Pritzker Ödüllü mimar ve yüksek teknoloji mimarisinin öncüsü Richard Rogers, 1977’de kurduğu Rogers Stirk Harbor + Partners’tan emekli oldu.

 

 

 

87 yaşındaki İngiliz-İtalyan mimar Rogers, Rogers Stirk Harbour + Partners yönetim kurulundan istifa etti. Stüdyonun kuruluş anayasasına göre önümüzdeki iki yıl içinde ismi uygulamadan çıkarılacak.

 

Uygulama kurucu ortağı ve eski Dezeen Awards jüri üyesi Ivan Harbor, “Richard, Rogers Stirk Harbor + Partners’da hepimiz için ve dünya çapında mimarlık mesleğine büyük bir ilham kaynağı oldu” dedi.

 

 

“Onun insanlığı, bütünlüğü ve cömertliği, kurduğu ve ilkeleri tarafından yönlendirilmeye devam eden uygulamaya yansıyor.”

Yüksek teknoloji mimari hareketinin öncüsü Rogers, dünyanın en saygın mimarlarından biridir.

 

 

Richard Rogers, Lloyd’s binası da dahil olmak üzere çok sayıda tanınmış bina tasarladı

 

2007’de mimarlığın en yüksek ödülü olan Pritzker Ödülü’ne layık görülmenin yanı sıra, Rogers’ın kariyeri boyunca ödülleri arasında Japonya Sanat Derneği’nden Praemium Mimarlık Ödülü sahibi, Kraliyet Altın Madalyası ve stüdyosunun iki kez kazandığı Stirling Ödülü yer alıyor.

 

Geçen yıl nihayet koleksiyonuna Amerikan Mimarlar Enstitüsü Altın Madalyasını ekledi.
Belki de en çok Paris’teki Centre Pompidou, Londra’nın Lloyd’s binası, Millennium Dome ve Heathrow Terminal Five’ı tasarlamasıyla tanınır. Stirling Ödüllü iki projesi Madrid’in Barajas Havaalanı ve Londra’daki bir Maggie’s Center’dır.

 

 

 

Paris’teki Centre Pompidou, Rogers’ın en tanınmış binalarından biridir

 

 

Rogers, adını 1977’de tamamlanan Paris’teki Centre Pompidou’yu tasarlama yarışmasını kazandığında, iki görece bilinmeyen, 1970’lerde İtalyan mimar Renzo Piano ile ortak çalışarak yaptı.

 

 

Richard Rogers Ortaklığı, Graham Stirk ve Ivan Harbour’un isimlerinin stüdyo adına eklendiği 2007’de Rogers Stirk Harbour + Partners oldu.

 

Stüdyo, “Richard’ın istifası, Richard Rogers Ortaklığı Rogers Stirk Harbour + Partners’a dönüştüğünde oluşturulan kapsamlı ardıl planlama stratejisinin bir parçası olarak 2007’den beri planlanıyor” diye durumu açıkladı.

 

“Uygulamayı yeniden adlandırma kararı, Richard’ın otuz yılı aşkın süredir bu uygulamada çalışan iki meslektaşı Graham Stirk ve Ivan Harbor’ın hayati katkılarından etkilendi.”

 

 

Rogers, bir VDF konferansında kendi isteği dışında Pompidou yarışmasına girdiğini ifade ediyor.

 

 

Temmuz ayında 87 yaşına giren Rogers, bir şövalyelik ve bir lordluğun yanı sıra Baron Rogers of Riverside unvanına sahip. Çalışma başbakanı Tony Blair’in danışmanıydı.

 

Rogers uygulama tüzüğünü yazarken, en yüksek maaşlı mimar olarak en düşük maaşlı personel üyesinin maaşının yalnızca sekiz katını kazanabileceği konusunda ısrar etti. Yıllık karlar, bir kısmı hayır kurumlarına bağışlanan puan tabanlı bir sisteme göre dağıtılır.

 

Rogers, Royal Acadamy retrospektifi öncesinde bir röportajda Dezeen’e “Topluma karşı bir sorumluluğumuz var” dedi.

“Bu bize mimar olarak sadece müşteriye değil, aynı zamanda yoldan geçenlere ve bir bütün olarak topluma da bir rol veriyor.”

 

 

Rogers, bir röportajda Dezeen’e İngiliz konut sorununu çözmek için Wimbledon evini tasarladı.

 

 

 

Mimar, Birleşik Krallık’ın son yıllarda sosyal konut projelerini kaybetmesinin yasını tuttu. 1960’larda Rogers, ebeveynleri için bir zamanlar “İngiliz konut sorununun tamamını çözmek için standart bir sistem” olmasını umduğu bir ev tasarladı.

 

 

Dezeen’in Sanal Tasarım Festivali kapsamında Mimarlar için Rogers 2017 dersi yayınlandı. Burada mimar, “benim isteğim dışında Centre Pompidou’yu tasarlamak için yarışmaya girdim” diye konuyu açtı.

 

“Kesinlikle irademe aykırı oldu, ancak iyi bir demokrat olarak Renzo Piano, karım ve mühendisler tarafından ikna edildim ve kabul ettim, ve ben yaptım. ” diye sözlerini sürdürdü.

 

Kaynak: Dezeen

One Comment

  1. Zaman su gibi geçiyor, Pompidou bir baş yapıt olarak çıkmıştı zamanında mesela…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir