Editör: Nat Barker

Afrika’nın Sahel bölgesindeki araziyi iyileştirmek için devasa Büyük Yeşil Duvar projesinin koordinatörü Elvis Paul Tangem, Dezeen’in Afet için Tasarım serisinin bir parçası olarak yapılan bu röportajda peyzaj mimarlarından yardım istiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dünyanın en iddialı iklim girişimlerinden biri olan Büyük Yeşil Duvar, yaklaşık 780 milyon hektarlık bozulmuş araziyi hedefliyor – kabaca Avustralya büyüklüğünde bir alan.

 

 

 

 

 

 

Tangem, Dezeen’e verdiği demeçte, “Devasa, devasa, devasa bir çabadan bahsediyoruz, ancak bunu yapabilmemizin tek yolu bu” dedi. “Bunun için bir seçenek yok. Bunu bu kadar büyük ölçekte yapmazsak, etkisi olmayacak.”

 

 

 

 

 

 

“Afrika çok acı çekiyor”

 

 

 

 

 

 

Sahel, batıda Senegal’den doğuda Etiyopya’ya kadar Sahra Çölü’nün hemen altında Afrika’ya kadar uzanır.

 

 

 

 

 

 

Dünya emisyonlarının yalnızca küçük bir kısmına katkıda bulunmasına rağmen, iklim değişikliğinin etkilerinin ön saflarında yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

Bir zamanlar biyolojik çeşitlilik ve bitki örtüsü açısından zengin olan bölge, artık kalıcı ve şiddetli kuraklıkların yanı sıra ani sellere eğilimlidir. Örneğin Afrika Boynuzu, 40’den bu yana son 2020 yılın en kötü kuraklığını yaşıyor.

 

 

 

 

 

 

Giderek artan aşırı hava koşulları, tahminen 135 milyon kişinin geçim kaynakları için bozulmuş topraklara bağımlı olduğu bölgenin birçok yerinde çiftçilik yapmayı imkansız hale getiriyor.

 

 

 

 

 

 

Sonuç

 

 

 

 

 

 

 

 Elvis Paul Tangem,

 

 

 

 

 

 

Afrika Birliği Komisyonu’nda Büyük Yeşil Duvar Girişimi’nin koordinatörüdür. Üstte: Sahel, geçim kaynakları için büyük ölçüde toprağa güvenen milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor. Fotoğraf: Daniel

 

 

 

 

 

 

Tiveau/CIFOR

 

 

 

 

 

 

Afrika Birliği Komisyonu’nda Büyük Yeşil Duvar Girişimi koordinatörü olan Tangem, “İklim değişikliğinin bu bölge üzerindeki etkisi ciddi şekilde takdir edilmedi” dedi.

 

 

 

 

 

 

“Tüm anlatı, Sahel’in kendi başının çaresine bakamayacağıyla ilgili. Kimse bu şeylerin temel nedenlerinden bahsetmiyor, bu da bugün sahip olduğumuz şeyi zorlayan aşırı hava koşullarıyla ilgili” diye devam etti.

 

 

 

 

 

 

“Afrika çok acı çekiyor ve Büyük Yeşil Duvar bu zorluklar için uzun vadeli bir çözüm sağlamaya çalışıyor.”

 

 

 

 

 

 

Sahel’deki hükümetler, iklim değişikliği geniş çapta anlaşılmadan önce, 1970’lerde bir dizi şiddetli kuraklığın ardından toprağı kurtarmaya çalıştı.

 

 

 

 

 

 

“Ama bunu silolarda yapıyorlardı,” dedi Tangem. “Ve iklimsel zorluklarla ilgili şeyler için silolarda çalıştığınızda, bu çok zorlaşıyor.”

 

 

 

 

 

 

2007 yılında Afrika Birliği, 11 ana ulusal ortakla birlikte, bölge genelinde artan çölleşmeye birleşik, çok devletli bir yanıt olmak için Büyük Yeşil Duvar girişimini başlattı.

 

 

 

 

 

 

“Bir tür pan-Afrika, geniş tabanlı sürdürülebilir arazi yönetimi girişimi geliştirmeye acil bir ihtiyaç vardı,” diye açıkladı kendi geçmişi ekoloji ve koruma olan Tangem.

 

 

 

 

 

 

Adından da anlaşılacağı gibi, Büyük Yeşil Duvar başlangıçta Atlantik kıyısından Kızıldeniz’e kadar uzanan, sadece 15 kilometre genişliğinde ancak yaklaşık 8.000 kilometre uzunluğunda sürekli bir ağaç kuşağı olarak tasarlandı.

 

 

 

 

 

 

Daha sonra, Sahel’de biyolojik çeşitliliği ve yağışı artırmayı ve yoksulluğu azaltmayı amaçlayan çok sayıda yeniden ağaçlandırma, arazi yönetimi ve su koruma projesi olarak yeniden tasarlandı.

 

 

 

 

 

 

Tangem, “Ana hedef, insanların göç etmek için herhangi bir neden olmadan kendi bölgelerinde büyüyebilmeleri için sürdürülebilir ve istikrarlı kurak alanlar sağlamaktır” dedi.

 

 

 

 

 

 

“İnsanlar ayrılmanın zevki için ayrılmıyorlar” diye ekledi. “Bu insanların geçim kaynakları, geçim kaynakları iklim değişikliği tarafından yok edildi.”

 

 

 

 

 

 

Bölge “çok çeşitli ve kaprisli”

 

 

 

 

 

 

2007’deki resmi lansmanda, Afrika Birliği 100 yılına kadar 2030 milyon hektarlık araziyi restore etme hedefi belirledi – tahmini 250 milyon ton karbon tutma ve 10 milyon iş yaratma.

 

 

 

 

 

 

Hırs hala devam ediyor, ancak ilerleme finansman sorunları, azalan siyasi işbirliği ve bölgedeki şiddet nedeniyle engellendi.

 

 

 

 

 

 

Tangem, “Çok çeşitli ve çok kaprisli bir sektörle uğraşıyorsunuz – her an değişebilir” dedi. “Örneğin, Burkina Faso’da çok iyi gidiyorduk, Mali’de oldukça iyi gidiyorduk ama şimdi orada çatışmalar var.”

 

 

 

 

 

 

“Asla sıkıcı bir gün olmaz çünkü sorunları çözerken ortaya çıkan birçok sorunumuz var.”

 

 

 

 

 

 

2020’de yayınlanan bir Birleşmiş Milletler raporu, 18 milyon hektar arazinin restore edildiğini ortaya koydu – hedefin yalnızca yüzde 18’i, ilk hedef alanda yalnızca 4 milyon hektar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sahel, Sahra’nın hemen altında Afrika’ya uzanır. Fotoğraf: Terpsichores

 

 

 

 

 

 

 

Şu anda girişimde yer alan herhangi bir mimar, peyzaj mimarı veya tasarımcı yok, ancak Tangem bunun değiştirmek istediği bir şey olduğunu belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

“Bence bu, düşünmeye başlamamız gereken bir şey çünkü tasarım, yaptığımız iş için çok önemli” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

“Temelde manzara yapıyoruz. Bu büyük projeleri yaparken mimarlardan ve mühendislerden bazı tavsiyeler alabilirsek çok önemli olabilir.”

 

 

 

 

 

 

 

Tangem, peyzaj mimarlarının ve mühendislerinin çok büyük alanlarda hassas ölçümler yapmak için teknolojiyi kullanma deneyimlerini örnek olarak gösterdi.

 

 

 

 

 

 

 

“Bir milyon, iki milyon hektarlık araziyi restore etmek istediğimiz projelerimiz var, bu yüzden birlikte nasıl çalışabileceğimiz konusunda mimarlarla konuşmak çok ilginç olurdu” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Tangem, yeni bir Büyük Yeşil Duvar stratejisi üzerinde devam eden çalışmalarla, kaynakların bu kadar büyük ölçekte yönetilmesine yardımcı olmanın da faydalı olacağını sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

“Büyük Yeşil Duvar’ın iddialı doğasının büyüklüğü nedeniyle, her yönünü takip etmek çok zor, bu yüzden bu bir meydan okuma” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

“Bu gerçekten büyük ve dinamik – bir siteye çözümler sunarak, başka bir site için çok fazla sorun yaratıyor olabilirsiniz” diye devam etti.

 

 

 

 

 

 

 

“Ancak tüm bu zorluklarla birlikte, işbirliği, en iyi uygulamaların paylaşılması ve bunun gibi şeyler için büyük fırsatlarımız var. Yani her seferinde bir gün.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İllüstrasyon Thomas Matthews’ın fotoğrafı.

 

 

 

 

 

 

 

Felaket için Tasarım

 

 

 

 

 

 

 

Bu makale, iklim değişikliği aşırı hava olaylarını giderek daha yaygın hale getirirken, tasarımın doğal tehlikeleri önlemeye, azaltmaya ve bunlardan kurtulmaya yardımcı olabileceği yolları araştıran Dezeen’in Afet için Tasarım serisinin bir parçasıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: dezeen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir