Bass Boğazı’nın bitişiğindeki doğal bir oyukta yer alan RACV Cape Schanck Resort, Mornington Yarımadası’nın engebeli arazisiyle uyumlu bir şekilde birleşir. Bulunduğu yerin dalgalı kum tepelerine ve evcilleştirilmemiş güzelliğine saygı duruşunda bulunan sağlam bir mimari ifadeyi bünyesinde barındırıyor. Hem peyzajın konturlarından hem de aşındırıcı kıyı ortamından ilham alan Wood Marsh, tasarımın heykelsi formuna ve malzeme seçimine rehberlik etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projenin özeti, bölgeye önemli sosyal, ekonomik ve çevresel avantajlar sağlarken, konukları çekecek ve çok çeşitli mevcut ve yeni kullanıcılara hitap edecek bir mimari şaheser çağrısında bulundu. RACV Cape Schanck Resort’ta birinci sınıf 120 odalı bir otel, fitness merkezi, lüks bir gündüz spası, kaliteli yemek mekanları, golf kulübü ve golf sahası bulunmaktadır. Tasarım, hem zarafet hem de işlevsellik taleplerini ustaca karşılayarak, daha önce bölgede eksik olan kapsamlı konferans ve etkinlik tesislerine olan ihtiyacı karşılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tasarım Konsepti

 

 

 

 

 

 

 

Daha önce rahatsız edilmiş bir alanda düşünceli bir şekilde yer alan tasarım ekibi, tüm tasarım sürecine rehberlik eden temel bir ilke olan çevreyi yenilemeye kendini adamıştı. Tesis, kumul sistemi içinde hassas bir şekilde oturuyor, çevredeki manzaraya verilen bozulmayı en aza indiriyor ve bölgeye özgü yerel kertenkele ve meyve bahçesi türlerinin yaşam alanlarını özenle koruyor. Uzaktan bakıldığında yekpare bir varlık olarak karşımıza çıkan yapı, zaman içinde kıyı kuvvetlerinin şekillendirdiği bir yeryüzü şeklini andırıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yıpranmış deniz kayalıklarını hatırlatan hava koşullarına dayanıklı çelikle kaplanmış eğrisel üst seviyeler, hücresel bir ızgara üzerinde düzenlenmiştir. Bununla birlikte, projenin işçiliğe verdiği önemi simgeleyen, yerel kaynaklı malzemelerden elle hazırlanmış sağlam bir taş kaide olan binanın çapasına ikincil bir rol oynarlar. Yapının ölçeğini küçültmek ve yakındaki konutları göz önünde bulundurmak için, tüm kat kısmen site içinde sular altında kalmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Binanın geometrisi, Kuzey’deki Port Phillip Körfezi’nden Güney’deki Bass Boğazı’na kadar uzanan üç loblu bir form oluşturmak için uzanan ve binanın tam kapsamı hiçbir zaman tam olarak ortaya çıkmayan bir entrika unsuru sunar. Dahili olarak, yerleşim, önemli manzaralara yönelik bir dizi etkileyici kamusal ve özel alan sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zemin kat, tümü açık hava rekreasyon alanına sorunsuz bir şekilde bağlanan eğlence olanakları, bir golf kulübü ve bir kafeyi kapsar. Bu arada, 25 metrelik kapalı havuz, sauna, fitness merkezi ve terapi odaları ve dalma banyoları ile tamamlanan lüks gündüz spası hem misafirlere hem de özel üyelere hitap etmektedir. Bu seviyenin üzerinde, giriş katında, çevredeki manzarayı yansıtan yapısal olarak camlı bir podyum bulunur ve taş kaidenin sağlamlığı ile geniş hava koşullarına dayanıklı çelik yaylar arasında görsel bir ayrım oluşturur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu seviye, tümü nefes kesen panoramik manzaralardan yararlanan konferans tesislerine, yemek mekanlarına, salonlara ve geniş konaklama birimlerine ev sahipliği yapan teraslarla çevrili cömert bir koruyucu çıkıntı ile geri çekilmiştir. RACV Cape Schanck Resort’un özellikle yerel halk için kamusal avantajları çoktur. Geliştirme, bölgenin turizm tekliflerindeki mevcut boşluğu dolduran son teknoloji tesisler sunuyor.

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgileri:

 

 

 

 

 

 

Mimar: Wood Marsh

 

 

 

 

 

 

Yıl: 2019

 

 

 

 

 

 

Fotoğraflar: Peter Bennetts

 

 

 

 

 

 

Şehir: Cape Schanck

 

 

 

 

 

 

Ülke: Avustralya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir