Tasarım: O.M.Shumelda

Editör: Allie Shiell

Lviv’de, Radyo Garaj bir medya sanat merkezi ve radyo, ses sanatı, VR sanatı ve etkileşimli medyaya odaklanan geçici sergiler için deneysel bir galeridir. Proje, O.M. Shumelda, daha önce var olan Lviv Radyo Binası içinde yer almaktadır.

 

 

 

 

 

 

1912-1913 yıllarında inşa edilen bina, Art Nouveau ve Neo-Gotik detaylarıyla erken modernist mimarinin seçkin bir örneğidir. Bina, bir Polonya bankası olarak yıllar ve tabii ki Lviv Radyosunun evi de dahil olmak üzere, ömrü boyunca birçok işleve hizmet etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ne yazık ki, Sovyet döneminde çok sayıda orijinal mimari unsur yok edildi. Bu nedenle, mimarın iç mekanın kalan unsurlarını koruması büyük önem taşıyordu.

 

 

Mimarlar, süreç boyunca, 19. yüzyılda bir Amerikan şirketi tarafından icat edilen ve genellikle Avrupa’da bulunan cam prizmalar olan lükslerden yapılmış duvarlarda ve tavanlarda benzersiz süslemeler bulmaktan memnun oldular.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tasarım sürecinde mimarlar odaları olabildiğince araştırdılar. Üç adet tuğla örülü pencere restore edilerek, holden atrium avluya girişe, wc’deki pencerelere ve koridorlardaki pencerelere ışık sağlanmıştır. Tasarımı çözmek için aynalar da kullanıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje boyunca zeminler, özellikle sergiler için tasarlanan bodrum katı ve koridorlardan birinde mikro çimento restore edildi. Ayrıca, işlevsellik eklemek için, çalışanlar için ek bir ara kat oluşturmak için mevcut kattan kat yüksekliği kullanıldı. Metal kapılar, giriş grubu ile amfiyi birbirinden ayırmak için tasarlandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak merkezi girişte Knyazya Romana’dan gelen giriş kapısı restore edilmiştir. Restoratörlerin kalıntıları bulup küçük bir terasa sahip yeni bir giriş kapısını restore etmesiyle, mekanda orijinal olarak – Knyaz Roman ve Nyzhankivsky’ye erişimi olan – iki kapı olduğu keşfedildi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Archello

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir