Yazan: Collin Anderson

Sanjay Puri, Dominique Petit-Frere, Emre Arolat ve Yenny Zhang , mimar ve tasarımcılardan oluşan güçlü bir uluslararası paneli genişleten Archello Ödülleri 2024 jüri üyeleri olarak açıklandı . Kariyerleri ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin:

 

photo_credit Sanjay Puri
Sanjay Puri

Sanjay Puri, Mumbai merkezli Sanjay Puri Architects’e liderlik ediyor . Mevcut firma gücü 108 olan Sanjay Puri Architects, bağlamsal ve sürdürülebilir tasarım çözümlerini geliştirmeye, firmanın tasarım felsefesinin özünü oluşturan mekansal algıları keşfeden alanlar yaratmaya odaklanıyor. Sanjay Puri ve Nina Puri tarafından kurulan firma, Avustralya, İspanya, Karadağ, BAE, Umman ve Dallas, ABD’de mimari projeler tamamladı ve şu anda Hindistan’ın 36 şehrinde projelerin tasarımında yer alıyor. Sanjay Puri Architects’in Mirai Arches Evi, Archello Ödülleri 2023 programı tarafından Yılın Konut İç Mekanı seçildi.

Firma, CDA 2023 Paris Dünya Çapında En İyi Konut Projesi, LOOP Tasarım Ödülleri En İyi Büyük Mimarlık Firması, Dünya Mimarlık Festivali’nde En İyi Tamamlanmış Bina – Üretim Enerjisi ve Lojistik, Singapur 2023, Dünyanın En İyi Konut Projesi dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazandı. Dünya Mimarlık Festivali, Lizbon 2022 ve LEAF Ödülleri Londra En İyi İç Mekan Projesi 2021. Genel olarak firma, 300 uluslararası tasarım ödülü de dahil olmak üzere 450’den fazla ödül kazandı.

Sanjay Puri, Barselona, ​​Singapur, Berlin, Amsterdam ve Lizbon’daki Dünya Mimarlık Festivali’nin jürisinde görev alarak bunu yapan ilk Hintli mimar oldu. Ayrıca Birleşik Krallık’ta The Architectural Review Awards, Birleşik Krallık’ta Dezeen Ödülleri, İtalya’da The Plan Ödülleri ve Avustralya’da Inde Ödülleri’nde jüri üyeliği yaptı ve birçok uluslararası ve ulusal kongrede konuşmacı olarak yer aldı.

Sanjay, Birleşik Krallık’taki RIBA’nın, Amerikan Kayıtlı Mimarlar Derneği’nin (SARA, New York), Hindistan Mimarlık Enstitüsü’nün (IIA) ve Hindistan İç Mimarlar Enstitüsü’nün (IIID) kayıtlı bir üyesidir. Aynı zamanda Yeni Delhi’deki Miras Koruma Komitesi’nin bir parçası olmuştur. Snaj

 

 

photo_credit Dominique Petit-Frère
Dominique Petit-Frère

Dominique Petit-Frere, Accra, Gana’da bulunan bir mekansal tasarım uygulaması olan Limbo Accra’nın kurucu ortağıdır . Uzun vadeli, disiplinler arası ağlar aracılığıyla mekanlarla, kurumlarla ve insanlarla bağlantı kurarak mimarlar, tasarımcılar ve sanatçılarla işbirliği içinde çalışan bir tasarım stratejistidir. Petit-Frere, mimari, tasarım ve sosyal aktivizm sahnelerini kesişen bu derin ilişkiler aracılığıyla, halihazırda var olandan daha fazlasını yapan sezgisel ve yenilikçi çözümler bulmayı hedefliyor.

 

 

photo_credit Emre Arolat
Emre Arolat

Emre Arolat, Gonca Paşolar ile birlikte kurulan EAA-Emre Arolat Mimarlık’ın tasarım ortağıdır . Kentsel master planlarından havalimanlarına, konut ve kültür yapılarından işyerlerine kadar geniş bir yelpazede projeler gerçekleştiren EAA, New York, Londra ve İstanbul’da ofisleri bulunan, uluslararası alanda tanınan bir uygulamadır.

Arolat geniş çapta ders veriyor ve ders veriyor. Yakın zamanda Yale Mimarlık Okulu’nda Norman R. Foster Misafir Profesörü ve Delft’teki Berlage Enstitüsü’nde Master Stüdyosu olarak İleri Stüdyo dersleri verdi. Cooper Union, Pratt Institute, AIA Rensselaer, Providence’daki Rhode Island Tasarım Okulu, Paris’teki La Cité de l’Architecture et du Patrimoine, Ahmedabad’daki Cept Üniversitesi ve Londra’daki RIBA gibi çeşitli akademik ve profesyonel kurumlarda ders vermiştir. . Arolat, 2012 yılında ilk İstanbul Tasarım Bienali’nin küratörlüğünü üstlendi. Sofya Uluslararası Mimarlık Akademisi tarafından profesörlük unvanına layık görüldü. Arolat, 2016 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü Yüksek Lisans Jürisinde görev yaptı ve yakın zamanda 14. Ödül Döngüsü Yönlendirme Komitesine atandı.

Emre Arolat, mimarlığa ve topluma yaptığı önemli katkılardan dolayı Şubat 2019’da Amerikan Mimarlar Enstitüsü’nün Onursal Üyesi seçildi.

 

 

photo_credit Yenny Zhang
Yenny Zhang

Yenny Zhang, Nike’ın Küresel Perakende Deneyimi Tasarımcısıdır. Geleneğe meydan okuyan sürükleyici deneyimleri şekillendirme çabalarıyla tanınıyor. Zhang, rolüne benzersiz bir yaklaşım getiriyor ve yalnızca Nike için sezonluk perakende satış alanları tasarlamakla kalmıyor, aynı zamanda müşteriler için ilgi çekici marka tasarımları ve sanatçılar için müzik videoları da üretiyor. ArtCenter Tasarım Koleji’nden Çevresel Tasarım alanında akademik bir temele sahip olan Yenny’nin kendine özgü becerileri, yaratıcılığı, mekansal uzmanlığı ve eğlenceli, deneysel ruhu birleştiriyor.

Zhang’ın felsefesi, her izleyiciye eğlence aşılamak, salt işlemlerin ötesine geçen ve büyüleyici anlatılara dönüşen perakende alanları yaratmak etrafında dönüyor. Kadınlar Dünya Kupası 2023, Air Max Günü 2023, Future Fitness ve 2022 Dünya Kupası gibi kayda değer Nike kampanyalarına katkıda bulunarak, yaratıcı markalamayı mekansal deneyim tasarımına kusursuz bir şekilde entegre etme yeteneğini sergiliyor. Çalışmaları sadece ürünleri sergilemekle kalmıyor, aynı zamanda izleyicide derin yankı uyandıran sürükleyici hikayeler yaratıyor.

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir