Westminster’ın en büyük simgelerinden biri olan, son dönemde önemli tartışmaların odağı haline gelen Pimlico Okulu’nun yıkımına başlanıyor.

1970 yılından kalma havuz, şimdiden yıktırılmış durumda olup, Claverton Caddesi’ne bakan girişinde yıkılması da, okulun dokunulmaz olduğunu belgeleyen yazının süresinin geçmesinin ardından, an meselesi gibi duruyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında, Richard Rogers, John McAslan ve RIBA başkanı Sunand Prasad, Westminster konseyine, binanın çok zayıfladığını bildirmişti. Ancak, binanın güçlendirilmesi yerine, konsey, PLB Mimarlık tarafından yeni bir bina yapılması gerektiğine karar vermişti.

Yirminci Yüzyıl Topluluğunun başkanı Catherine Croft konuyla ilgili şunları söyledi: “Mutlak koruma statüsüne dair olan belgenin süresinin geçmesiyle, hemen, binanın tamamen yıkılıp, yerine yenisinin yapılması gerektiğini düşünmüyorum. Bana göre, kolay yol seçilmemeli, bina yıkılmadan, olduğu gibi korunarak yenilenmeliydi.”

Paul Dimoldegberg tarafından onaylanan yıkıma başlama kararı, konseydeki İşçi Partisi üyeleri ise, yıkıma şiddetle tepki gösterdiler ve “Yıkım çok büyük bir ivedilikle gerçekleştirildi. Tüm belgeler imzalanmadan, yıkıma başalnmıştı bile.” diyerek olaydaki kuralsızlıkları dile getirdiler.Binanın mimarı John Bancroft ise, konseyin kararını oldukça “korkutucu” bulduğunu açıkladı.

Kaynak: BD online
Çeviri: mimdap

One Comment

  1. İngiltere’de güncelliğini dolduran bu tür simge binalar yıktırılırken akla Ankara Oteli geliyor. Burada güçlendirme gibi teknik konular var. Çoğu zman işlevsileşme olabiliyor. Bir de kentin yeni dinamizmi ile aynı mekanın daha başka bir şey ifade etmesi yıkılıp yapılmayı olağan hale getiriyor. Toplum ve mimarlık bazen daha önceki simgelerinden farklı birşey yaratmak için vazgeçebiliyor. Bazen de inatla direniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir