Yüksek Binalar ve Kentsel Yerleşimler Komisyonu, Shanghai Dünya Ticaret Merkezi’ni 2008 yılının en iyi yüksek binası seçti.

Kohn Pedersen Fox (KPF) tarafından tasarlanan ve geçtiğimiz yıl içerisinde tamamlanan bina, Renzo Piano Building Workshop ve FXFOWLE’nin New York Times Binası, Foster and Partners’ın Londra’daki 51 Lime Street’i ve Atkins’in Bahreyn Dünya Ticaret Merkezi arasından birinci olarak seçildi.

Dünyanın en fazla katlı binası da olan Shanghai Dünya Ticaret Merkezi’nin ödüle layık görülme sebeplerinin başında “devrim niteliğindeki yapısal tasarımı ve ilham verici sembolizmi” geliyor. Kare prizma şekliyle başlayan ve kozmik yaylarla birleştirilen binanın şekli üst katlarda ayırt edici, çok katlı ikizkenar yamuk halini alıyor. KPF’den Bill Pedersen, binanın tasarımında iki önemli Çin sembolünden ilham aldıklarını söylüyor: dünyayı simgeleyen kare prizma ve cenneti simgeleyen dairesel disk ve onu kesen dairesel boşluk. Pedersen, “Dünya ile gökyüzü arasındaki ilişkiyi gözler önüne seren bir bina yapmak istedik ve buna bir de içinde yer aldığı kültürü katmanın doğru olacağına inandık” açıklamasını yapıyor.

Kulenin sivrilen formu, sadece estetik bir hareket değil, aynı zamanda binanın cephe alanı da azaltılarak malzemeden tasarruf ediliyor. Leslie E. Robertson Associates firması tarafından yapılan yapısal yenilikler, binanın yoğunluğunu %20 arttırırken ağırlığını sabit tutup toplam enerjisini ise minimize etmeyi başarmış.

Her şeyin ötesinde, binanın 7 katlı bir manzara bölümü ve 97 ve 100. katlarda yer alan terasları da kamuya açık bulunuyor. Pedersen, “bu binada yaptığımız için en çok gurur duyduğumuz şey, en yukarıdaki 80 metreye herkesin çıkıp tadına varmasını sağlamamızdır” diyor.

Kaynak: Architectural Record

3 Comments

  1. İşin ilginç yanı, bizim Levent semtinde bulunan gökdelene çıkıp istanbul’u izlemek 15 lira ama bu gökdelende ücretsiz. Ne kadar para canlı bir millet olduğumuzun göstergesi. Umarım ne olduğumuzu anlamamız için ücret kaldırılmaz. Yazık.

  2. üzerinde çok düşünülmüş bir estetik aslında. bir de japon bayrağına benzeme hikayesi var tasarımı etkileyen. ama bu hali oldukça etkili.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir