültürel destinasyona çekecek. yıl.”

Yeni Bears stadyumunun önden görünümü
Girişte cam perde duvar ve üstte cam kubbe yer alacak

Stüdyonun Las Vegas Raiders’ Allegiant Stadyumu ve yaklaşmakta olan Tennessee Titan’ın Nissan Stadyumu tasarımlarına benzer şekilde , renderlar kabarcıklı cam çatılı dikdörtgen bir stadyumu tasvir ediyor. Arena, alanı komşu yat limanına ve toplu taşıma istasyonuna bağlayan yeşil alan ve yaya erişimi ile çevrelenecek.

Çok katlı bir cam duvar, kuzey uç bölgesini büyük bir halka açık plazaya ve Chicago siluetinin manzarasına açacak.

Stadyum ve ilgili kampüs iyileştirmeleri “Illinois tarihindeki en büyük inşaat projelerinden biri” olurken, stadyum ve ilgili iyileştirmeler “açık alan ekleyecek, erişilebilirliği artıracak ve Chicago ailelerine ve turistlere yıl boyunca toplanacak güvenli bir yer sağlayacak” Mimarlık stüdyosuna göre.

Soldier Field'ın yeşil alanları yeni planlarla açılıyor
Plan mevcut stadyumu açık yeşil alanlar ve spor sahalarıyla değiştirecek

Ancak yeni stadyumun tasarımı ve gerekliliği toplumdan itirazlarla karşılaştı.

Spor franchise’ının NFL ve Illinois Spor Tesisleri Otoritesinden gelecek ek katkılarla birlikte 2 milyar doların üzerinde katkıda bulunmayı taahhüt etmesiyle birlikte maliyetinin 4,2 milyar doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Yaklaşık 1,5 milyar dolar tutarındaki fonun geri kalanı eyalet vergi mükelleflerinden alınabilir; bu, Bears’ın duyurusunun ardından Illinois Valisi jB Pritzker’in kuşku duyduğu bir mali önceliktir.

Stüdyo, teklifin kamu-özel sektör ortaklığının “yetersiz finanse edilen şehir ve eyalet programları için kullanılabilecek artan gelir akışları yaratacağını”, tesisin büyüklüğünün ise bölgedeki turizmi ve ekonomik imajı artıracağını ileri sürdü.

Prospective Bears stadyumunun içi
Çeşitli spor etkinliklerine ev sahipliği yapacak

Chicago merkezli bir koruma grubu olan Parkların Dostları, potansiyel alanın seçimini ve yaklaşık 100 yıllık, açık hava sporları ve askeri bir simge olan ve kademeli oturma düzeninin, açılışı yapılan alanda gözle görülür şekilde eksik olduğu Soldier Field’ın geleceğini sorguladı

Grup, “Büyük ölçüde korunan göl kıyımız sayesinde zaten harika bir şehriz” dedi.

“Chicago’da sıklıkla olduğu gibi, güçlü ve zenginler tüm şehrimizin durup halkın göl kıyısındaki operasyonlarını genişletme planlarını hızlandırmasını talep ediyor.”

Plana göre, yeni stadyumun tamamlanmasının ardından Bears’ın mevcut evinin yerini spor alanları ve yeşillikler alacak.

Manica Mimarlık, “Soldier Field, toplumun kullanımına açık atletik alanlarla birlikte orijinal ihtişamına kavuşturulacak.” dedi. “Ülkemize hizmet eden erkek ve kadın askerleri onurlandıran tarihi sütunlar korunacak ve halkın erişimine açık olacak.”

Kışın New Bears Stadyumu
Plan, korumacılar ve devlet yetkililerinin eleştirilerine hedef oldu

Şu anda Manica, 2025 yazında ilk adımı atmayı ve 2028’de açılması planlanıyor.

Şubat ayında, Manica Mimarlık’ın Nevada’daki Allegiant Stadyumu için tasarladığı şık siyah tasarım, Super Bowl 58’e ev sahipliği yaptı. Spor dünyasında da geçen yıl HOK, Florida’daki jacksonville jaguars stadyumunun camdan yapılmış bir membranla çevrelenerek yenilenmesi için “fütüristik” bir tasarımı tanıttı.

Kaynak: Dezeen

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir