Provencher Roy, geri dönüştürülmüş camı heykelsi Quebec köprüsünün betonuna karıştırıyor

 

 

 

Editör: Ben Dreith

 

 

 

 

 

 

 

Kanadalı mimarlık stüdyosu Provencher Roy, Montreal’in dışındaki Rahibeler Adası’nda, karışımında geri dönüştürülmüş cam kullanan betonla inşa edilmiş kavisli bir köprü olan Darwin Bridges’i yarattı.

 

 

 

 

 

 

 

Yapı, büyüyen banliyö topluluğuna hizmet etmek ve onu otoyol sistemine bağlamak için 1960’larda inşa edilen bir dizi iki şeritli köprünün yerini alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Orijinal köprüler bakıma muhtaç hale gelmişti ve yerel stüdyo Provencher Roy onları yeniden yapmak için seçildi. Provencher Roy, bir otomotiv rotası olarak işlevini sürdüren, ancak aynı zamanda omuzlarındaki ve altındaki yaya erişimini de dikkate alan kıvrımlı bir form kavramsallaştırdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Provencher Roy, Montreal’deki Rahibeler Adası’ndaki bir köprüyü güncelledi

 

 

 

 

 

 

Provencher Roy proje yöneticisi Jacques Rousseau, “Konsept her zaman oradaydı, ancak zamanın tasarım ve yapım standartları, araçların düşmesini önlemek için oluklu galvanizli demir korkuluklarla otomobili tercih etti” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Bu nedenle, bu proje için, 1960’ların paradoksal bir bağlamında, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yenilikçi bir kentsel proje üzerinde çalışırken, aynı zamanda karayolu taşımacılığı için gerekli olan resmi kentsel tedavilerle de mücadele ediyorduk.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kavisli köprülerin uzunlukları boyunca kemerleri vardır ve geleneksel betondan “daha az ham renk” ile yerinde dökme beton agrega kullanılarak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Açık renkli betonla kavisli bir form verildi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Buzlu cam puzolanına (GGP) dönüştürülen geri dönüştürülmüş cam, karışımın yaklaşık yüzde onunu oluşturan agregaya dahil edildi. Stüdyoya göre, bu hem köprünün inşası için gerekli olan toplam C02 emisyonlarını azaltıyor hem de “betonun mekanik özelliklerinin güçlendirilmesini” sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu güçlenme, agregadaki çimentonun GGP ile reaksiyona girerek kalsiyum silika hidrat oluşturması nedeniyle oluşur. Karışıma 40.000 kilogramdan fazla cam – yaklaşık 70.000 şişe şaraba eşdeğer – girdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Beton agregasına geri dönüştürülmüş cam dahil edildi

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yöntemin Amerikan Test ve Malzeme Derneği (ASTM) tarafından onaylandığını belirten stüdyo, “İnce parçacık tozu haline getirildiğinde ve betona eklendiğinde, GGP geçirgenliği azaltır ve dayanıklılığı artırır” dedi. Paslanmaz çelik takviyeler köprünün gücünü artırır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Çimentonun mukavemetinin yanı sıra stüdyo, karışımın malzemenin Montreal’deki sert iklim koşullarına karşı direncine yardımcı olabileceğini de söyledi. Köprünün ömrünü 125 yıl olarak tahmin etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Provencher Roy ayrıca köprülerin altından geçen yaya geçidi deneyimine de odaklandı. Otoyol boyunca uzanan refüj genişletilerek köprülere yay benzeri bir form verildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Stüdyo, köprü yapıları arasında “yatıştırıcı gizli bir bahçe” olarak tanımladığı bir alan yaratmak için bitkilerle kaplı bir istinat duvarı oluşturdu

 

 

 

 

 

 

 

 

Alt geçidi daha güvenli hale getirmek için LED ışıklar dahil edildi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Köprünün dış yüzlerindeki beton stilize edilmiş, yarım daireler ve çiçek sapları ile etkilenmiştir. Daha güvenli bir yürüyüş ortamı yaratmak için LED ışıklar dahil edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stüdyoya göre, Darwin Köprüleri, Montreal’deki mühendisler tarafından “yarım yüzyıl” boyunca tamamlanan ilk yol köprüleri.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Provencher Roy, Montreal Olimpiyat Kulesi’nin ofislere dönüştürülmesi ve Quebec City’deki Quebec Ulusal Meclisi altında spiral bir rampa tasarımı da dahil olmak üzere şehirde bir dizi yüksek profilli projeyi tamamladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğraflar Stéphane Brügger’e ait.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje bilgisi:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimarlık: Provencher Roy Yapı: SNC-Lavalin Sivil: SNC-Lavalin Aydınlatma: SNC-Lavalin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Landsacpe: Provencher Roy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir