Yazan Allie Shiell

Varşova Kalesi’nde, Polonya Ordu Müzesi ve Katyn Müzesi’nin yanı sıra WXCA Architectural Design Studio tarafından yeni açılan Polonya Tarih Müzesi, şu anda Avrupa’nın en büyük ve en modern müze komplekslerinden birinin bir parçasını oluşturuyor. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimarlara göre, Polonya Tarih Müzesi’nin tasarımı ‘geçmişin izlerini keşfetmeye dair anlatının dilinin taş olduğu, tarihin sürecine dair felsefi bir hikaye olarak tasarlandı.’

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Site tasarımıyla ilgili olarak mimarlar, Polonya Kraliyet Ayak Muhafızları kışlasının bulunduğu alanın 18. yüzyıl mekansal kompozisyonundan etkilenmişlerdir. Tasarımcılar, merkezi konumda bir Polonya Tarih Müzesi ve Polonya Kraliyet Muhafızları’nın eski meydanında kuzey ve güneyden kapanan Polonya Ordu Müzesi’nin iki alt ikiz binasının bulunduğu üç binadan oluşan bir kentsel yerleşim planı önerdiler. Ek olarak, 30 dönümün üzerinde bir belediye parkı kompleksin ayrılmaz bir parçasıdır.

 

 

 

 

 

 

 

Sergi alanı ve eserlerin saklanması ve korunmasına yönelik tesislerin yanı sıra, bu yeni müze aynı zamanda 600 kişiye kadar oturma kapasiteli bir konser salonu, sinema ve tiyatro salonu, kütüphane, konferans ve öğrenim odaları, yiyecek-içecek noktaları da dahil olmak üzere çeşitli kültürel tesislere de ev sahipliği yapıyor. ve Varşova üzerinde bir görüntüleme platformu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polonya Tarih Müzesi’nin hacmi minimal, yekpare ve kesme taş bloğunu andırıyor. Cephe, taşın katmanlı, stratigrafik yapısını vurgulayan yatay şeritler halinde düzenlenmiş farklı desenli taş levhalarla tamamlandı.

 

 

 

 

 

 

 

Mermer, kendine özgü deseni nedeniyle seçildi ve mimarlar, farklı bölümlerin ton ve doku bakımından farklılaştırılmasına olanak tanıyan altı farklı taş işleme yöntemi uyguladı. Mermer cepheler, Gniezno Kapıları’ndan 20. yüzyılın modernliğine kadar tarihi kapsayan, Polonya mimarisinin seçilmiş sembolleri aracılığıyla Polonya tarihine gönderme yapan kabartmalar içermektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WXCA mimarı Krzysztof Budzisz şunları söylüyor: “Çağdaş müzeler sadece sergilerden ibaret değil. Onlar aslında farklı ve tamamlayıcı ama aynı zamanda bağımsız işlevlerden oluşan kapsamlı bir gündemdir. Polonya Tarih Müzesi’ndeki kalıcı ve geçici sergi alanları aslında, tüm yüzey alanının beşte birinden azını oluşturur, geri kalanı kamusal ve teknik tesislerden oluşur.Müzenin zemin katının tamamı, iç mekanı deneyimlemek için basit, doğrusal bir yol olmaksızın açık bir alan planı benimsemiştir.Müzeyi birden fazla kez ziyaret edebilirsiniz. Burada düzenlenecek çeşitli etkinliklere katılarak her seferinde farklı bir şeyler keşfedecek, iç mekan planı, tıpkı yekpare bir blokta olduğu gibi, çeşitli fonksiyonel bloklar arasında dolaşma ve dolaşma özgürlüğü verecek şekilde tasarlandı. ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Archello

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir