Mimar Terry Farrell, yeni tasarladığı binada kullanım alanlarını %40 oranında arttırdı. Yeni gelişmede, üç farklı mekâna girişi sağlayani iki ana merdiveni birbirine bağlayan bir kamusal alan bulunuyor. Bu alan aynı zamanda, kafeleri, restoranlarıyla atriumun merkez noktasını oluşturuyor.

Farrell, 1999 yılında yapılan yarışmayı kazanarak görevi aldı. Enstitü üyeleri, Farrell’ın planını, Leonard Guthrie’nin 20. yüzyıl başlarında yaptığından sonraki en büyük değişikliği içeren tasarım olarak kabul ediyorlar.Enstitü, 1800 yılından beri Albemarle Caddesi’ndeki binada yer alıyor ve Dünya’daki en eski laboratuarları içerisinde bulunduruyor. Binanın bu yaz kamuya açılması bekleniyor. Konsey başkanı Winston Fletcher, “Bizim amacımız, Royal İnstitution’ı, yenileme ve dönüşüm çalışmaları sonrasında herkesin girebileceği bir hale getirmek.”

Rİ müdürü Barones Susan Greenfiels, Fletcher’a şöyle bir ekleme yapıyor: “Bu görkemli bina, 200 yıllık misyonu, 21. yüzyılın gereksinimlerine tercüme edecek şekilde yenileniyor.”

Çarşamba günü yapılacak olan açılış töreninde, ziyaretçiler Heston Blumenthal’in likit nitrojenden dondurma yapışını izleyecek, Sir David Attenborough’un bir de konuşmasını dinleyecekler.

Tarihi Miras Fonu’ndan gelecek olan 4,9 milyon sterlinin büyük kısmı bu proje için kullanılacak. İngilteredeki Royal İnstitute, 200 yıl kadar önce inşa edilmiş ve Humpry Davy, Michael Faraday, James Dewar gibi önemli kişiler de buranın üyesi olmuştur.

Kaynak: BD online
Çeviri: mimdap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir