Çin’in hava sahasına devasa bir mega-terminal eklemek isteyen Shenzhen Havaalanı Kurulu, açtığı yarışmayı Roma menşeli Fuksas Mimarlık’ın kazandığını açıkladı. Shenzen Bao’an Uluslararası Havaalanı’nın 3 numaralı terminalini, Massimiliano ve Doriana Fuksas’ın şirketi inşa edecek.

Geçtiğimiz yıl Norman Foster’ın Pekin’de inşa ettiği Terminal 3 ile Şanghay’a yaptığı Terminal 2’den sonra, Fuksas’ın Shenzhen Havaalanı’na yapacağı eklentiyle, Çin en büyük dördüncü havaalanına kavuşmuş olacak. Shenzhen’in ülkedeki en büyük 4. şehir olduğunu düşündüğümüzde, bu pek de şaşırtıcı bir gelişme değil.

Kademeli bir şekilde inşa edilmesi düşünülen havaalanının ilk bölümü 2015’te, sonuncusu ise 2035’te tamamlanacak. Toplamda 400 bin metrekarelik bir alanı kapsayacak terminalden yılda 40 milyon yolcunun geçmesi bekleniyor. Karşılaştırma yapmak isteyen varsa, Foster’ın Pekin’de inşa ettiği havaalanının 1 milyon metrekarelik alana yayıldığını ve senede 50 milyon yolcuyu ağırladığını belirtelim.

Fuksas’ın tasarladığı terminal, havaalanının masterplan’ına uygun şekilde, bir tarafında kuş kanadına benzeyen bir yapıda tasarlanmış. Massimiliano Fuksas, tasarımlarını anlatırken “Havaalanının içinde bir kalite hissi uyandırmak istedik. Şehirden havaalanına geldiğinizde, sizi ilk karşılayan balık şeklindeki bir giriş oluyor. Check-in işlemlerini hallettikten sonra, balık yerini kuşa bırakıyor.” sözlerini kullanıyor.

Binanın çatısındaki asimetrik ve irili ufaklı açıklıklar, içeri günışığının girmesini ve böylece elektrik kullanımının azaltılmasını sağlıyor. Yapının çift katmanlı yapısı sayesinde, mekanik sistemlerin gözden uzaklaştırılması ve enerji tasarrufu yapılması daha da kolay bir hale geliyor.

Shenzhen Havaalanı için açılan yarışma, 2007’nin ortasında duyurulmuş, ancak jüri üyelerinin bir türlü kazanan isim konusunda karar birliğine varamaması nedeniyle problem çıkmıştı. Reiser + Umemoto Mimarlık’tan Jesse Reiser’e göre, uluslararası jüri kendilerini seçmiş, ancak başkalarının isteğiyle Fuksas kazanmıştı. Müşterilerden Shenzhen Planlama Bürosu da Reiser + Umemoto’nun tasarımını desteklediğini açıklamıştı.

Ancak itirazlar sonucun değiştirmeyince, Shenzhen’in yeni çehresini Fuksas’ın belirleyeceği kesinleşmiş oldu.

Kaynaklar: Archrecord, Dezeen
Derleme: Mimdap

2 Comments

  1. Çin’de inşa edilen “sünger” spor kompleksinden sonra çift Cidar, yarı şeffaf kabuk ile oluşan mimarinin son denemeleri gerçekten. Havaalanı üst örtüsü olarak alışılmadık derecede yeni. Üstelik çok cesaretli ve bence de pahalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir