Editör: Jon Astbury 

Berlin’deki stüdyo Mono Architekten, Almanya’nın Neuenburg Rhein kentine yeni bir giriş oluşturmak için delikli bir beton izleme kulesi ile halka açık bir parkın tepesinde bir otoparkı birleştirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fransa ve İsviçre sınırına yakın bir konumda yer alan proje, kasabanın kendisi ile yakın zamanda yeniden geliştirilen yeşil alanlar arasında yer alıyor ve daha önce dokuz metrelik yükseklik farkı nedeniyle geçilmesi zor olan bir buluşma noktası olan Stadtpark Wuhrloch.

 

 

 

 

 

 

 

Bu iki koşulu bir araya getiren Mono Architekten, yeni bir halka açık plaza ve 36 metre yüksekliğinde bir seyir kulesi de dahil olmak üzere daha fazla kamu tesisine sahip 231 araçlık bir otoparka olan işlevsel ihtiyacı tamamlamaya çalıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bağlantı kulesi ve otopark, yakındaki kasabaya yeni bir giriş imkânı sunmaktadır

 

 

 

 

 

 

 

 

Mono’nun kurucu ortağı André Schmidt, Dezeen’e verdiği demeçte, “Amaç, park etme ve şehir parkına engelsiz erişimin işlevsel gereksinimlerinden bağımsız tipolojiler geliştirmekti” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

“Birlikte kimlik oluşturan bir kentsel topluluk yaratıyorlar” diye devam etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

“Otopark çatısı böylece halka açık bir meydan olarak tasarlandı – Münsterplatz – ve şehir parkına dikey erişim yapısı, halka açık bir görüntüleme platformuna sahip bir kule – Bertholdturm – olarak tasarlandı.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spiral rampalar, otoparka araç erişimi sağlar

 

 

 

 

 

 

 

Sitenin seviye değişikliğini bir avantaj olarak kullanan yeni otopark, bitkilendirme ve asfalt oturma alanlarıyla tamamlanan yeni halka açık meydana sorunsuz bir şekilde bağlanmasını sağlamak için şehrin seviyesini karşılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Otoparkın her iki ucundaki iki sarmal rampa araçlara erişim sağlarken, yapının çevresi delikli beton cephesi ile mevcut yolu karşılayacak şekilde kıvrılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Yakındaki seyir kulesinde, bir asansör çekirdeği, zemin kat girişini çatıya bağlar ve burada 360 derecelik manzaraya, korkuluk üzerinde yer işaretlerini ve mesafelerini detaylandıran korten çelik paneller eşlik eder.

 

 

 

 

 

 

 

Corten çeliğinden bir köprü, otopark çatısını kulenin üst girişine bağlar ve gelecekte, bu köprüyü bitişikteki park alanına bir rampa oluşturmak için genişletme planı vardır ve bu da onunla kasaba arasında basamaksız, erişilebilir bir yol oluşturur.

 

 

 

 

 

 

 

Her iki yapı da sıkıştırılmış beton bloklar kullanılarak yapılmıştır

 

 

 

 

 

 

 

 

İki yapı, havanın serbestçe akmasına izin veren kare delikler oluşturacak şekilde düzenlenmiş sıkıştırılmış beton bloklarla, eşleşen dış kaplamalarıyla birleştirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Schmidt, “Şehrin girişindeki tortul sıkıştırılmış beton tabakalar, şehrin Ren Nehri kıyısındaki eski konumundan ilham alıyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

“Kırmızımsı pigmentasyon, bu alanda geleneksel olarak kullanılan kumtaşı ile uyumludur” diye devam etti. “Monolitik yapı, binaların arkaik karakterini vurguluyor.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Corten çelik köprü, manzaranın geniş manzarasını sunar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mono Architekten, Thüringen’deki bir benzin istasyonu için tasarımlarında altyapıyı kamu tesisleriyle harmanlamak için benzer bir yaklaşım benimsedi ve bu istasyon, sitenin yakındaki bronz çağı mezar höyüğü hakkında bir sergi alanı da içeriyor.

 

 

 

 

 

Fotoğraflar Gregor Schmidt’e ait.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir