Yazar: Gerard McGuickin

Fransız-Brezilya mimari stüdyosu Triptyque, Brezilya’nın São Paulo kentinde bir konut kulesi olan Onze 22 üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Binanın tasarımı, cam duvarlarla serpiştirilmiş bir dizi üst üste binen ve asma levhadan oluşur ve São Paulo’da bulunan klasik kule bloklarına kontrast oluşturur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Onze 22, São Paulo’nun geniş kentsel dokusunun ortasında, şehrin 360 derecelik manzarasını çerçeveleyen akışkan iç-dış planının ortasında yer almaktadır. Triptyque, binayı “kullanıcıları, manzaranın mekanları dekorasyonun bir parçasıymış gibi oluşturduğu şehirle ilişki kurmaya davet ediyor” şekilde tasarladı. Triptyque’in kurucu ortaklarından Gui Sibaud, “Balkondaki her nokta sizi São Paulo’yu gözlemlemeye davet ediyor, sonsuz manzaralar sunuyor ve köşelerde bakışlarınızın farklı yönlere gitmesine izin veriyor.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tavandan tabana pencereler dairelerin doğal ışık almasını sağlamaktadır. Kapalı balkonlar binayı sarar, iç-dış yaşam alanını genişletir ve yoğun güneş ışığından gölge ve koruma sağlar. Zemin seviyesinde, altı metre yüksekliğindeki (19.7 fit) sütunlar binayı yükseltir ve çevredeki doğa ile etkileşimi kolaylaştırır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

São Paulo’nun akıllı Vila Madalena semtinde yer alan Onze 22, yerel bir ağaç ve bitki örtüsü vahası olan Praça Rafael Sapienza’nın yanındadır. Meydana yakınlığı ile Onze 22, cam ve beton ağacı benzeri bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Triptyque’in projeleri genellikle inovasyon ve çevrenin bir birleşimidir – doğa ve şehir arasında bir anlaşma. “Tropikalizm” kavramını benimseyen bu yapılar, gerçekliği yeni bir manzaranın icat edildiği başlangıç noktası olarak alan kentsel bir durumun parçasıdır: “tropikal metropol”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çevre düzenlemesi Rodrigo Oliveira tarafından tasarlandı ve süreklilik egzersizi olarak Praça Rafael Sapienza’nın yemyeşil bitki örtüsünü Onze 22’nin arazisine genişletti. Çitleri olmayan bir bina olan bu tropikal bahçe, zemin seviyesindeki ortak alanları çevrelemektedir. Onze 22’nin alt katları meydana bakmaktadır; Daha yükseğe çıkan São Paulo şehri aşağıya doğru yayılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Onze 22, toplam 18.188 metrekare (195.774 fit kare) inşaat alanına ve 2.403 metrekarelik (25.866 fit kare) bir arazi alanına sahiptir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Archello

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir